Najnowszy sondaż. PiS w dół. Konfederacja na podium [SONDAŻ]

Konfederacja. Foto: facebook.com/KONFEDERACJA2019/
Konfederacja. Foto: facebook.com/KONFEDERACJA2019/

Spada poparcie dla Zjednoczonej Prawicy – PiS-u, Solidarnej Polski i Porozumienia. Formacja trzymająca władzę w ciągu miesiąca straciła kilka punktów procentowych poparcia. Tak wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Z badania CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia” wynika, że gdyby doszło do wyborów parlamentarnych, w Sejmie znalazłyby się PiS z dotychczasowymi koalicjantami, Koalicja Obywatelska, Konfederacja i Lewica. Pod progiem byłoby natomiast PSL.

W sierpniu 2020 roku poparcie dla PiS-u wraz z przystawkami wyniosło 44,3 proc. We wrześniu słupki spadły już do 40,7 proc.

W sondażu zyskała natomiast Koalicja Obywatelska. Sierpniowe badanie pokazało poparcie dla tej formacji rzędu 18,9 proc. W tym miesiącu wzrosło ono do 22 proc.

Poparcie dla Konfederacji (7,6 proc.) utrzymało się w stosunku do poprzedniego sondażu na podobnym poziomie (7,8 proc.).

Poparcie dla Lewicy wzrosło natomiast o 1 punkt proc. z 4,1 proc. do 5,1 proc.

Głosowanie na PSL- Koalicję Polską (PSL, Kukiz’15, UED) zadeklarowało we wrześniu tylko 2,7 proc. ankietowanych. W sierpniu było to 3,1 proc. respondentów.

Ponadto 5 proc. badanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na inne ugrupowanie (wzrost o 1 punkt proc.), 13 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” (spadek o 1 punkt proc.), a 4 proc. respondentów odmówiło odpowiedzi.

Gdyby wybory odbyły się we wrześniu udział w nich zadeklarowało 77 proc. badanych (spadek o 3 punkty proc.), a 14 proc. na pewno nie wzięłaby w nich udziału (2 punkty proc. więcej). 9 proc. badanych nie wie, czy wzięłaby udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc.).

W komentarzu do sondażu CBOS ocenił, że przedłużające się pertraktacje w koalicji rządzącej mogły przyczynić się do niewielkiego spadu poparcia dla Zjednoczonej Prawicy.

Najniższe poparcie od wyborów

„Trzeba zaznaczyć, że sondaż był przeprowadzony przed ostatnio ujawnionymi opinii publicznej konfliktami wewnątrz koalicji rządzącej, a także przed krytyczną rezolucją PE na temat praworządności w Polsce, co mogłoby wpływać na postrzeganie rządzącej formacji. Zyskała natomiast najsilniejsza partia opozycyjna” – czytamy w komentarzu ośrodka.

„Choć PiS wraz z koalicjantami uzyskał w tym miesiącu najniższy wynik od czasu wyborów, to jednak praktycznie nie odbiega on od notowań z przełomu czerwca i lipca. Również wrześniowy wzrost poparcia dla KO utrzymuje się w granicach, w jakich wahają się w tym roku notowania tego ugrupowania. Dobry i stabilny jest sierpniowy wynik Konfederacji, która w tym roku, choć tylko minimalnie, poprawiła swoje notowania. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej wyborców w swobodnych wypowiedziach deklaruje chęć głosowania na ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050” – dodał CBOS.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-17 września na próbie liczącej 1149 osób w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Procedura mixed-mode oznacza, że badany mógł wybrać rodzaj przeprowadzenia sondażu: wywiad bezpośredni, wywiad telefoniczny lub samodzielne wypełnienie ankiety.

Korwin-Mikke, Dziambor, Braun, Michalkiewiczem na żywo w Warszawie na Konferencji Prawicy Wolnościowej

Źródła: Twitter/PAP

2 KOMENTARZE

Comments are closed.