Wyniki gorsze od prognoz. Druga fala i rządowe ograniczenia dobijają polską gospodarkę. Najnowsze dane GUS

Wskaźnik dobrobytu/Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

Druga fala COVID-19 wyraźnie jest widoczna w ograniczeniu konsumpcji. Sprzedaż detaliczna spadła poniżej poziomu sprzed roku. Dzisiejsze dane GUS pokazują, że wyniki są gorsze od prognoz ekonomistów.

„Osiągnęliśmy już najniższy poziom aktywności ekonomicznej w tej fali epidemii, ale w odróżnieniu od wiosennego lockdownu, nie będziemy obserwować obecnie rychłego i dynamicznego odrodzenia aktywności ekonomicznej” – uważają ekonomiści Banku Pekao.

„Wydłużenie okresu obowiązywania restrykcji na kolejny miesiąc oznacza utrzymanie obniżonej aktywności ekonomicznej i wyzwanie dla branż dotkniętych restrykcjami (…). Analizując zestaw restrykcji, w tym złagodzenie ich dla funkcjonowania galerii handlowych oraz trajektorię epidemii (sygnały stabilizacji/spadku) i Pekao Trackera dochodzimy do wniosku, że osiągnęliśmy już najniższy poziom aktywności ekonomicznej w tej fali epidemii” – napisali ekonomiści Banku Pekao w poniedziałkowej analizie tygodniowej.

Ich zdaniem, w odróżnieniu od wiosennego lockdownu, nie będziemy jednak obserwować obecnie rychłego i dynamicznego odrodzenia aktywności ekonomicznej – głównie konsumpcji usług.

Sprzedaż w dół

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2020 r. spadła o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ubiegłym miesiącu o 2,1 proc. rdr.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w październiku rdr o 0,7 proc. i wzrost mdm o 4,3 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku o 0,6 proc. rdr.

Produkcja budowlano-montażowa i budowa mieszkań w dół

Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2020 r. spadła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,4 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w październiku rdr o 5,8 proc., a mdm wzrostu o 0,9 proc.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku 2020 r. spadła o 18,7 proc. rdr, a mdm spadła o 25,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Zapomnij o rodzinnych Świętach Bożego Narodzenia 2020. Rząd wydał „nowe zasady bezpieczeństwa”

Źródło: PAP

3 KOMENTARZE

  1. Tak jest ! Dokładnie o to chodzi Żydowskiej Lichwiarskiej Międzynarodówce…
    Ale proszę zwrócić uwagę, że Polactwo wszystko akceptuje i bardzo się to Polactwu podoba…a niedługa będą za to płacić i to dobrowolnie…

Comments are closed.