Będzie pozew zbiorowy za lockdown. Polska Federacja Fitness domaga się wysokiego odszkodowania

Siłownia. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Siłownia. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

Polska Federacja Fitness zapowiedziała pozew zbiorowy przeciwko wprowadzanym przez rząd obostrzeniom zabraniającym funkcjonowania. Kilkaset obiektów z całego kraju będzie domagać się wysokich odszkodowań.

To drugi tego typu pozew zapowiedziany w Polsce. O pierwszym informowała kilka miesięcy temu Kancelaria Dubois i Wspólnicy, która reprezentuje branżę turystyczną.

Pozew zbiorowy za obostrzenia. Branża fitness się buntuje

W Polsce rośnie bunt przeciwko restrykcjom, obostrzeniom, nakazom i zakazom wprowadzanym przez rząd w imię walki z ogłoszoną pandemią koronawirusa.

REKLAMA

Polska Federacja Fitness uznała, że skoro rząd najpierw nakazał siłowniom, klubom fitness itp. całkowicie zamknąć działalność, potem ją dopuścił w ograniczonej formie, a od połowy października ponownie zamknął, to teraz złożą pozew o odszkodowanie.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

„Po kilkutygodniowych analizach prawnych, spotkaniach z licznymi kancelariami oraz dokładnej weryfikacji potencjalnych szans – ponownie uruchamiamy projekt pozwu przeciwko obowiązującym restrykcjom i kwestii odszkodowawczej” – informuje Polska Federacja Fitness.

Druga próba

Wskazuje, że projekt pozwu zbiorowego funkcjonował już podczas pierwszego, wiosennego lockdownu, ale wówczas ostatecznie zgłosiło się zbyt mało przedsiębiorstw. Teraz sytuacja wielu z nich jest znacznie gorsza.

„Na ten moment mamy zgłoszonych kilkaset obiektów do w/w inicjatywy, gotowych do podjęcia walki” – czytamy w oświadczeniu.

Federacja zachęca kolejne podmioty, by dołączyły się do pozwu. Przypomina, że coraz więcej spraw w sądzie kończy się na korzyść obywateli. Podaje niedawny przykład z Opola, gdzie WSA stanął po stronie fryzjera.

Czytaj więcej: Polak wygrał z opresyjnym państwem. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił karę sanepidu dla fryzjera

„Z oficjalnych informacji przekazywanych przez rząd, otwarcie branży może nastąpić na przełomie marca i kwietnia… ale i ten termin nie może być pewny. Nikt z Nas nie może dłużej czekać, dlatego podjęliśmy decyzję dot. pozwu” – podsumowuje Polska Federacja Fitness i załącza instrukcje, jak dołączyć do pozwu zbiorowego (instrukcja poniżej).

Dziambor przypomina słowa premiera

Inicjatywie kibicuje poseł Konfederacji Artur Dziambor. Na Twitterze przypomniał słowa premiera Mateusza Morawieckiego, które padły na konferencji prasowej przed decydującą turą negocjacji z Unią Europejską ws. budżetu.

Warto przytoczyć ten podstawowy prawny, prawniczy argument. Nie może prawo wtórne omijać prawa pierwotnego. To tak, jakby nad konstytucją polską postawić jakąś ustawę albo rozporządzenie. Tego u nas w porządku prawnym nie przewidujemy – mówił Morawiecki.

Tymczasem wszelkie obostrzenia, restrykcje, nakazy i zakazy w Polsce są wydawane właśnie na podstawie rozporządzeń. W tej kwestii rządowi nie przeszkadza, że prawo wtórne omija prawo pierwotne.

REKLAMA