Po Brexicie Wielka Brytania podpisuje umowę handlową z Turcją i chce rozszerzyć zasady wolnego handlu

Obrazek ilustracyjny. Londyn . Foto: PAP
Obrazek ilustracyjny. Londyn . Foto: PAP
REKLAMA

Umowa zawarta z Turcją zagwarantuje obowiązujące preferencyjne cła dla 7600 brytyjskich firm, które eksportuj tam swoje towary. Po wyjściu z UE Londyn otwiera się na „wolny handel” także poza Unią.

Umowa handlowa rozszerza obowiązujące dotąd w Wielkiej Brytanii uzgodnienia jakie posiada z Ankarą Unia Europejska.

Na tym nie koniec, bo obydwie strony wyrażają wolę osiągnięcia w późniejszym terminie bardziej kompleksowego porozumienia.

REKLAMA

Po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie obowiązujące na wyspach umowy handlowe między UE a krajami trzecimi, przestaną obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Dlatego Londyn podpisuje z tymi krajami osobne umowy.

Umowę sygnowali 29 grudnia brytyjska minister handlu międzynarodowego Liz Truss i jej turecki odpowiednik Ruhsar Pekcan. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał podpisaną umowę „najważniejszą od czasu zawarcia umowy o unii celnej” z UE, co stało się w roku 1995.

Po Brexicie Wielka Brytania wraca do zasad wolnego handlu. Królestwo podpisało już umowy handlowe z 62 krajami spoza UE. W kolejce są jeszcze Stany Zjednoczone.

Chociaż większość umów zawierano na bazie istniejących ustaleń tych krajów z UE, to Londyn zostawia sobie furtki do znacznego poszerzania przestrzeni wolnego handlu.

Źródło: AFP/ Le Figaro

REKLAMA