Palisz? Lekarze ostrzegają: e-papierosy znacznie podwyższają ryzyko zachorowania na COVID-19

E-papieros. Fot. ilustracyjne. Foto: PAP/EPA Michał Walczak
E-papieros. Fot. ilustracyjne. Foto: PAP/EPA Michał Walczak
REKLAMA

Lekarze i naukowcy zbadali relacje między paleniem e-papierosów, a zachorowalnością na COVID-19. Wyniki są niepokojące.

E-papierosy cieszą się coraz większą popularnością. Wdychanie oparów wytwarzanych przez nie ma jednak druzgoczące efekty.

Jak wskazują naukowcy opary atakują płuca do tego stopnia, że zwiększają szansę na zachorowanie na COVID-19. Choroba ma u nich również znacznie cięży przebieg niż u niepalących.

REKLAMA

Relacje między „wapowaniem”, a zachorowalnością na COVID-19 zbadali naukowcy z zespołu prof. Bonnie Halpern-Felsher, specjalizującej się w pediatrii, z Akademii Medycznej w Palo Alto przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Efekty ich badań opublikowano w czasopiśmie medycznym „Journal of Adolescent Health”.

Wynika z nich np., iż wśród używających e-papierosów wirus SARS-CoV-2 występował pięciokrotnie częściej niż wynosi jego obecna średnia w społeczeństwie. Używający e-papierosy, którzy zarazili się koronawirusem mają pięciokrotnie wyższą szansę na to, iż będą wykazywać takie objawy, jak kaszel, gorączka, nudności lub problemy z oddychaniem.

Mówiąc wprost – dla „wapujących” przebieg choroby jest znacznie poważniejszy. A to ze względu na uszkodzone płuca.

– Wśród osób, które w ciągu ostatnich 30 dni przed testem na koronawirusa paliły zarówno zwykłe papierosy jak i papierosy elektroniczne, ryzyko, że test da wynik pozytywny jest o 6,8 proc. wyższe. Badania nie udowodniły jednoznacznie, że palenie tylko zwykłych papierosów obniża szansę zarażenia się koronawirusem, ponieważ większość palaczy sięga także po e-papierosy – wskazuje powołujący się na raport „Deutsche Welle”.

– Nastolatkowie i młodzi dorośli, którzy palą papierosy elektroniczne, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że uszkadzają sobie w ten sposób płuca, co zwiększa ich ryzyko zachorowania na COVID-19 – wyjaśnia główna autorka opracowania na temat wyników badań Shivani Mathur Gaiha.

W badaniu wykorzystano dane uzyskane od 4351 uczestników osób w wieku od 13 do 24 lat ze wszystkich części USA. Było wśród nich tyle samo palaczy zwykłych papierosów, co użytkowników papierosów elektronicznych. Zadbano także o reprezentatywny dobór kobiet i mężczyzn oraz przedstawicieli różnych grup etnicznych.

Źródło: Deutsche Welle

REKLAMA