PiS oficjalnie: Koalicji Zjednoczonej Prawicy nie ma. Została zerwana

Prezes PiS przyznaje, że w obozie rządzącym dochodzi do konfliktów. Od lewej: Beata Szydło, Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. Foto: PAP
Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. Foto: PAP

Koalicji Zjednoczonej Prawicy nie ma. Została ona zerwana, bo wspólnota wartości nie została potwierdzona przez naszych koalicjantów – powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

W piątek w nocy, w głosowaniu nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt – która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego – przeciw zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, a 2 było przeciw.

W tym kontekście Czerwińska została zapytana w Polskim Radiu 24 o obecny stan koalicji Zjednoczonej Prawicy. „Nasze stanowisko w tej sprawie się nie zmieniło. W naszym odczuciu i przekonaniu koalicji nie ma. To, co się stało w Sejmie, było wypowiedzeniem ze strony naszych byłych koalicjantów tejże koalicji” – opowiedziała rzeczniczka PiS.

Wyjaśniła też – „odnosząc się do sprawy ustawy o ochronie zwierząt” – że koalicja, to jest wspólnota, „wyrażającą się także we wspólnocie wartości”. „Nasze stanowisko jest bardzo jasne i stanowcze. Ono się nie zmieniło w tej sprawie. (…) Koalicja została zerwana, bo wspólnota wartości nie została potwierdzona przez koalicjantów” – dodała.

Dopytywana o przyszłość koalicji stwierdziła, że „w polityce nie można niczego wykluczyć”. Zapytana o przyspieszone wybory po rozpadzie koalicji Zjednoczonej Prawicy oceniła, że „każdy z wariantów jest możliwy, ale na dziś na pewno nie ma takiego rozstrzygnięcia”. „To, który z „wariantów przewidzianych w konstytucji zostanie zastosowany, będzie przedmiotem obrad najwyższego gremium kierowniczego PiS” na początku przyszłego tygodnia” – poinformowała.

Czerwińska była też pytana o przyszłość Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera oraz o to, czy „twarde jądro PiS – zakon Porozumienia Centrum” chce odwołania Morawieckiego ze stanowiska i zastąpienie go przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. „Nie słyszałam tego rodzaju kwestii. (…) Nie wiadomo mi nic na temat tego rodzaju propozycji, czy postulatów” – zapewniła rzeczniczka PiS. (PAP)

„Piątka Przeciwko Rolnikom” i co dalej? Krzysztof Bosak przedstawił możliwe scenariusze

5 KOMENTARZE

  1. z takimi wartościami jak nienawiść do POLSKI I NARODU POLSKIEGO, socjalizm i jego mutacje z sodomią i gomorią, trudno się z pisem zgodzić

  2. Coś mi się wydaje, że Kaczafi ogra niby tych swoich koalicjantów, ale i także peŁowsko- mafijną pożal się Boże- opozycję!

    • Kaczafi ogrywa, ale jednak SM zdecydowanie ma rację – „w końcu potyka się o własne nogi”.
      Nie wiem co masz na myśli „ogra”, ale osobiście nie widzę wyjścia dla JK z tej sytuacji. Tzn. wyjście jest, ale dla JK nierealne, raczej nigdy się do tego nie skłoni…

Comments are closed.