Kolejny koronamandat odrzucony. Ksiądz uniewinniony, sąd zdziwiony brakiem uregulowań prawnych

Wyrok sądowy.
Wyrok sądowy - zdj. ilustracyjne (Fot. Unsplash)

Proboszcz z parafii w Tarnogórze został w poniedziałek uniewinniony od zarzutu dotyczącego zbyt dużej liczby osób przebywających jednocześnie na Mszy Świętej w maju br. Z wnioskiem o jego ukaranie wystąpiła do sądu policja.

Chodzi o proboszcza parafii w Tarnogórze archidiecezji przemyskiej w dekanacie Leżajsk II. Policja zarzuciła mu wykroczenie z art. 54 Kodeksu wykroczeń o naruszaniu przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych.

Według ówczesnych obostrzeń sanitarnych, związanych z epidemią koronawirusa, w kościele jednocześnie mogło przebywać 50 osób. Według policji liczba ta była przekroczona. Księdzu groziła za to kara grzywny do 500 złotych albo nagana.

„Naruszenie zasad konstytucyjnych”

„Sąd stwierdził, że to rozporządzenie, które regulowało wówczas ilość osób na mszy, nie miało delegacji ustawowej. Zostało wydane niezgodne z zasadami tworzenia prawa, z naruszeniem zasad konstytucyjnych” – wyjaśnił sędzia Tomasz Mucha.

Zaznaczył jednocześnie, że „można się zastanowić, czy mimo iż sankcje za takie zachowania (zbyt duża liczba osób lub brak maseczki) są nieskutecznie ustanowione, to czy społeczeństwo jednak nie powinno stosować się do tych zaleceń z uwagi na zagrożenie, jakie teraz powszechnie panuje”.

Dodał też, że zdziwienie budzi to, iż „ustawodawca nie uregulował dotychczas tej kwestii w drodze ustawy”.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Strony mogą się od niego odwołać do sądu okręgowego.

„Kapłan nie może nikogo wyrzucić z kościoła”

O sprawie księdza informowało na swojej stronie Stowarzyszenie Europa Tradycja, którego celem jest m.in. przywracanie struktur społecznych realizujących obowiązywanie nauczania moralnego w ujęciu chrześcijańskim, ochrona wolności, swobód oraz praw człowieka i obywatela, pomoc prawna, w szczególności w zakresie pełnej realizacji zasad wynikających ze swobody sumienia i wyznania.

Jak zauważyło Stowarzyszenie zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, władza państwa nie sięga w obszar religii, nie posiada kompetencji dla regulowania odnośnie do tego, co dzieje się wewnątrz kościołów.

Przypomniało jednocześnie, że zgodnie z prawem kościelnym kapłan, zwłaszcza sprawujący nabożeństwo, nie może nikogo wyrzucić z kościoła, zwłaszcza z powodu przepisów porządkowych narzuconych przez państwo.

Wyrok sądu na gorąco skomentował Grzegorz Braun z Konfederacji.

#SzczęśćBoże, #GrzegorzBraun o #FałszywaPandemia oraz obostrzeniach.

#SzczęśćBoże, #GrzegorzBraun o #FałszywaPandemia oraz aktualnych obostrzeniach wynikających z rozporządzenia. #GrzegorzBraun #Korona #Konfederacja #WiaraRodzinaWłasność #Covid19

Publiée par Grzegorz Braun sur Lundi 19 octobre 2020

Zobacz także:

Comments are closed.