Niemcy też odcinają się od Wielkiej Brytanii. Od północy wstrzymana komunikacja pasażerska

Boris Johnson i Angela Merkel. Dostawca: PAP/EPA
Boris Johnson i Angela Merkel. Dostawca: PAP/EPA
REKLAMA

W Niemczech na razie nie odnotowano zakażenia nowym wariantem koronawirusa szerzącym się w Wielkiej Brytanii – poinformował w niedzielę minister zdrowia Jens Spahn. Dodał, że od północy zostanie wstrzymana pasażerska komunikacja lotnicza z Wielką Brytanią.

„Ta mutacja (SARS-CoV-2) nie została na razie zidentyfikowana w Niemczech” – powiedział minister w telewizji ARD. Mimo to od północy wstrzymane zostają pasażerskie połączenia lotnicze między Niemcami a Wielką Brytanią, natomiast utrzymane będą połączenia cargo. Zawieszenie lotów ma na razie potrwać do końca tego roku.

Spahn zapowiedział także ograniczenie od poniedziałku wszelkich wjazdów na teren Niemiec komunikacją morską, kolejową lub drogową obywateli Wielkiej Brytanii. Szczegóły tych ustaleń mają zostać wkrótce sfinalizowane.

REKLAMA

Niemcy są kolejnym krajem Unii Europejskiej po Belgii, Holandii, Włoszech, Austrii i Bułgarii, które zawiesiły lub zapowiedziały zawieszenie komunikacji lotniczej z Wielką Brytanią. Trwają dyskusje na temat skoordynowanych działań w tej sprawie na poziomie całej UE.

Podejrzewa się, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzeniający się w Wielkiej Brytanii jest o 70 proc. bardziej zaraźliwy niż jego poprzednia odmiana – pisze AFP.

„Traktujemy to nowe zagrożenie bardzo poważnie” – powiedział Spahn dodając, że szybsze rozprzestrzenianie się nowego wariantu wirusa zmieniłoby zupełnie sytuację. Niemcy są jednym z najbardziej dotkniętych jesienną falą pandemii Covid-19 krajów europejskich. Niedawno wprowadzono tam nowe surowe restrykcje, w tym zamknięcie szkół i niektórych sklepów, bowiem w kraju może zabraknąć łóżek na oddziałach intensywnej terapii – zauważa AFP.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Nowa mutacja koronawirusa już działa. Rekordowa liczba wykrytych zakażeń w Wielkiej Brytanii


(PAP)

REKLAMA