Górale wściekli na rząd. „Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił!”

Górale. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
Górale. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP

Ogłoszona w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o skumulowaniu ferii zimowych w terminie od 4 do 17 stycznia jest skandaliczna i nielogiczna. Oznacza bankructwa w branży hotelarskiej – mówi PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że została podjęta decyzja o tym, że ferie będą skumulowane w jednym okresie – między początkiem stycznia, 4 stycznia, a 17-18 stycznia.

– Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja. Niewyobrażalna jest kumulacja turystów w tym terminie. Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił, bo taka ilości ludzi jest nie do przyjęcia, tym bardziej z pilnowaniem reżimu sanitarnego – powiedziała prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zwróciła ona uwagę, że pochodzący z Zakopanego wiceminister rozwoju, pracy i technologii oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki Andrzej Gut-Mostowy jeszcze dwa dni temu deklarował, że będzie rekomendował, aby ferie były rozłożone na dłuższy czas.

Zaznaczyła, że byłoby to korzystne zarówno dla branży turystycznej, turystów i dało szanse na przestrzeganie reżimu sanitarnego. Branża hotelarska miała nadzieję, że terminy ferii będą rozłożone na poszczególne województwa.

– Polacy są już bardzo zmęczeni tą sytuacją i chcą wypoczywać, planują urlopy na ferie i tu nagle taki cios. To jest jakaś paranoja, wszystkie rezerwacje na ferie dotyczyły terminu od 17 stycznia do końca lutego. Ludzie już wzięli urlopy, wykupują kursy w szkółkach narciarskich. Wydaje się, że ktoś zgubił się w tym wszystkim – podkreśliła prezes TIG.

Dodała, że „trudno mówić już o chaosie, to są bardzo nieprzemyślane decyzje”.

Jak twierdzi Wojtowicz, kumulacja ferii będzie oznaczała szereg bankructw w branży turystycznej – nie tylko hotelarskiej, ale i narciarskiej czy gastronomicznej.

– To jest dążenie nie tylko do kryzysu gospodarczego, ale i ogromnego kryzysu społecznego. Ja zawsze broniłam decyzji dotyczących reżimu sanitarnego. Tłumaczyłam, że musimy zacisnąć zęby, żeby potem przyjechali turyści, ale z tą decyzją trudno się zgodzić i znaleźć tu jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie – zakończyła prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarcze.

Trudno jest dopatrzyć się jakiegoś większego sensu w decyzji o skumulowaniu terminów ferii. Nie ulega wątpliwości, iz będzie ona miała katastrofalne skutki dla całej turystyki w polskich górach.

Hotele, pensjonaty, domy wczasowe, kwatery prywatne gastronomia wyciągi , transport etc. to podstawa egzystencji dziesiątków jeśli, nie setek górskich miejscowości.

PiS od zawsze mógł liczyć na głosy mieszkańców Podkarpacia, Małopolski, czy beskidzkiej części Województwa Śląskiego. Po „5 dla zwierząt” to kolejny ruch partii bezpośrednio uderzający w jej bazę.

32 KOMENTARZE

 1. Ferie to są nieustające od marca 2020 :) ferie 2021 w jednym terminie, bo wciąż będzie zakaz działalności hotelarskiej, turystycznej, gastronomicznej. Polska jak Titanic jest już na dnie, a z dna tylko wraki na złom się wyciąga. Wyborcom PiS Dudy, wyborów gratuluję.

  • Zdecydowanie. Ale jak to ciemnemu ludowi wytłumaczyć dopóki nie zbankrutują? Zobaczysz co się będzie działo jak pisiory zawetują budżet UE. Ale co tam, najważniejsze, że nie ma paru uchodźców i LGBT nie panoszy się po ulicach.

 2. Teraz narzekacie Górale na PIS owski rząd?. Kupili Was, sypnęli groszem a wy ich wybraliście . Macie coście wybrali. Teraz rząd PIS odbije sobie z nawiązką co Wam przed wyborami dał. Mądry Polak po szkodzie a przed szkodą głupi..

 3. Jak solidarnie wszyscy mają dostać wcierę przez PiS, to wszyscy. Dotyczy to również skretyniałych wyborców PiSowskich tłuków.

 4. To są jak najbardziej przemyślane decyzje ,żeby zrobić z nich bankrutów ,wyzuć z własności i oszczędności ,wyszczepić i przerobić na końcu na nawóz. To jest nowa normalność a rząd nie jest żadnym rządem ,tylko zorganizowaną grupą przestępczą, która dostała polecenia zdepopulowania własnego społeczeństwa,…o pardon, obniżenia emisji co2.Nowa normalność wymaga nowego myślenia.

 5. Ok ale na kogo mieli glosowac? Ja oczywiscie jestem za Konfederacją ale tzw wiekszosc glosuje na partie z tv. Pis to syf ale czy po lewica sa lepsi?

 6. wybraliscie pisuarow to teraz mata cos ta wybrali!jak sie nie podoba to wyjdzie na ulice i pogoncie oprawcow,a nastepnym razem myslcie na kogo glosowac!

 7. Jak mogą być wścieli na PiS skoro na nich głosowali. Góral to honorowa istota , jak głosowała tak trzyma kciuki. Więc to chyba jest fejk.

 8. I to jest wlasnie ten wlk. Reset o ktorym mowia szefowie Bajdena. duze korpo hotele dostana kredyt na 0% do zrolowania na przezycie i przejecie małych biznesow.

  Wojna ze srednia klasa . Ludzie wszyscy do pracy w niewole za klepaki.

 9. Najgorsze, że następca Krzeptowskiego nie ma już komu hołdów złożyć.
  Ale dla Górali jest jeszcze nadzieja.
  Jak powstanie Polin na Podkarpaciu to na pewno będzie im lepiej.
  Jeno trzeba będzie krzyż z Giewontu wywalić i gwiazdę Dawida postawić.
  Chłopaki dadzą sobie z tym radę w try miga.

Comments are closed.