Tak kończy się socjalizm. 96 procent Wenezuelczyków pogrążonych w ubóstwie

wenezuela bieda głód socjalizm
Dziecko w Wenezueli. / fot. YouTube
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Tak niestety kończy się socjalizm, który w Wenezueli przybrał skrajną formę. Według najnowszych badań aż 96 procent mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju pogrążonych jest w ubóstwie.

Wenezuela – kraj położony na żyle złota, czyli ropie, mimo swego naturalnego bogactwa pogrąża się w coraz większej biedzie. To efekt rozpoczętego lata temu procesu budowania prawdziwego socjalizmu, który tym razem miał dać inny efekt.

Wielowymiarowe ubóstwo

Badanie warunków życia 2019-2020 (ENCOVI), przeprowadzone przez naukowców z Andres Bello Catholic University (UCAB), pokazało, że wskaźniki ubóstwa w Wenezueli wzrosły w 2019 roku i są nieporównywalnie wyższe w stosunku do innych państw regionu.

Krajowy eksport ropy spadł do poziomu najniższego od 75 lat, natomiast wskaźniki ubóstwa poszybowały w górę. Według badania aż 64,8 procent gospodarstw domowych doświadczyło „wielowymiarowego ubóstwa”.

Chodzi tu nie tylko o kwestie finansowe, ale także możliwość dostępu do jedzenia, wody, edukacji czy innych usług publicznych. To wzrost aż o 13,8 p.p. w porównaniu do wyników z badania w 2018 roku.

96 procent żyje w biedzie

Badanie wykazało jeszcze bardziej katastrofalne wyniki, jeżeli chodzi o wskaźnik ubóstwa mierzony jedynie poprzez poziom dochodów. Wobec takiego podejścia aż 96 procent mieszkańców Wenezueli żyje w biedzie.

Wenezuela od lat zmierzała w kierunku „prawdziwego socjalizmu”, co doprowadziło kraj do pogrążenia się w głębokim kryzysie gospodarczym. Szalejąca inflacja pożarła oszczędności obywateli i wywindowała ceny produktów tak, że wkrótce zabrakło nawet tych pierwszej potrzeby. Spadły również dochody Wenezuelczyków.

Obecnie „przeciętny Wenezuelczyk” zarabia jedynie 72 centy w przeliczeniu na dolary amerykańskie. W związku z szalejącą inflacją w kraju coraz popularniejsze staje się inwestowanie w kryptowaluty, jednak i na nich już położył swą łapę pazerny rząd.

SZOK! Kilka lat przed upadkiem Wenezueli tamtejsi socjaliści robili dokładnie to samo, co teraz PiS

34 KOMENTARZE

 1. Przestańcie obżydliwie łżeć nt Wenezueli agenturo! Jest tam biednie z powodu USA: blokuje wszelkie bankowe przelewy i napada na tankowce z ropą. Za amerykańskiego „kapitalizmu” Wenezuela była najbiedniejsza po Haiti z obu Ameryk – Dlatego wygrał Chavez! Jak wygrał PKB/osobę wzrosło tam 8x, dlatego wygrywają socjaliści!

  • Klasyka gatunku, spychologia, dla debilnego komucha zawsze ktoś inny jest winny nędzy wywołanej przez socjalistów i zawsze winny jest ‚zgniły’ kapitalizm i USA.

   • „Szydera z szydercy” to klasyczny prowokator lewicy ośmieszający prawicę debilnymi wpisami. Za „panowania” USA w Wenezueli, gdy ropa była po 16$, to amerykańskie firmy ją eksportowały do USA po… 4$, więc nigdy „nie miały” zysków. A jak uzbierało się ze 2 mld$ podatku od nieruchomości to ambasador USA wzywał prezydenta Wenezueli i kazał anulować.

  • Jest tam biednie wyłącznie z powodu socjalizmu, przed nałożeniem embarg (bo dawniej bywało też coś na kształt) tak tragicznie nie było. Wenezuela jest modelowym państwem socjalizmu, żywym obrazem powiedzenia, że „gdyby socjalizm zapanował na Saharze, to wkrótce zabrakłoby na niej piasku.”

