PiSowi się jednak upiecze? 70 proc. Polaków jest przeciwko hodowli zwierząt na futra [SONDAŻ]

PiS/Jarosław Kaczyński z tabletem w Sejmie/fot. YouTube
Jarosław Kaczyński z tabletem w Sejmie/fot. YouTube

Według najnowszego sondażu IBRiS blisko 70 proc. Polaków sprzeciwia się hodowli zwierząt na futra. Projekt „piątka Kaczyńskiego”, w którym zawiera się zakaz rzeczonej hodowli, stał się przyczynkiem do poważnego kryzysu w rządzie.

68,3 proc. badanych popiera zakaz hodowli zwierząt na futra (77 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn). Przeciw jest 31,6 proc. Polaków według sondażu IBRIS.

59,7 proc. ankietowanych natomiast jest przeciwko ubojowi rytualnemu. O ile fermy futerkowe stanowią mały i niezbyt istotny segment rynku, to już zakaz uboju rytualnego będzie odczuwalny dla polskiej gospodarki.

– Można oceniać, że w latach 2017–2019 od 10 do 20 proc. wolumenu polskiego eksportu wołowiny mogło pochodzić z uboju rytualnego, co stanowiło 8–16 proc. jego krajowej produkcji – szacuje Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP.

Stowarzyszenie Polskie Mięso szacuje z kolei, że to nawet 30-40 proc.

– To właśnie ubój rytualny, a nie sprawa psich łańcuchów czy kontroli w asyście policji jest kwestią budzącą stosunkowo niskie poparcie (choć i tak prawie 60 proc. jest za zakazem), poza tym wszystkie postulaty z ustawy cieszą się niezwykle wysokim poparciem – komentuje prezes IBRiS Marcin Duma.

Co ciekawe, według Dumy zakaz hodowli zwierząt na futra popierają nawet elektoraty Konfederacji i PSL.

„Piątka dla zwierząt” Kaczyńskiego to jednak nie tylko futra. Znajdują się w niej bardzo niebezpieczne zapisy, jak chociażby zwiększenie uprawnień organizacji prozwierzęcych. Jeśli wejdzie w życie, to rolników kontrolować będą nie weterynarze, czy osoby po studiach rolniczych, ale socjologowie, młodzież po gender studies, etc.

Jest to jednak mało nagłaśniane przez media, które wolą zająć się norkami. W ten sposób PiSowi może udać się przepchnąć kontrowersyjny projekt w całości bez większych konsekwencji, jeśli chodzi o utratę elektoratu.

Źródło: „Rzeczpospolita”

19 KOMENTARZE

 1. a jak mówiły 40 lat temu to dzisiej już mało któren pamięta a miało być że ho ho ho i jeszczek cuś i wanna miała lecieć z nieba

  • Jaki polityk? Zreczny intrygant, ale dla Polski straszny szkodnik. Konsekwentnie niszczy to co mam jeszcze zostalo. Prawdziwy polityk to maz stanu, ktory dba o dobro swojego panstwa i narodu

  • Zgoda. Kiedy człowieka nie mającego żadnego związku osobiście z hodowlą gospodarczą jakichkolwiek zwierząt pytają czy jest za jakimiś zakazami w tej dziedzinie, powinien odpowiedzieć ankieterowi by wszedł na drzewo. A ci niewolnicy, którym się wydaje że są suwerenami, odpowiadają tak jak przeczytali w gadzinowej gazecie czy usłyszeli w gadzinowej telewizji.

 2. He he. Jak się wezmą za rozwalanie kurników, czy chowu trzody chlewnej, a wezmą się na pewno, bo od dawna szkodzą, to zobaczymy jaki procent głupków będzie za spożywaniem samych kartofli z sałatą…

  • Żebyś się nie zdziwił. Weganizm to nic złego jeno – degeneruje mózg. Debilom tzn. istotom czującym (w odróżnieniu od myślących) nie zależy, bo i tak go nie używają.

 3. Tak jak i wy jestem wielce zbulwersowany, że większość Polaków jest przeciwna męczeniu i dręczeniu zwierząt, czyli skazywaniu je na nędzną wegetację w skrajnie ciasnych klatkach po to aby na koniec obedrzeć je ze skór. Zdrada ! Hańba !

 4. Trzeba zakazać teraz noszenia futer, skórzanych butów i git. Zrobimy sobie swetry z włókien azbestowych,bo przecież wełna beeeee.

 5. A w którym to mieście robiono te badania? U nas na wsi był jeden, który popierał pis, ale spaliły się jego ideały na stosie realizmu i pragmatyzmu kreowanego przez wielce czcigodnego posła Jarosława Kaczyńskiego. Może i ta metafora nie jest zbyt przejrzysta, wobec tego dopowiem, że razem z ideałami spaliła mu się również stodoła. Ot i teraz mamy jednorodne wiejskie społeczeństwo.

 6. Sondaż na zlecenie PISu. Zróbmy referendum, będzie miarodajne. Niech PIS przestanie wtrącać się w rynek poprzez jego destrukcję. Kontrolować dobrostan zwierząt i karać za znęcanie się nad zwierzętami. To takie trudne? Wszędzie ten komunistyczny PIS musi swoje łapska wtryniać? Posłuchajcie pisowscy Orbana, to do was. („Magyar Nemzet” opublikował artykuł Wiktora Orbana)

 7. Za…rana propaganda te wszystkie sondaże. Przecież na kilometr śmierdzi to ustawką, że naród popiera naczelnika. Co do samej ustawy, nie do końca jest prawdą, że hodowla na futra jest marginalną gałęzią, bo angażuje cały szereg towarzyszących działalności. Jeśli chodzi o ubój rytualny, niby dlaczego dopuszczalny miałby być ubój rytualny na cele krajowych związków wyznaniowych, a na eksport już nie? Czy „nasi” żydzi i muzułmanie zabijają zwierzęta bardziej humanitarnie?

 8. To badanie należałoby zrobić wyłącznie pośród wyborców PIS. Takie ogólne badanie nie ma sensu. Nie ma znaczenia dla PIS co na ten temat myśli wyborca innych partii.

 9. Jak można robić sondaż wśród ludzi nie uświadomionych co do sedna sprawy. To tak jakby wśród przedszkolaków zrobić sondaż – czy jest za likwidacją leżakowania.

Comments are closed.