Tak kłamie ZOO w sprawie pumy. Lokalni dziennikarze ujawniają prawdę

Puma Nubia.
Puma Nubia. / foto: Facebook: Projekt Puma - Nubia

Poznańskie ZOO stosuje manipulacje i kłamstwa w sprawie pumy – tak wynika z relacji dziennikarzy lokalnego portalu zawiercie112.pl. Sprawa budzi wiele wątpliwości, a także jest bardzo emocjonalna, co ułatwia szerzenie nieprawdy.

Przypomnijmy, że od piątku trwają poszukiwania mężczyzny, weterana wojny w Afganistanie, który zbiegł z pumą do lasu. Decyzją sądu zwierzę miało przepaść na rzecz Skarbu Państwa i trafić do zoo w Poznaniu.

Przedstawiciele ZOO pojawili się w piątek u właściciela. W sprawie zastosowano wiele manipulacji. Po pierwsze decyzja o pojawieniu się na posesji nie była ustalona z policją.

Brak ustaleń z policją

Wg funkcjonariuszy zabranie zwierzęcia miało być dokładnie zaplanowane, gdyż jak spodziewano się mężczyzna nie będzie chciał go oddać dobrowolnie. Tymczasem pracownicy ogrodu zdecydowali się na samowolkę, a służby poinformowali dopiero, kiedy mężczyzna zaczął uciekać.

– Mało tego, zwierzę należące do weterana wojny w Afganistanie miała odebrać grupa w składzie: dyrektorka zoo, rzeczniczka prasowa zoo, pracownik zoo oraz… dziennikarze poznańskiej Gazety Wyborczej i TVP Poznań – czytamy na zawiercie112.pl.

– Policję wezwano dopiero, gdy mężczyzna z pumą uciekli do lasu. Funkcjonariusze muszą działać na mocy wyroku sądowego i rozpoczętego – po zgłoszeniu zoo – postępowania dotyczącego przywłaszczeniu zwierzęcia. Takie mamy prawo – dodają dziennikarze.

Brak ataku nożem

Po drugie poznańskie ZOO poinformowało o rzekomym ataku nożem. Oto jak wyglądała ich relacja: Czekając na przyjazd policji na nieogrodzonym terenie z barakiem, przy którym stoi mała klatka z ujawnioną puma, zostajemy zaatakowani przez byłego właściciela – z nożem.

Na udostępnionym przez obecną zupełnym przypadkiem „Gazetę Wyborczą” nagraniu żadnego ataku jednak nie widać, a mężczyzna po prostu oddala się z pumą. To on jest atakowany przez inne osoby (niezidentyfikowane przez nas – red.), które chcą go siłą zatrzymać.

– Właściciel pumy nikomu nie groził nożem. Miał w ręce ostry przedmiot, ale przyłożył go w pewnym momencie do swojej szyi, sugerując, że prędzej odbierze sobie życie, niż odda pumę – podaje portal zawiercie112.pl.

Wątpliwości w sprawie

W sprawie pojawia się wiele wątpliwości. Po pierwsze według polskiego prawa faktycznie posiadanie takiego zwierzęcia jest niestety nielegalne, właściciel kilkukrotnie był skazywany za rzekome stwarzanie niebezpieczeństwa.

Dodatkowo ZOO twierdzi, że zwierzę było przetrzymywane w małej klatce, tymczasem na profilu facebookowym dotyczącym pumy istnieje cała masa dowodów na trzymanie zwierzęcia na dużym wybiegu, a także pokazujące to jak śpi ze swym właścicielem w łóżku.

14 KOMENTARZE

 1. Dariusz Wójtowicz – Prezydent Mysłowic jest w mieście Mysłowice.Polub stronę
  23 godz. ·
  ❗️Trwa wielka obława na człowieka, który nie chce oddać pumy o imieniu Nubia!

  Od wielu godzin w okolicach Ogrodzieńca trwa obława na człowieka, który osobiście włączył się w ratowanie życia Lenki Surmy.

  Pan Kamil nie chce się poddać wyrokowi sądu i oddać do ZOO Pumy Nubii. Chce nadal się nią opiekować, jak to robił przez kilka ostatnich lat. Miłość do zwierzęcia i bezduszny wyrok sądu zmusiły go do ucieczki. Teraz ukrywa się w lasach…

  – W poszukiwania mężczyzny zaangażowani są praktycznie wszyscy funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Na miejsce jadą udzielić im wsparcia policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach – pisze Dziennik Zachodni.

  Pan Kamil to weteran wojny w Afganistanie. Gdy dowiedział się, że na ratowanie życia Lenki Surmy potrzebne są ogromne pieniądze, natychmiast włączył się w nakręcenie spotu reklamowego do zbiórki. Udało się!
  Później wspierał innych potrzebujących, pokazywał, że w życiu należy być zdecydowanym, jak Nubia.

  🎥 Wzruszający spot do zbiórki na leczenie Lenki dostępny jest tutaj:
  https://www.facebook.com/uratujmylenke/videos/528431107525664/?vh=e&d=n

  Dzisiaj Pan Kamil i Puma Nubia są ścigani jak przestępcy. Kamilowi grożą sankcje prawne, Nubii uwięzienie w ZOO do końca swych dni.
  Spoglądając bez emocji na całą sprawę widzę, że tu nie ma idealnego rozwiązania, bo życie z tak wielkim kotem wśród ludzi to duży problem. Zaś uwięzienie żyjącej na wolności pumy, to wyrok.

