Pandemia uderzyła w polski przemysł. Najnowsze dane GUS szokują!

Hala, zakład, magazyn - zdj. ilustracyjne.
Hala, zakład, magazyn - zdj. ilustracyjne. (Zdj. pixabay.com)
REKLAMA

Z pierwszej fali kryzysu polski przemysł na prostą wyszedł dość szybko. Teraz znowu hamuje. Produkcja jest na poziomie niewiele większym niż przed rokiem, a jeszcze miesiąc wcześniej notowała 6-procentowy wzrost – podaje Money.pl.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił niepokojące dane odnoszące się do produkcji przemysłowej, która zanotowała delikatny – 1-pocentowy – wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, ale jednocześnie mocna spadła w starciu z wrześniem, który zanotował 6-procentowy progres w porównaniu z tym co było rok wcześniej.

Co prawda prognoz były nieco bardziej pesymistyczne, bo eksperci zakładali progres na poziomie 0,5 proc., ale nie znaczy to, że jest dobrze. Przedsiębiorcy, również ci z sektora przemysłowego bardzo mocno odczuwają skutki jesiennej odsłony epidemii koronawirusa.

REKLAMA

„W trzech głównych grupowaniach przemysłowych w październiku br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr związanych z energią zmniejszyła się o 7,8 proc., dóbr inwestycyjnych – o 1,4 proc., a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 0,3 proc.” – brzmi fragment komunikatu GUS. Są też pozytywy. Zwiększyła się produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych o 7,8 proc. i dóbr zaopatrzeniowych o 3 proc.

Według danych wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 17,4 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,4 proc., mebli – o 5,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,4 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem 2019 roku, wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 14,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,8 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 10,0 proc., metali – o 4,9 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 2,9 proc.

Z powodu pandemii jak na razie polski przemysł jest w tym roku na minusie. Od stycznia do października produkcja sprzedana jest o 2,7 proc. niższa niż analogicznie rok wcześniej.

Źródło: Money.pl, PAP

 

REKLAMA