Świeczka - zdj. ilustracyjne.
Świeczka - zdj. ilustracyjne. (zdj. pixabay.com)

Były premier Kanady John Turner, który sprawował urząd zaledwie 11 tygodni i doprowadził swoją Partię Liberalną do ogromnej klęski wyborczej w 1984 roku, zmarł w sobotę w wieku 91 lat.

John Napier Wyndham Turner urodził się 7 czerwca 1929 roku. Pozostawił żonę Geills i czworo dzieci.

Turner przejął władzę od Pierre’a Trudeau pod koniec czerwca 1984 r. W czasie narastającego zmęczenia wyborców liberałami, którzy byli u władzy przez 20 z poprzednich 21 lat.

Zanim został premierem, zajmował stanowiska ministra finansów i sprawiedliwości. Po przejęciu władzy Turner ogłosił wybory parlamentarne w których, zdaniem wielu obserwatorów politycznych, przeprowadził jedną z najgorszych kampanii w historii Kanady, naznaczoną serią gaf.

Michalkiewicz. The Movie

W rezultacie konserwatyści doszli do władzy, zdobywając 211 z 282 miejsc w Izbie Gmin. Zaś liberałom udało się jedynie obronić 40 miejsc z posiadanych 135. Jego 79-dniowa kadencja premiera jest drugą najkrótszą w historii Kanady.

W kampanii wyborczej w 1988 roku zajął zdecydowane stanowisko przeciwko proponowanej umowie o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi,

Obecny liberalny premier Justin Trudeau, syn Pierre’a, złożył kondolencje bliskim i nazwał Turnera „pokornym człowiekiem o silnym sumieniu społecznym”.