Trzęsienie ziemi w Chorwacji.
Trzęsienie ziemi w Chorwacji. (Fot. PAP/PIXSELL)

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,3, które we wtorek nawiedziło Chorwację – podają chorwackie media, powołując się na lokalne władze. 26 osób jest rannych, w tym sześć ciężko. Po południu bałkańskie państwo nawiedziły kolejne, tym razem znacznie lżejsze, wstrząsy.

„Choć przeczesywanie ruin wciąż trwa, to z przykrością musimy już poinformować o zgonach: dziewczynki w Petrinji i pięciu mężczyzn w Majske Poljane. Co najmniej sześć osób zostało ciężko rannych, a 20 to lżej poszkodowani. Myślimy o rodzinach ofiar i rannych” – poinformowały miejscowe służby medyczne.

Siódmą ofiarą śmiertelną jest organista z kościoła św. Mikołaja w Żażinie, który niemal kompletnie zawalił się w rezultacie wtorkowego wstrząsu podziemnego.

Obiekt został częściowo uszkodzony w poniedziałek podczas pierwszego trzęsienia w tym rejonie, które nie pociągnęło za sobą ofiar śmiertelnych.

Michalkiewicz. The Movie

Miejscowe służby ratownicze twierdzą, że w czasie wtorkowego trzęsienia w kościele przebywało kilka osób, które sprzątały świątynię po wstrząsach z poprzedniego dnia.

Wcześniej na drzwiach budynku powieszono informację o zakazie wstępu do środka z powodu grożącego tam niebezpieczeństwa, związanego z uszkodzeniami konstrukcji.

Mężczyzna nie miał szans, gdy runęły strop i dzwonnica. Pozostałym udało się uciec, jedna osoba została ranna w nogę, zabrano ją do szpitala, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – mówił jeden ze strażaków o zabitym organiście.

Epicentrum wtorkowego trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja, 47 km na południe od Zagrzebia. Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami.

O chwianiu się budynków donoszą mieszkańcy Budapesztu i Wiednia. Według danych USGS wstrząsy były odczuwalne na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy po Neapol na południu.

Kilka minut po godzinie 18, jak informują chorwackie media, miał miejsce wstrząs wtórny o magnitudzie 3,3 w okolicach miasta Jastrebarsko, ok. 15 km na południowy zachód od Zagrzebia.

Prezydent Duda przesłał kondolencje

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Chorwację, powodując ofiary śmiertelne i poważne zniszczenia materialne. Pragnę przekazać na Pana ręce najszczersze wyrazy współczucia i solidarności z Narodem Chorwackim” – napisał prezydent Duda w depeszy skierowanej do Zorana Milanovicia.

Duda wyraził w depeszy „głęboką nadzieję, że szybko i sprawnie przeprowadzona akcja ratunkowa pozwoli uratować spod gruzów wszystkie osoby, które mogą jeszcze czekać na pomoc”.

Z kolei szef MSZ Zbigniew Rau oświadczył, że Polska jest gotowa wysłać do Chorwacji służby ratunkowe.

„W związku z silnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło dzisiaj Chorwację, składam wyrazy współczucia rodzinom ofiar i wszystkim poszkodowanym. Polska jest gotowa do udzielenia wszelkiej potrzebnej pomocy naszym chorwackim partnerom i przyjaciołom” – napisał na Twitterze szef polskiej dyplomacji.

Trzęsienie ziemi w Chorwacji – filmy i zdjęcia

„Nie ma połowy miasta”. Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Chorwację. Są ofiary [FOTO/VIDEO]

Źródło: PAP