Od wychwalania pod niebiosa po miażdżącą krytykę. Fala komentarzy po odejściu ministra Szumowskiego

Łukasz Szumowski.
Łukasz Szumowski. / foto: PAP
REKLAMA

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaskoczył wszystkich i ogłosił swoją dymisję. Oto najgorętsze komentarze po decyzji szefa resortu zdrowia.

Co zrozumiałe, politycy obozu władzy bronią Szumowskiego i dziękują mu za jego 2,5 letnią pracę na stanowisku ministra. – Sprostał swoim zadaniom w sposób niebywale skuteczny. Wystarczy popatrzeć na porównania do innych dużych państw członkowskich Unii Europejskiej chociażby, dotyczące liczby zachorowań, zgonów na milion mieszkańców w okresie epidemii na COVID-19. To, że udało nam się dużo lepiej od innych, dużo bogatszych państw europejskich, przejść przez to czerwone morze koronawirusa to zawdzięczamy przede wszystkim decyzyjności i profesjonalizmowi pana ministra Łukasza Szumowskiego – zachwalał premier Mateusz Morawiecki na krótkim briefingu prasowym w Katowicach.

W trakcie epidemii koronawirusa Szumowskiego często krytykował kolega z obozu rządzącego, Andrzej Sośnierz z Porozumienia. Przekonywał, że jest „najsłabszym ogniwem walki z koronawirusem”. Sośnierz pytany na gorąco po dymisji zaznaczył, że pomimo różnic zdań, nie są z Szumowskim wrogami.

REKLAMA

Jestem daleki od jakiegokolwiek tryumfalizmu. O dymisji ministra dowiedziałem się dosłownie przed chwilą. Mieliśmy różne zdania na temat tego, jak radzić sobie z epidemią, ale proszę nie sugerować, że byliśmy wrogami. Przed Polską stoją ogromne problemy do rozwiązania. Głównie polegają one na tym, że potrzeba walki z epidemią kłóci się z potrzebą utrzymania gospodarki w dobrej kondycji – mówił poseł na łamach wp.pl.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Oceny za postępowanie w czasie pandemii

Uważam, że odszedł słusznie. Nie przygotował on Polski do tego, żeby zderzyć się z koronawirusem. Negatywnie oceniam też jego postępowanie w czasie pandemii. Nawet jego koledzy mówili, że trzeba robić więcej testów – ocenia z kolei na money.pl Wojciech Bociański, ekspert Business Centre Club ds. służby zdrowia.

Bociański krytykował Szumowskiego przede wszystkim za zakup testów na koronawirusa z zagranicy poprzez pośredników, a nie od polskiej firmy. – Testy były dobre i stworzone w naszym kraju, a firma nie mogła się przebić. To decyzja przeciwko naszej gospodarce – tłumaczy.

Wskazał także rzeczy, które udały się Szumowskiemu, czyli cyfryzacja służby zdrowia. – To się bardzo udało. I e-zwolnienia, i e-recepta wyszły bardzo dobrze. I tego gratuluję – ocenia Bociański.

Niejasne zakupy

Poseł PSL Marek Sawicki, odnosząc się do rezygnacji Łukasza Szumowskiego z funkcji ministra zdrowia, podkreślił, że kwestia zakupu maseczek i respiratorów budzi kontrowersje. – Bo o ile w pierwszej części pandemii działania w zakresie medycznym były ocenianie bardzo wysoko, to równolegle kwestia zakupu maseczek i respiratorów budzi ogromne wątpliwości – zaznaczył poseł ludowców.

Według niego, być może z toczących się postępowań dotyczących zakupu maseczek i respiratorów „już wynika, że i pan Janusz Cieszyński i pan Łukasz Szumowski powinni z rządu odejść”. – Więc robią to sami, żeby za chwilę nie musiał robić tego tak naprawdę premier Mateusz Morawiecki czy prezes PiS Jarosław Kaczyński – powiedział Sawicki.

Z ministrem odejdą maseczki?

„Ministra Szumowskiego już nie ma. Czy wraz z nim odejdą maseczki i pandemia? Oby” – zastanawia się redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!”, Tomasz Sommer.

„Przewrotne jest życie polityka. Kilka miesięcy temu wiele osób nieinteresujących się polityką wręcz modliło się do pana Szumowskiego. Niektórzy nawet prezydenta w nim widzieli. Dziś wiele osób, często nie bez racji, dostrzega istotne błędy i wady Szumowskiego” – komentuje dziennikarz Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.

„Minister zdrowia z rekordowym poziomem zaufania społecznego składa dymisję przed II falą pandemii. Coś tu nie gra” – uważa z kolei Marcin Makowski z „Wirtualnej Polski”.

„Dziękuję Panu Ministrowi Szumowskiemu. Prawdopodobnie najciężej pracującemu ministrowi zdrowia od 30 lat. Przyjemnością i zaszczytem było z Tobą współpracować!” – napisała z kolei koleżanka z rządu, Jadwiga Emilewicz.

„Liczyłem na rozwiązanie bezsensownych wielotygodniowych kwarantann. Zmiana kierownictwa MZ w takim momencie? Źle wróży na jesień. Ciekawe kto się podejmie takiej samobójczej misji? Panu Profesorowi dziękuję za konstruktywny dialog, zwłaszcza przy okazji naszego protestu w 2018” – komentuje lekarz Jakub Kosikowski.

A to pozostałe wybrane komentarze z Twittera po odejściu ministra Szumowskiego.

dymisja ministrareżim sanitarny z prawejdziennikarze z lewejfot: Grzegorz Krzyzewski© Indywidualista

Opublikowany przez Indywidualista Wtorek, 18 sierpnia 2020

11 dni temu Szumowski zapewniał, że nie odejdzie. Co się zmieniło?

REKLAMA