Policja chwali się statystykami. Liczba mandatów za brak maseczki zbliża się do 100 tysięcy

Kontrole kierowców - za brak maseczki grozi 500 zł.
Kontrola drogowa oraz maseczka. / foto: PAP/Pixabay

Policja, sprawdzając bezprawny obowiązek zakrywania ust i nosa od momentu ogłoszenia pandemii, pouczyła dotychczas 202 tys. osób, ponad 82 tys. ukarała mandatem karnym, a w ponad 19,5 tys. przypadków skierowała wnioski o ukaranie do sądu.

O najnowszych statystykach poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Ostatniej doby funkcjonariusze pouczyli ponad 235 osób w tej kwestii, nałożyli mandaty 2692 osobom, a w ponad 685 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie.

Noszenie maseczek a prawo

Dotychczasowy „obowiązek” zakrywania nosa i ust wydano na podstawie rozporządzenia, co jest niezgodne z prawem. Dlatego sądy odrzucają wnioski o ukaranie mandatem.

Niedługo to się jednak zmieni. W najnowszej ustawie covidowej rządzący zawarli obowiązek noszenia maseczek. Aktualnie ustawa znajduje się w Senacie. Potem trafi na biurko prezydenta i po dwóch tygodniach od podpisu Andrzeja Dudy zacznie obowiązywać nowe prawo.

„Obecnie w Parlamencie procedowany jest projekt unormowania kwestii związanych z przestrzeganiem nakazów, zakazów i ograniczeń podczas stanu epidemii w ustawie kodeks wykroczeń. Wejście tych przepisów w życie powinno zakończyć wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy” – informuje Ciarka.

Interwencje w związku z kwarantanną

Rzecznik policji przekazał również najnowsze dane dotyczące osób skierowanych na kwarantannę. Wynika z nich, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci niemal 22 mln razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

„Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 313 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 750 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych” – poinformował Ciarka.

Przypominał jednocześnie, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi karę pieniężna do 30 tys. zł.

Comments are closed.