Zatonęła łódź z imigrantami. Wyspy Kanaryjskie na celowniku przybyszy z Afryki Zachodniej

Ponton z imigrantami. (Fot. PAP/Photoshot)
Zdjęcie ilustracyjne. Ponton z imigrantami. (Fot. PAP/Photoshot)

Łódź przewożąca około 40 migrantów zatonęła u wybrzeży Mauretanii. Ocalała jedna osoba, obywatel Gwinei.

Niebezpieczny szlak morski z Afryki Zachodniej na Wyspy Kanaryjskie był niegdyś główną trasą migrantów poszukujących lepszego życia w Europie. Jednak próby dostania się tą drogą do Europy stały się rzadsze, gdy Hiszpania zintensyfikowała patrole w połowie 2000 roku. Mimo to na szlaku pojawiają się kolejni migranci.

„Kolejny wrak u wybrzeży miasta Nawazibu. Miał prawdopodobnie około 40 osób na pokładzie, jest jeden ocalały (z Gwinei)” – napisał na Twitterze specjalny wysłannik UNHCR Vincent Cochetel. UNHCR „wraz z władzami i partnerami próbują zintensyfikować wysiłki, aby zapobiec takim tragediom, ale przemytnicy ludzi wciąż okłamują swoich klientów” – dodał.

Imigranci atakują Hiszpanię

Prawie 2800 nielegalnych migrantów przybyło łodziami na Wyspy Kanaryjskie od 1 stycznia do 15 lipca bieżącego roku, czyli pięć razy więcej niż w tym samym okresie roku 2019 – podaje hiszpańskie MSW.

W 2019 roku co najmniej 62 osoby utonęły w pobliżu wybrzeża Mauretanii, a około 80 udało się dopłynąć do brzegu po tym, jak łódź wioząca ich z Gambii zatonęła. Był to jeden z najbardziej tragicznych incydentów na tej trasie w ciągu ostatnich lat.

Inawazja i powtórka z roku 2015. Do Włoch w ciągu tygodnia przedostało się 11 tysięcy nielegalnych imigrantów

Comments are closed.