Piaskownica. Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu prezydenta Dudy. Wyjeżdża z Warszawy

late poll/Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. Foto: PAP
Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. Foto: PAP

Prezydent Warszawy i niedawny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w czwartkowym Zgromadzeniu Narodowym poświęconym zaprzysiężeniu na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy.

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego odbędzie się o godz. 10 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.

W obradach nie będzie uczestniczył główny konkurent Dudy z wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski. „Nie będzie mnie niestety w Warszawie” – powiedział we wtorek Polskiej Agencji Prasowej.

Obecni mają być za to inni kontrkandydaci obecnej głowy państwa: poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz czy przedstawiciel Lewicy, europoseł Robert Biedroń.

Z zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy „wypisali” się już m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, byli premierzy: Ewa Kopacz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz oraz były marszałek Sejmu i b. szef MSZ Radosław Sikorski. Obecny ma być były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Na Twitterze o swej nieobecności informują także kolejni przedstawiciele tzw. opozycji totalnej – m.in. Róża Thun, Tomasz Siemoniak czy Waldy Dzikowski. Kontestują oni wybór Dudy na prezydenta i oceniają, że nie wygrał wyborów w sposób uczciwy.

W środę Prezydium klubu KO ma podjąć decyzję, ilu parlamentarzystów i ewentualnie którzy wezmą udział w obradach Zjednoczenia Narodowego. Choć ograniczeń co liczby uczestników, to prawdopodobnie KO wystawi skromną delegację. Najwyraźniej opozycja wciąż nie nauczyła się brać wyborczych porażek na klatę.

Podczas obrad Zgromadzenia Narodowego obowiązkowe mają być maseczki i rękawiczki. Szczegóły w poniższym artykule.

Jak będzie wyglądało zaprzysiężenie Prezydenta? Zgromadzenie Narodowe w najostrzejszym rygorze sanitarnym

Comments are closed.