   • „przed nałożeniem embarg.” – łżesz!!! Amerykańskie korporacje nie płaciły ŻADNYCH podatków i Wenezuela była po Haiti najbiedniejszym państwem obu Ameryk z zawiścią patrzącym na kubański dostatek! Dlatego gdy Chavez przepędził USA to PKB/osobę wzrosło 8x i utrzymywało się do nielegalnych sankcji! Dlatego pucz w wykonaniu USA się nie udał!

  • Chcesz powiedzieć, że Wenezuela może żyć tylko z eksportu ropy? Taką ją uczynił Chavez. Ale czy chcesz powiedzieć, że Wenezuela nie potrzebuje szewców, murarzy, piekarzy, rolników, robotników? Rynek wewnętrzny niemal każdego państwa na świecie pozwoli na to, by bieda była znikoma.
   Wystarczy jeden argument – pod uprawą jest tylko 3% powierzchni kraju, a jest on bogaty w wodę, w niziny i wyżyny (góry też) i klimat wyśmienity.

   • Wenezuela ma wszystko, by ludzie żyli w niej wystarczająco dostatnio, niezależnie od embarg.
    Oprócz ropy ma bogate złoża: gazu ziemnego, żelaza, niklu, węgla, boksytów, fosfatów, cynku, miedzi, złota i diamentów.

    Zamknij się więc wreszcie raz na zawsze w temacie Wenezueli, głupcze, bo jej kryzysu nie da się w żaden sposób obronić. Chyba, że zmienisz zdanie.

   • Prawicowe głupki ośmieszają głupotą prawicę. „Chcesz powiedzieć, że Wenezuela może żyć tylko z eksportu ropy?” – gdzie tak powiedziałem? I może powiesz z czego żyje Norwegia? A może w Norwegii jest mniej socjalizmu niż w Wenezueli?

    • Taki wniosek można wysnuć explicite. Nie popisujesz się myśleniem.
     Skoro sankcje są przyczyną kryzysu, to może chodzić tylko o przychody z eksportu ropy – gospodarka Wenezueli przez ostatnie kilkadziesiąt lat jest wprost na niej oparta – i o brak importu potrzebnych dóbr. A gdzie działalność gospodarcza prostego ludu? Ano jest stłamszona. Bo co mają sankcje do rynku wewnętrznego? Nie można nic zaimportować.

    • A po co importować mając wszystkie bogactwa u siebie? Można wytwarzać dobra na własne potrzeby. Może nie będą wysokiej jakości, może nie będzie wielu dobrych leków, ale ludzie będą mieli pełne żołądki i będą mogli wiele wokół siebie i swoich bliskich zrobić.

    • Co to za przykład z Norwegią? Masz takie wąskie horyzonty? Socjalizm zapanował na całym „cywilizowanym” świecie, ale socjalizm socjalizmowi nierówny. Najwyraźniej w innych państwach, w tym Norwegii, nie jest aż tak tłamszona prywatna działalność gospodarcza. Po prostu tam jest sprytniejsza władza – nie zarzyna kur znoszących złote jaja. Tylko je doi (o ile można doić kury ;-) )

     Szyderco, żałosny jesteś w swojej argumentacji.
     Nie chce mi się z Tobą gadać…

 2. Socjalizm tez, ale napiszcie obiektywnie ze najwiekszym ciezarem sa sankcje, bo nie mozna pomijac takich aspektow jak kradziez zlota i inne plagi zeslane na ten kraj.

  • Czy sankcje zabraniają ludziom otwierania lokalnych biznesów i przedsiębiorczości? A tego właśnie zabrania socjalizm, zabija w ludziach przedsiębiorczość, pomysłowość i inwencję twórczą i to jest przyczyną nędzy. Jeśli kraj pod wpływem sankcji kilku innych państw upada to znaczy, że jest fatalnie zarządzany.

