Obrzydliwe słowa rabina po transferze izraelskiego hokeisty do Unii Oświęcim. „Mieszkańcy tego miasta odpowiadają za holokaust”

Izraelski hokeista Eliezer Shabatov.
Izraelski hokeista Eliezer Shabatov. (Zdj. Twitter/Eliezer Sherbatov)

Nowym zawodnikiem Unii Oświęcim został Izraelczyk Eliezer Sherbatov. Transfer hokeisty mocno skrytykował rabin z Nowego Jorku Elchanana Poupko. Przy okazji dopuścił się kłamliwych i skandalicznych słów w kierunku mieszkańców Oświęcimia i wszystkich Polaków. Interweniował prezydent miasta.

Sherbatov przyszedł do Polski z kazachskiego Jertysu Pawłodar. „Tutaj w Polsce ludzie cieszą się, że Żyd z Izraela przyjechał grać dla Auschwitz” – powiedział dla „Times of Israel” izraelski hokeista.

„Cieszę się, że mogę tworzyć tę historię i oczywiście chcę pomóc, by nie zapomniano o Holokauście” – dodał. Stwierdził nawet, że gra w tym miejscu będzie dla niego szczególna motywacją.

Odmiennego zdania jest rabin Elchanan Poupko z Nowego Jorku, który w skandalicznych słowach odniósł się do transferu Sherbatova. „Nigdy nie sądziłem, że będę musiał to powiedzieć. Dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą i nożem w plecy dla milionów ludzi” – napisał na Twitterze.

Według materiału Onet.pl rabin uznał mieszkańców Oświęcimia za współwinnych Holokaustu! „Każda twoja bramka przyniesie chlubę miastu, które oglądało, jak nasi bracia i siostry wylatują z dymem komina. Każdy, kto zamieszkuje dziś to miasto, jest winny” – bredził Poupko.

W rozmowie z Onetem Poupko tłumaczył, że „każdy, kto żyje w Polsce i nie podjął próby dowiedzenia się, kto wcześniej zamieszkiwał te tereny oraz dlaczego go na nich już nie ma, jest winny”. Dodał, że inne europejskie narody „nie mają problemu z przyznaniem, że między nimi byli źli ludzie, którzy odegrali swoją rolę w ludobójstwie Żydów”. Stwierdził, że Polacy „namiętnie negują swój udział” i że  „więcej (Polaków) pomagało Niemcom w ludobójstwie” niż ratowało Żydów.

Na skandaliczne i prowokacyjne słowa amerykańskiego rabina zareagował prezydent Oświęcimia, który nie szczędził słów ostrej krytyki wobec niego.

„Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej. Wypowiedzi takie burzą trud i prace wielu osób oraz instytucji zaangażowanych w Pamięć i edukację pokojową i są szkodliwe dla budowania pozytywnych relacji polsko-żydowskich. W związku z powyższym oczekujemy od Państwa stanowczej reakcji i potępienia tych wypowiedzi” – napisał prezydent Janusz Chwierut.

Natomiast Muzeum Auschwitz oceniło, że prowokator zza oceanu nie ma wystarczającej wiedzy i ignoruje fakty.

Comments are closed.