Polacy mają dość i zapowiadają akcję #otwieraMY. Obywatelskie nieposłuszeństwo wobec władzy?

Kwarantanna, izolacja.
Kwarantanna, lockdown - zdj. ilustracyjne. (Fot. Josh Hild/Unsplash)
Prenumerata NCZ! z prezentem

Polacy mają dość koronareżimu, czyli zamkniętych biznesów, ograniczonych zarobków, braku możliwości normalnego działania. Organizują akcję #otwieraMY.

„Mówimy: STOP! Nie ma zgody na dalsze niszczenie narodowego dorobku i milczenie w obliczu ludzkich tragedii, których wokół nas coraz więcej” – zachęca WIR (Weto, Inicjatywa, Referendum).

„W polskim systemie prawnym, zgodnie z Konstytucją RP (art. 31 ust. 1-3, art. art. 64 ust. 1 i 3), tylko ustawą i tylko w poszanowaniu istoty tych praw można ograniczać prawa i wolności obywatelskie oraz ingerować w prawo własności. Sposób, w jaki rząd RP zakazuje prowadzenia działalności branży hotelarskiej i gastronomicznej, jest rażąco niezgody z prawem, bowiem nie ma do tego żadnej podstawy ustawowej” – wskazują.

„Rozporządzenia Rady Ministrów nakazujące i zakazujące określonych zachowań, wydawane są na podstawie art. 46 i art. 46 b Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, zgodnie z którymi rząd może jedynie wprowadzać czasowe ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy oraz czasowe ograniczenia określonych zakresów działalności przedsiębiorców. Tymczasem, rząd zamiast jedynie ograniczać, zakazuje prowadzenia działalności, co rażąco narusza wskazane wyżej normy konstytucyjne (ograniczanie wolności obywatelskich w drodze rozporządzeń, zamiast na mocy ustawy) i dodatkowo przekracza upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia” – pisze WIR.

„„Ograniczanie” nie jest tym samym co „ZAKAZYWANIE”. Takie zachowanie rządu narusza art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, co dodatkowo czyni te zakazy bezskutecznymi i bezprawnymi. Podejmij walkę, zorganizuj się, stwórz grupę wsparcia – razem skutecznie przeciwstawiMY się tyranii bezprawia, której nie uzasadniają żadne obiektywne okoliczności. Alternatywą jest tylko bierne oczekiwanie na „pomocną dłoń rządu w łagodnym bankructwie”” – kontynuują.

„Wiemy, że się boisz, ale nie jesteś sam. Staniemy za Tobą murem. Znajdziesz w nas sojusznika, wsparcie prawne i merytoryczne. Będziemy promować Twoje usługi, sami z nich skorzystamy, a jeżeli będzie potrzeba, to przyjedziemy bronić Twojego dobytku. Jesteśmy w tym razem!” – zachęcają.

Wszystkich przedsiębiorców, którzy chcieliby dołączyć do akcji #otwieraMY, organizatorzy zachęcają do kontaktu pod adresem e-mailowym: [email protected]

Obywatelskie nieposłuszeństwo. Słowacy otworzyli restauracje i siłownie mimo zakazu władzy

62 KOMENTARZE

  1. Brawo! Tylko tak można wrócić do normalności. Każdemu kto ma biznes powinno zależeć na tym, żeby te idiotyzmy zakończyć.

  2. Jesteś medykiem? Zgłoś się na szczepienie eksperymentalną szczepionką genetyczną. Bądź jak szczur doświadczalny. Nie pękaj :-D

  3. Tak szumnie zapowiadane protesty, górale mieli coś kombinować.
    Byłem właśnie dziś w Zakopanem, pusto, ponuro, na ulicach tak jakby była godzina policyjna, nawet oscypka nie ma gdzie kupić.
    Górale gdzie jesteście???

Comments are closed.