Edward Janiak, biskup.
Papież Franciszek wyznaczył zastępcę biskupa Edwarda Janiaka. (Fot. PAP)
REKLAMA

Biskup Edward Janiak nie jest już administratorem apostolskim diecezji kaliskiej. Decyzję podjął papież Franciszek. Mianował na jego miejsce metropolitę łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Bp Janiak nadal pozostaje ordynariuszem diecezji kaliskiej. Oficjalną przyczyną zmiany jest „poważna, lecz w założeniu tymczasowa, przeszkoda w sprawowaniu urzędu przez ordynariusza”.

Standardowo w takiej sytuacji rządy w diecezji przejmuje biskup koadiutor lub, jeśli takiego nie ma (a np. w diecezjach polskich koadiutorów powołuje się niezwykle sporadycznie), osoby wyznaczone w specjalnym, niejawnym wykazie wydanym przez biskupa przed nastaniem przeszkody lub, jeśli wykaz nie został wydany, administrator diecezjalny powołany przez kolegium konsultorów.

REKLAMA

Papież może jednak w każdej chwili ustanowić na danej stolicy biskupiej administratora apostolskiego, wybranego przez siebie. I z takiej możliwości skorzystał. Powinien go następnie odwołać z chwilą powrotu do obowiązków dotychczasowego biskupa.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Kontrowersje wokół bpa Janiaka

W maju br. w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” pojawiło się oskarżenie pod adresem biskupa Janiaka. Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich.

Po jego emisji 16 maja delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że „trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy”. Zaznaczył, że „nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności”.

Zwrócił się wówczas za pośrednictwem nuncjatury do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania.

Biskup uderzył w prymasa

Bp Janiak 15 czerwca rozesłał do biskupów w kraju list, w którym skrytykował działania prymasa Wojciecha Polaka i poddał w wątpliwość wybór i działania Fundacji św. Józefa KEP, której celem jest wspomaganie istniejących inicjatyw i podejmowanie nowych działań na rzecz różnorakiej pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne.

Odpowiadając na zarzuty abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że zgodnie z motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” jego obowiązkiem było poinformowania o sprawie władzę kościelną. Dodał jednocześnie, że „złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie”. „Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej” – przypomniał.

We wtorek 23 czerwca „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że na początku czerwca bp Edward Janiak został przewieziony karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kaliszu, gdzie okazało się, że miał 3,44 promila alkoholu we krwi.

„Podano mu kroplówki, po których znajomi odebrali go z oddziału” – czytamy w artykule.

Skarga, która obciąża bpa Janiaka

Z kolei magazyn „Więź” w poniedziałek podał, że w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bpa Janiaka.

„Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu” – czytamy w artykule.

W odpowiedzi na doniesienia medialne rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik 23 czerwca wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że sprawa podawanych zdarzeń zostanie wyjaśniona.

Podkreślił jednocześnie, że „jeśli informacje ws. bpa Janiaka się potwierdzą, to opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć”.

Abp Ryś nowym administratorem diecezjalnym

Abp Grzegorz Ryś od września 2017 roku jest on ordynariuszem archidiecezji łódzkiej. 29 czerwca 2018 roku otrzymał od papież Franciszka paliusz, który został mu uroczyście nałożony 5 października 2018 w katedrze łódzkiej przez arcybiskupa nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W ramach KEP od 2011 r. abp Grzegorz Ryś jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, działającego przy Komisji Duszpasterstwa, a w 2017 został wybrany do Rady Stałej.

REKLAMA