Starcia na Marszu Niepodległości. Oddziały prewencji wkroczyły do tłumu. Prowokacja? Czyja? [VIDEO]

Oddziały prewencji policji rozbiły Marsz Niepodległości.
Oddziały prewencji policji rozbiły Marsz Niepodległości. (Fot. PAP)

W Warszawie odbywa się coroczny Marsz Niepodległości. W okolicach ronda de Gaulle’a doszło do starć uczestników marszu z policją.

Organizatorzy Marszu Niepodległości zachęcali, by w tym roku ze względu zagrożenia epidemicznego odbywał się w formie zmotoryzowanej.

Większość uczestników postanowiła świętować jednak w tradycyjnej formie.

Marsz wystartował po godzinie 14 z ronda Dmowskiego w centrum Warszawy. Uczestnicy mieli przejść pod Stadion Narodowy, tam zawrócić i kierować się z powrotem do centrum w okolice dworca głównego.

Starcia z policją na Marszu Niepodległości

Na wysokości ronda de Gaulle’a doszło do starć z policją. Według wersji przedstawianej przez policję, w kierunku funkcjonariuszy poleciały kamienie i race. Oddziały prewencji podjęły zdecydowaną, agresywną interwencję i rozbiły Marsz na dwie grupy.

Czoło Marszu Niepodległości znajdowało się już na moście Poniatowskiego i maszerowało dalej w kierunku Stadionu Narodowego. Reszta pozostała za kordonem policji. Kolumny samochodów i motocykli czekały za pieszymi na rondzie Dmowskiego.

Oznacza to, że czoło Marszu Niepodległości od zmotoryzowanych dzieliło kilka kilometrów.

Po kilkudziesięciu minutach sytuacja się uspokoiła. Policja wycofała się do bocznych uliczek.

Organizatorzy Marszu Niepodległości mówią natomiast o prowokacji w miejscu, w którym doszło do starć.

Dziennikarz Radia WNET, który relacjonuje na żywo Marsz z tłumu informował, że w momencie wybuchu zamieszek „grupa rosłych, pewnych siebie mężczyzn” momentalnie przemieściła się w okolice ronda de Gaulle’a. Sugerował, że to nieumundurowani policjanci.

Warto podkreślić, że w zamieszkach brało udział kilkadziesiąt osób, podczas gdy w całym marszu uczestniczą dziesiątki tysięcy osób. Ci maszerują, a za nimi jadą kolumny aut i motocykli, w sposób spokojny.

Ruszył Marsz Niepodległości. Większość postawiła na tradycyjną formę. Są pierwsze interwencje policji [FOTO/VIDEO]