Szczepionka wcześniej niż zapowiadano. Służby gotowe

Blisko połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. foto: Pixnio
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixnio

Opracowana przez firmy Pfizer szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia – podał w niedzielę wieczorem dziennik „Daily Telegraph”.

To oznaczałoby, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.

W piątek minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że brytyjski rząd formalnie zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka może być dopuszczona do użytku.

Służby w gotowości

Jak podał „Daily Telegraph”, powołując się na źródło rządowe, w najlepszym scenariuszu decyzja MHRA może zostać podjęta w ciągu tygodnia, w związku z czym publicznej służbie zdrowia polecono, aby była gotowa do dystrybuowania szczepionki od 1 grudnia.

W poniedziałek albo wtorek MHRA ma otrzymać od Pfizera i BioNTech pełen zestaw danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.

Wcześniej, w rozmowie ze stacją Sky News, prezes Pfizera Albert Boula powiedział, że firma będzie gotowa do wysyłania szczepionki w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia.

Wskazał też, że będzie ona je wysyłać po kolei, czyli im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę.

Wielka Brytania jako drugie państwo na świecie, po Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła proces dopuszczania szczepionki do użytku, jednak jak pisze „Daily Telegraph”, w USA odpowiedzialna za to Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zajmie się tym przed 10 grudnia.

Wielka Brytania zawarła umowę za zakup 40 milionów dawek szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech i ma nadzieję na otrzymanie jeszcze przed końcem roku pierwszych 10 milionów.

Biorąc pod uwagę, że dla zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki, wystarczy ich dla 5 milionów osób.

W środę amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że ostateczne wyniki końcowej fazy badań przygotowywanej razem z niemiecką firmą BioNTech szczepionki, wykazały 95 proc. jej skuteczności.

Szczepionka na koronawirusa. Szokujące słowa! Dyrektor Pfizera to nowy Josef Mengele – sugeruje tabloid [FOTO]

Źródło: PAP/NCzas

5 KOMENTARZE

  1. Strasznie im się śpieszy, scenariusze przyspieszyły. Pytanie, który scenariusz jest obecnie na agendzie ? 1. Wiedzą, że już poł planety wie o co im chodzi i chcą jak najszybciej póki jeszcze można wypełnić plan, ale szybciej niż zakładano , czy 2. może z tego samego powodu chcą się wycofać z tych planów za pomocą tzw. „szczepionki” by wyjść z twarzą i uniknąć odpowiedzialności ???

    • Szczepionka jest kluczowym krokiem do depopulacji. Masowe zgony oczywiście będą zwalane na CV19 i będą uzasadnieniem do jeszcze większego zamordyzmu i dalszych kroków.

  2. rząd Wielkiej Brytanii spodziewa się powodzi obrażeń wywołanych szczepionką COVID-19 i skutków ubocznych.
    Na stronie TED poświęconej zamówieniom publicznym w UE w dniu 19/10/2020 opublikowane zostało ogłoszenie. MHRA (Agencja Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej Londyn, Wielka Brytania) pilnie poszukuje oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji (AI) do przetwarzania spodziewanych dużych ilości niepożądanych reakcji lekowych (ADR) szczepionki Covid-19

Comments are closed.