Ruszy fala obywatelskiego nieposłuszeństwa?! Przedsiębiorcy mogą otworzyć biznes po przełomowym wyroku sądu

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay

W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził, że sanepid nie miał prawa ukarać fryzjera z Prudnika 10 tys. zł grzywny. Uznał bowiem, że takie kwestie nie mogą być regulowane rozporządzeniem. Taki wyrok może sprawić, że przedsiębiorcy zaczną bojkotować blokadę gospodarki.

Zakaz prowadzenia działalności poprzez rozporządzenie, a nie wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – według sądu – jest ograniczeniem konstytucyjnych praw i wolności. Decyzja sanepidu została więc uchylona, postępowanie administracyjne umorzone w całości i pokrycie kosztów sądowych (przez sanepid) w wysokości 697 zł.

– Sąd stwierdził, że w treści rozporządzenia można ustalać tylko pewne kwestie techniczne, a wszelkie ograniczanie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej czy swobód obywatelskich, wynikających z konstytucji powinno być wprowadzane w drodze ustawy, jeśli nie mamy wprowadzonego stanu klęski żywiołowej – tłumaczy w rozmowie z money.pl Piotr Walczak, adwokat z kancelarii Walczak Wasielewska Adwokaci.

Kancelarie prawne są zasypywane podobnymi sprawami. Ukarani przedsiębiorcy chcą walczyć o swoje i mają nadzieje, że wyrok w ich przypadku będzie taki sam jak ten z Opola.

– Wyrok na pewno pomoże tym przedsiębiorcom, którzy zaczynają się odwoływać od decyzji sanepidu. Będą się teraz na niego powoływali – tłumaczy Walczak.

Mecenas zdradził, że w jego kancelarii jest już kilkanaście takich wniosków, a może być ich jeszcze więcej. – Kary nakładane przez sanepid są na tyle wysokie, że zdecydowana większość przedsiębiorców odwołuje się od nich do sądów – dodaje.

Walczak uważa, że wyrok opolskiego sądu może skłonić przedsiębiorców do otwierania swoich biznesów mimo obostrzeń.

– Wyrok ten jest niebezpieczny pod kątem ochrony przed szerzeniem się pandemii. Przedsiębiorcy będą coraz chętniej, wbrew rozporządzeniom, otwierali swoje hotele, restauracje czy inne biznesy. Będą twierdzili, że odpowiedzialność finansowa ich nie dosięgnie, skoro WSA z Opola stwierdził, że wprowadzane obostrzenia są niezgodne z prawem – mówi adwokat.

Bojkot lockdownu, który według WSA i wielu prawników nie ma podstaw prawnych, może być więc bardzo realną perspektywą.

Przedsiębiorcy buntują się przeciw obostrzeniom. „Od jutra nasz lokal jest otwarty”

17 KOMENTARZE

 1. Jeśli jedna osoba, albo 10000 osób bedzie protestować to ich zamkną, wypałują, spryskają wodą, gazem, przestraszą karami, ale jak miliony osób zbojkotuje ich polecenia to będą bezsilni.
  Potrzeba, aby wystarczająco ludzi zwyczajnie zaczeło ignorować sprzedajnych polityków i przestało w tym uczestniczyć i ulegac.
  Ktokolwiek wspiera ten reżim, niech ma świadomość, że oni mają cel – depopulacja świata (zredukować poniżej 500 milionów ludzi) i wy też zostaniecie zredukowaani.

 2. No i wyszło na moje !!! Pozwy zbiorowe, zmasowana akcja prawno-sądowa i grube (za M.Rolą) pozwy. Mamy jasną w odbiorze Konstytucję więc i sądy w większości będą mieli utrudnione wichłaczenie + sprawni adwokaci. Braaaaawo przedsiębiorcy!!!!

 3. morawiecki, kaczynski jesli to czytacie, ch wam w de od narodu, nie jestescie polakami, jestescie kur wami

  duda cwelu obiecywales i gowno zrobiles napluc ci w ryj to za malo

 4. Szanowny Panie grześku !Morawiecki Kaczyński i inni nie realizują polityki Polskiej Racji Stanu. Oni nic nie mogą oni tylko muszą wykonywać polecenia od żydów…proces ten trwa w Polsce od 1945 roku.
  To Naród musi się ockąć….ale to widzę kiepsko ponieważ Polaków pozbawiono samodzielnego myślenia…

  • Przestań zwalać winę na naród – Kaczyński czy Morawiecki nic nie muszą i ponoszą pełną odpowiedzialność polityczną i karną za swoje czyny.Oni nie muszą , oni chcą. Dlatego postawili na czele swojego człowieka a zdymisjonowali Szydło.

 5. Tylko zdecydowana walka z „państwem” przyniesie efekty miarodajne na tyle, że tym łajdakom degeneratom pozostanie tylko dymisja i banicja – jeśli zdążą uciec, a już więzienie powinno być obligatoryjne i to z definicji zdrady stanu.

 6. Uwaga!! Za prawy.pl : Premier „Złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o orzeczenie, że sądy nie mogą decydować o konstytucyjności wprowadzanych przez rząd restrykcji”. TK orzeka tylko w sprawach zgodności ustaw z Konstytucją. Zdrajca, żydek Morawitz -agent Sorosa – chwyta się brzytwy by dowalić Polakom !!!

 7. Bardzo dobrze , już oddychać nie mogę z powodu tych bandyckich obostrzeń , chcę iść do restauracji i zjeść obiad. Mam dość stania przy kuchni ! Chcę iść na piwo , chcę iść potańczyć do qwy nędzy , pojezdzić na nartach , mam tego dość ! Bierzmy się do życia , bo jesteśmy dobrowolnymi więzniami we własnym kraju. Powiedzmy BUCOM -dość ! To wszystko to bezprawie.

Comments are closed.