Polacy wycofują się z podboju K2! Plany pokrzyżował koronawirus

Szczyt K2 w Karakorum.
K2 w Karakorum - jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. (Fot. Pexels)
REKLAMA

Zimą 2020 roku nie wyruszy polska wyprawa na K2 (8611 m), drugi co do wielkości szczyt Ziemi i jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik – poinformowano na stronie Polski Himalaizm Zimowy. Plany pokrzyżował koronawirus.

„Nie możemy sobie pozwolić na narażanie zdrowia potencjalnych uczestników” – wyjaśnił Piotr Tomala, kierownik programu PHZ im. Artura Hajzera.

Wyprawa została przełożona bez określenia, czy będzie to kolejna zima 2021/22.

REKLAMA

Powody odwołania wyprawy

Głównym powodem odwołania ekspedycji są aktualne ograniczenia w lotniczym ruchu międzynarodowym i brak pewności, co do możliwości dotarcia do bazy pod K2 w grudniu 2020 roku – napisano w komunikacie.

„Wyprawa na K2 to ogromne wyzwanie sportowe, ale też logistyczne. Od powrotu z ekspedycji na Baturę Sar bacznie obserwujemy rozwój sytuacji i analizowaliśmy różne możliwe scenariusze, ale na tym etapie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą epidemiologiczne uwarunkowania na świecie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Dlatego jedyną słuszną i racjonalną decyzją wydaje nam się przełożenie próby zimowego zdobycia K2 na dalszy czas” – powiedział Tomala.

Wielkie przygotowania do zdobycia K2

Pierwotnie akcję zimową planowano na sezon 2019/20, ale przełożono ją ze względu na kłopoty kadrowe – kontuzje i problemy zdrowotne wyeliminowały wówczas z udziału kilku czołowych himalaistów, co w znaczący sposób zmniejszyło szanse na powodzenie wyprawy.

Lata 2019-20 miały być poświęcone na organizację wypraw mających podnieść kwalifikacje młodych, zdolnych wspinaczy, jednak bez doświadczenia w górach wysokich. Taką miała być jesienna ekspedycja na Lhotse (8516 m). Została jednak przerwana po trzech tygodniach z uwagi na skrajnie niebezpieczne warunki na lodospadzie Icefall, przez który przebiega droga do Obozu I na Everest i Lhotse. Nad drogą wisiał bowiem częściowo naderwany serak (lodowa bryła)), który groził zawaleniem na przemieszczających się po lodospadzie himalaistów.

Unifikacyjno-szkoleniowych charakter miała tegoroczna, zimowa wyprawa na Batura Sar (7795 m) w Karakorum. Załamanie pogody, w tym ogromne opady śniegu, zmusiło zespół do wycofania się z akcji 1 marca. Udało się założyć obóz III i dojść na wysokość 6600 m.

Dotychczasowe ataki na K2

K2 to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym nie stanął zimą człowiek. O tej porze roku biało-czerwoni zdobyli jako pierwsi w świecie 10 spośród 14 ośmiotysięczników, w tym najwyższy Everest – 17 lutego 1980 roku (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki).

W sezonie zimowym 2019/20 pod K2 działała międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Nepalczyka Mingmy Gyalje Sherpy, ale nie osiągnęła nawet 6500 m.

Była to szósta zimowa próba na drugim co do wysokości i jednym z najtrudniejszych technicznie szczytów. Rok wcześniej o wejście na Czogori („Rozległa góra”), jak nazywany jest szczyt w dialekcie zamieszkujących ten region ludów, walczyły dwie ekspedycje – rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W jej składzie, oprócz nepalskich Szerpów, działało też trzech Polaków: Marek Klonowski, Waldemar Kowalewski i Paweł Dunaj. Txikon wraz z Szerpami osiągnął 7050 m, zaś Rosjanie ok. 7400 m, gdzie zatrzymały ich w dalszej walce niebezpieczne szczeliny.

Zimą 2018 roku szczyt próbowała zdobyć polska wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem i skandalem, gdy Denis Urubko bez konsultacji z grupą podjął decyzję i samodzielnie ruszył w kierunku wierzchołka.

Obóz polskich himalaistów pod K2. Foto: Polski Himalaizm Zimowy na Facebooku
Obóz polskich himalaistów pod K2 w 2018 roku. Foto: Polski Himalaizm Zimowy na Facebooku

Rekord wysokości zimowego himalaizmu na tym pięknym szczycie o kształcie piramidy, nazywanym przez Chińczyków Qogir („Wspaniała Góra”) należy do Polaków i Denisa Urubki, Rosjanina mającego od 2015 r. polskie obywatelstwo. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition – pod kierownictwem Wielickiego, piątego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum – działała od strony chińskiej i na północnym filarze Marcin Kaczkan, Urubko oraz Piotr Morawski dotarli do wysokości 7650 m.

Po raz pierwszy atakowała K2 zimą, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. Polska narodowa wyprawa próbowała następnie zdobyć szczyt zimą 2018 r.

K2. Foto: wikimedia
K2. Foto: wikimedia
REKLAMA