Wiceminister zdrowia: „Jesteśmy gotowi do szczepienia Polaków. Jutro na konferencji będą ogłoszone szczegóły”

Szczepionka na koronawirusa.
Szczepionka na koronawirusa - zdj. ilustracyjne. (Fot. PAP)

Kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia Polaków – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że w środę minister zdrowia ogłosi stan przygotowań logistycznych do tego przedsięwzięcia.

Na antenie TVP Info wiceszef resortu zdrowia pytany był we wtorek o wprowadzony w Polsce nowy system komunikowania o testowaniu.

„W tej chwili wszystko jest transparentne” – oświadczył Kraska. Wyjaśnił, że wszystko zostało maksymalnie uproszczone. Wyniki wpisywane do systemu EWP natychmiast trafiają na nasze strony, gdzie są dostępne dla szerszego odbiorcy – powiedział wiceminister. Zwrócił jednocześnie uwagę, że wcześniej wyniki były wpisywane z pewnym opóźnieniem.

Na pytanie o notowany w ostatnich dniach duży spadek w liczbie wykonywanych testów w kraju, Kraska odpowiedział, że wiele osób mimo choroby nie decyduje się na testowanie.

„Mamy poniżej 10 tys. wyników pozytywnych, co może cieszyć. Z drugiej strony, dochodzą do nas niepokojące sygnały, że Polacy nie chcą się testować. Boją się, że wynik dodatni skomplikuje im życie, bo muszą pójść na izolację a ich rodzina musi być w kwarantannie” – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

„W tej chwili obok testów genetycznych mamy do dyspozycji szybkie testy antygenowe, które praktycznie są wszędzie dostępne, włącznie z lekarzami POZ. Po 15 minutach mamy już wynik. Wiemy wówczas, czy jesteśmy zdrowi, czy zakażeni. Dlatego korzystajmy z tej możliwości w szpitalach, na izbach przyjęć w nocnej pomocy lekarskiej, u lekarza rodzinnego” – zaapelował wiceminister.

Zaznaczył, że wyniki pozytywne zarówno z testów genetycznych, jak i antygenowych są uwzględnianie w raportowanych codziennie danych.

Na pytanie, czy po feriach dzieci wrócą do szkół na naukę stacjonarną, Kraska odpowiedział, że zbyt wcześnie, aby o tym mówić.

„Trudno przewidzieć. Różne modele matematyczne różnie pokazują. Ja nie przywiązywałbym do tego dużej wagi, ponieważ śledząc od wielu miesięcy matematyczne rozwiązania, okazuje się, że one nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością” – powiedział wiceminister zdrowia.

Kraska odniósł się także do kwestii szczepionek. „Jesteśmy gotowi do uruchomienia szczepienia Polaków. Myślę, że jutro na konferencji prasowej będzie ogłoszone, jak jesteśmy do tego przygotowani od strony logistycznej. Chcemy zaszczepić jak najwięcej Polaków, więc kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia” – powiedział.

(PAP)

13 KOMENTARZE

  1. Wszystko tak jak szpital na narodowym, a skutki uboczne to kto za to zapłaci. Jak na razie ci co testują te szczepionki to mówią , ze po zaszczepieniu chorują tak jak na covid. Lekarze wyraźnie mówią , że to nie jest szczepionka bezpieczna , ale co tam Kraska pierwszych zaszczepi polityków i rządzących, przecież kto jak kto , ale rządzący muszą tryskać zdrowiem.

    • Wiceminister zdrowia poleca zupełnie niemiarodajne 15 minutowe testy i na dodatek mają różne modele matematyczne i każdy pokazuje co innego więc nie przywiązuje to nich wagi, ale też na ich wskazaniach opierają decyzję o różnych dziwacznych obostrzeniach, zamykaniu gospodarki i szkół… Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

  2. „Jesteśmy gotowi do uruchomienia szczepienia Polaków…” Następny dowód na to że ci kosmopolitycznie zdemoralizowani bandyci z narodem polskim i polakami nie mają nic wspólnego. W sumie nic dziwego w Polsce mieszka nie całe 15% polaków. Reszta to nadwiślański lud, szabesgoje i folksdojcze.

  3. Niemcy chodzą bez masek, ćwiczą na świeżym powietrzu. Niemieckie dzieci chodzą do szkół i dbają o sprawność fizyczną i zdrowie. Tylko u nas tą banda sprzedanych chamów dobija własny naród za pieniądze.

  4. Widzę słowo „szczepić”. Szczepienie Polaków. Dobrze, że bez przedrostka „wy”. Bo oni ostatnio tylko wyszczepiać chcą. Ludzi się szczepi i chce zaszczepić. „Za”. Nie „wy”, jak bydło. Nie dajmy sobie wmawiać tego słowa. Nie pozwólmy im na obniżanie rangi tego, co chcą zrobić.
    A z drugiej strony absolutnie zgadzam się z komentatorem Maseczka. Zaszczepić najpierw całą wierchuszkę, nie tylko kaczorka. Morawieckiego, Szumowskiego itd.

  5. Mam nadzieję że będzie transmisja ze szczepienia małego i kota jego.I to nie z góry przygotowaną szczepionką w strzykawce,tylko wybraną losowo przez osobę mu niechętną,wprost z magazynu.

  6. ​Pamiętajcie szczepienie LUDZI substancja Pfizera wyczerpuje znamiona zbrodni i jest zbrodnia w myśl Ustaw Norymberskich bo to nie jest szczepionka zgodnie z definicja szczepionki Polskiego Prawa ta substancja Pfizera nie może został uznana jako szczepionka – gdyż nie spełnia definicji szczepionki ,zatem zmuszanie, planowanie i zmuszanie do szczepień ta substancją wyczerpuje znamiona zbrodni przeciw ludzkości i działanie wbrew Ustawie Norymberskiej !

Comments are closed.