Setna rocznica Bitwy Warszawskiej bez muzeum i bez pomnika

Projekt pomnika Bitwy Warszawskiej Fot. Twitter
Projekt pomnika Bitwy Warszawskiej Fot. Twitter

W tym roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Okazuje się jednak, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie powstanie do tego czasu ani muzeum ani pomnik upamiętniające cud nad Wisłą.

Muzeum Bitwy Warszawskiej miało stanąć w Ossowie, pomnik zaś przy warszawskim Placu Na Rozdrożu. Wiadomo jednak, że główna oś państwowych uroczystości związanych z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej odbędzie się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński, zapowiedział, że otwarcie placówki nastąpi w przeddzień rocznicy – 14 sierpnia.

Według wicepremiera Glińskiego, plany budowy pomnika Bitwy Warszawskiej pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Zapowiedział jednak, że monument zostanie odsłonięty za rok. Co więcej, w jego projekcie pojawiły się zmiany. Pomnik ma zostać powiększony o jedną trzecią.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków pod koniec lutego rozstrzygnęło konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na projekt upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wygrał projekt Mirosława Nizio i jego zespołu. Liczne kontrowersje wzbudzała jego forma. Nie będzie to bowiem łuk triumfalny, a „strzelisty obelisk, u którego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny”.

„Forma okręgu będzie nawiązywać do globalnego i ogólnoeuropejskiego aspektu Bitwy Warszawskiej. Pomnik ukaże, że centrum walki o europejskie wartości znalazło się wówczas w Polsce: na przedpolach Warszawy” – wyjaśniał w lutym PAP.

Internauci szybko zauważyli, że projekt bardzo przypomina słynną rzeźbę „The Object” legendarnego rockowego zespołu Led Zeppelin. Zeppelini wyprodukowali w 1976 roku 1000 takich „obiektów”, każdy kolejno ponumerowany.

Rzecznik warszawskiego ratusza, Karolina Gałecka, poinformowała, że obecnie trwają negocjacje z potencjalnym wykonawcą dokumentacji projektowej. – Nie jest możliwe odsłonięcie pomnika w sierpniu tego roku – przyznała.

– Z przedstawionego przez potencjalnego projektanta harmonogramu wynika, że wykonanie projektu budowlanego, wykonawczego oraz wykonanie rzeźby będzie możliwe w 2021 roku – dodała Gałecka.

15 sierpnia, niezależnie od uroczystości państwowych obchody zorganizuje kilkadziesiąt samorządów. Organizatorzy planują uruchomienie serwisu BW1920.pl o charakterze edukacyjnym. Ma zawierać m.in. informacje o przebiegu i znaczeniu Bitwy Warszawskiej, kalendarz wydarzeń historycznych i interaktywną mapę. Wydana będzie także książka prof. Grzegorza Łukomskiego i Elżbiety Szumiec-Zielińskiej „Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy! Bitwa Warszawska 1920”. Ponadto zorganizowana zostanie wystawa.

Plany MON

O powstaniu muzeum w Ossowie mówi się od trzech lat. Do tej pory jednak nie wiadomo, kiedy będzie gotowe. MON ma bowiem wieloletnie opóźnienie w jego budowie. „Aktualnie trwają czynności opracowania projektów wykonawczych, planowanych robót, kosztorysów inwestorskich, specyfikacji technicznego odbioru robót oraz zestawienia kosztów zadania” – podał resort.

Zimą MON zapowiadał rekonstrukcję historyczną oraz defiladę wojskową z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na razie nie są znane szczegóły wydarzeń, ale resort także ich nie odwołał.

Źródła: Rzeczpospolita/nczas.com

11 KOMENTARZE

  1. Stawianie pomników polskim bohaterom i patriotom jest sprzeczne z talmudem, dlatego pis tego nie robi, a zamiast tego stawia muzea i pomniki starszym i mądrzejszym. Ten kraj już nie należy do Polaków.

  2. I cale szczescie. Szkoda tylko, ze te projekty nie umarly — to byly idealne cele do zbiorki spolecznej, chetni oceniaja projekty, wplacaja kase, proste, przejrzyste, uczciwe. Ale nie u nas, u nas trzeba pod przymusem ukrasc pieniadze, bo przeciez niezbedna potrzeba kazdej Polki i Polaka jest pomnik w Warsiafce.

  3. A muzeum zarżniętego powstania warszawskiego to jest… mój dziadek HK tego nie dożył a był tam i walczył. Choć nigdy go nie świętował, bo nie było czego… klęski się nie świętuje, jakby kto pytał (vide 1, 17 września; rozbiory l. 1772, 1793, 1795 etc.)

Comments are closed.