  ❗️Udostepniajcie proszę informację, może ktoś spojrzy na sprawę w bardziej ludzki sposób.

 2. Skoro teraz wszędzie się doszukują rasizmu, to ja też nie chcę być na bakier z postempem i doszukałem się tutaj kryptoreklamy pewnej niemieckiej firmy robiącej buty sportowe.

  • Życie w bantustanie NIC NIE WOLNO wszystko zabronione nawet za pierdniecie sprawa w sądzie i kara 20 godzin prac! Brawo PiS brawo kacza milicja.

 3. Może tak w końcu dziennikarze przejadą sie do aktualnego miejsca zamieszkania tego Pana i zobaczą w jakich warunkach jest przetrzymywana puma. Bo z akt sprawy wynika, że od kilku lat już nie mieszka tam gdzie jest ta duża (niby duża klatka). Nigdy też nie pozwolił na kontrole w aktualnym od kilku lat miejscy przetrzymywania pumy. Najwidoczniej puma tylko do roboty jeżdziłą na płatne głaskanie do tyej niby dużej woliery.

  • Dyrektor zoo też nie będzie mieszkał przy klatce z pumą a gdyby warunki były tak tragiczne, to nie musiałbyś dziennikarzy zachęcać, funkcjonariusze GW i TVN już by tam byli kilka razy.

  • Postępu ewentualnie można by oczekiwać, gdy twój tatuś „Jack_Holborn” złoi ci skórę za lenia któremu nie chce się zapoznać ze słownikiem ortograficznym. A także gdy tatuś zabroni gamoniowi dostępu do kompa, na czas ukończenia 4 klas podstawówki. A później nie będzie, jak Hitler, zabraniał dalej się uczyć aż do ukończenia podstawówki.

 4. Dlaczego uwzieliscie się na tego człowieka. Wiele ludzi hoduje niebezpieczne zwierzęta., Dlaczego właśnie On?

 5. Viva jak i poznańskie zoo z panią Ewą niech zajmą się czym innym niż atakowanie ludzi i ich zwierząt! PANI EWA wie ile protestów jest na nią o jej hodowlę kotów w kamienicy ! i smród jaki się niesie .Taka puma samica to” duży kot” ( wiem co pisze ) inny temat to samce ( wykazują agresję ) ten kot od zawsze był z człowiekiem i traktuje to jako normę ! nie powinno się zabierać, karać , przywłaszczać cudze mienie ( koszt takiej pumy młodej ) można bez problemu kupić w Czechach to kilka tysięcy euro ! tam można hodować zwierzęta ,a tu dom wariatów jest! właściciel powinien mieć warunki i temat jałowy –zadam pytanie ile ludzi ginie w POLSCE od ataków Pum –odpowiadam ZERO ! NAWET w usa jest to mega rzadkie! to nie lew nie tygrys ! pumy można trzymać samice jak zwykłe koty nieco większe ! tO JEST BEZPRAWIE aby karać zabierać ! prawo beznadziejne –tworzone aby fundacje robiły co im się podoba! W normalnych krajach hodowle chronionych zwierząt powodują że jest ich potem wiecej niż na wolności a wiedza o nich daje szansę utrzymania gatunków ! reintrodukcja do natury– wiele programów . Płacimy hodowcom i wypuszczamy do natury ! nie jeden bierze udział w tym . Odwalcie się i zajmijcie się bitymi dziećmi w 10 w jednym pokoju ! z naćpanymi rodzicami i pijanymi patologiami .

 6. „W sprawie pojawia się wiele wątpliwości. Po pierwsze według polskiego prawa faktycznie posiadanie takiego zwierzęcia jest niestety nielegalne, ”

  No jasne, bo jesli w prawie jest jakis zakaz, to wg red.NCz to juz jest to watpliwe, przeciez ten zakaz, to moze byc pol-zakaz, zakaz ale taki na niby, zakaz dla zartu, no moze nie do konca zakaz. Chyba trzeba pisac specjalne prawo dla debili pokroju Ncz „zakaz BEZ WATPLIWOSCI” moze by wtedy dotarlo do resztek mozgu.

 7. Działania pracowników poznańskiego ZOO należy uznać za bezprawne i należy ich pociągnąć do odpowiedzialność i za naruszenie własności prywatnej – nic innego nie ma tu znaczenia w jakiej roli występowali . Nie mieli żadnego nakazu sądu i nie było Policji , a pani dyrektor sama była wcześniej karana za nielegalną hodowlę. Przepis jest idiotyczny , ponieważ to największe zagrożenia sprawiają specjalnie szkolone psy do walk jak , rottweilery czy pitbulle , nie mówiąc o wymykających się z domów boa , czy aligatorów. Na to jest pozwolenie ?

 8. Posiadanie nie jest nie legalne jesli czlowiek mial zarejestrowany „cyrk” dlatego mógł trzymać wykónczył go korona wirus, więc zawiesił działalność, wtedy pojawiła się ta wywłoka z Poznańskiego zoo. Chłop miał legalnie dopóki miał „cyrk” te skurwywsyny czekały na taką okazję. Mam nadzieje że ją zrzucą ze stołka i wykastrują tak jak ona te tygrysy.

Comments are closed.