   • Swoimi bredniami nie pomagasz, tylko szkodzisz prawicy. „Czy sankcje zabraniają ludziom otwierania lokalnych biznesów i przedsiębiorczości?” – nielegalne sankcje USA zabraniają WSZELKICH OPERACJI BANKOWYCH. Weź klaunie np. prawicowy Singapur i wprowadź tam blokadę operacji bankowych i blokadę morską oraz ukradnij mu rezerwy złota i walut. Zobaczymy czy w tym kapitalistycznym raju będzie lepiej niż w Wenezueli…

    • Wewnętrznych operacji bankowych??? No to chyba USA podbiły Wenezuelę.

     Dureń i szkoda słów… Żałuję, że w ogóle Ci odpisywałem.

     • Jak ktoś jest durniem jak ty i nie ma argumentów, to sięga po wyzwiska. Może nam wyjaśnisz jak wyglądałby polski system bankowy i gospodarka po odcięciu od SWIFTa? I klaunie nie odpowiedziałeś jak wyglądałby Singapur tylko na „wewnętrznych operacjach bankowych”…

 3. To wina spekulantów i imperialistów. I tych którzy myślą tylko o sobie zamiast o innych. Socjalizm działa! Tylko społeczeństwo do niego nie dorosło.

 4. To chyba nie do końca socjalizm. Nie ma wątpliwości, że jest tragiczny
  w swoich skutkach, ale ten wspaniały postęp gospodarczy został osiągnięty
  m. in. dzięki embargu nałożonemu przez USA i EU.

   • Ja sprawdziłem, kłamco, a ty nie! Przed Chavezem PKB/osobę w Wenezueli było po Haiti NAJNIŻSZE Z OBU AMERYK (amerykańskie koncerny nie płaciły ŻADNYCH podatków)! Po wprowadzeniu socjalizmu PKB/osobę wzrosło 8x i dlatego Wenezuelczycy na to głosują! PKB załamało się po nielegalnych amerykańskich sankcjach!

    • I może USA też rozpętały hiperinflację??
     W czasie rządów Maduro (ostatnie prawie 8 lat) boliwar stracił na wartości… ponad 40.000 razy. Nie! To nie błąd! 40 tys. razy. W 2018 roku inflacja wyniosła………. 1,3 mln %. 1.300.000%. O czym tu w ogóle z Tobą gadać??

     Jesteś zwykły zaślepiony lewak, no, może trochę lepiej oczytany niż inni. Tylko co z tego oczytania wynika?

     • Pomyśl baranie nieuku jak wyglądałaby inflacja w dowolnym kraju, któremu USA i Wielka Brytania bezczelnie ukradłaby rezerwy dewizowe i złoto i zablokowała zagraniczne płatności a więc i handel i tak na wszelki wypadek jeszcze wprowadziły blokadę morską. USA produkuje 1/3 swoich potrzeb – wiesz jaka byłaby inflacja w USA?

 5. Trzeba mówić, podkreślać, pisać, wszędzie i zawsze, że socjalizm – jedno z najdoskonalszych dzieł szatana (patrz → „Socjalizm i komunizm potępione przez papieży”) – zawsze i wszędzie kończy się tak samo, bez względu na kolor (brunatny, czerwony, biały czy niebieski), miejsce i podłoże.

 6. Czy „szeregowy” socjalista w Europie (a więc i w Polsce) to wie? A co ze zwolennikami partii Populizm i Socjalizm?

 7. jakby ludzie zarabiali 72 centy to by nic tam nie istniało, a jednak maja jedzenie i wode… oni poprostu wracaja do korzeni bo taka mentalność i wiekszość jest samowystarczalna, na lepszym poziomie zycia niż u nas poloczkuw, a nie że bieda czy inne bzdety na podstawie śmiesznych raportuw zachodnich kapitalistow wyzyskujoncych

  • Klasyczne kłamstwa USA. USA kłamstwami zawstydza Radio Erewań. Taki gen. Ricardo Sanchez (ten co dowodził drugą napaścią na Irak) w swojej książce „Mądrzejszy w boju” opisuje jak w 1983 jechał przez NRD do Berlina zachodniego i „widział” jak „Wschodni Niemcy nie mieli prądu i ogrzewania i zbierali się na ulicach przy zapalonych ogniskach by się ogrzać”. Byłem w NRD częściej niż on i takich bredni nie widziałem. Prąd to wyłączają w Kalifornii, ale nie było tego w NRD.

Comments are closed.