Prezydent Trump pilnie zdymisjonował szefa Pentagonu Marka Espera. Zastąpi go szef „antyterrorystów” Christopher Miller

Christopher Miller, nowy szef Departamentu Obrony. Zdjęcie: U.S. Army by Spc. Zachery Perkins
Christopher Miller, nowy szef Departamentu Obrony. Zdjęcie: U.S. Army by Spc. Zachery Perkins
REKLAMA

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że zdymisjonował szefa Pentagonu Marka Espera. Niespełna tydzień po amerykańskich wyborach prezydenckich jego obowiązki przejmie Christopher Miller.

O zdymisjonowaniu ministra obrony Trump poinformował na Twitterze. Podziękował mu przy tym za służbę.

Obowiązki szefa Pentagonu przejął Christopher Miller, dotychczasowy szef Krajowego Centrum ds. Antyterroryzmu (National Counterterrorism Center – NCTC), utworzonego w USA po zamachach z 11 września 2001 r.

REKLAMA

Miller wcześniej był żołnierzem jednostki specjalnej wojsk lądowych, znanych jako Green Berets (Zielone Berety).

Dymisja Espera nie jest zaskoczeniem, gdyż o jego konflikcie z Trumpem w Waszyngtonie mówiło się od kilku miesięcy.

Prezydent wyrażał ostatnio publicznie niezadowolenie z tego, że Esper – w jego ocenie – koncentrował się na prowadzeniu wojen, a nie zapewnianiu zysków amerykańskim producentom broni.

Pentagon i Biały Dom ścierały się też w kwestii użycia sił zbrojnych w trakcie gwałtownych zamieszek wywoływanych przez Antife i BLM , które przetoczyły się latem przez największe miasta USA.

Trump nazwał w sierpniu ministra obrony „Yesper”, sugerując w ten sposób, że ten zawsze się z nim zgadza. Jak podawał, powołując się na źródła w Pentagonie, portal NBC, Esper od kilku miesięcy budował opinię osoby niezależnej od Białego Domu.

Według źródeł w ministerstwie obrony Esper po wyborach przygotował swój list z rezygnacją. Spekulowano, że może być jednym z pierwszych ministrów odwołanych ze stanowiska.

Ostatnie tygodnie przed wyborami Esper negocjował z Kongresem ustawę o wydatkach obronnych (NDAA) na rok 2021.

Dotychczasowy minister obrony optował za tym, by zawarte były w niej zapisy dotyczące zmiany nazw amerykańskich baz wojskowych, które noszą imiona generałów Konfederacji. Esper ulegał politpoprawnosci i „cancel culture” polegającej m.in na wymazywaniu historii

Esper na czele Pentagonu zastąpił Jamesa Mattisa, który zrezygnował w grudniu 2019 roku, gdy Trump zdecydował się wycofać amerykańskie wojska z północnej Syrii.

Krótko po tym nastąpiła turecka inwazja na tereny kontrolowane przez kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), sojuszników USA, na których przez lata spoczywał główny ciężar walki z Państwem Islamskim (IS).

Służba Espera przypadła na czas eskalacji napięć między USA i Iranem oraz przesunięcia środka ciężkości w polityce zagranicznej Waszyngtonu na przeciwdziałanie wzrostowi znaczenia Chin.

Esper w listopadzie 2017 roku został zaprzysiężony jako sekretarz ds. sił lądowych; wcześniej przez siedem lat pracował jako wiceprezes ds. relacji z rządem w koncernie zbrojeniowym Raytheon.

Wcześniej pracował jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego dla byłego przywódcy republikańskiej większości w Senacie Billa Frista.

Należał do personelu komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów oraz senackiej komisji spraw zagranicznych, a także był doradcą senatora Chucka Hagela, późniejszego ministra obrony w administracji Baracka Obamy (2013-2015).

Sprawował też wysokie stanowisko w Pentagonie oraz był planistą wojskowym w armii USA. Pracował w konserwatywnym think tanku Heritage.

W 1986 roku ukończył prestiżową akademię wojskową West Point. W wojsku spędził ponad 10 lat, m.in. służąc podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1990 i 1991 roku jako oficer piechoty 101. Dywizji Powietrznodesantowej, a później dowodził powietrznodesantową kompanią strzelców w Europie.

REKLAMA