Będzie pozew zbiorowy za lockdown. Polska Federacja Fitness domaga się wysokiego odszkodowania

Siłownia. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Siłownia. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Polska Federacja Fitness zapowiedziała pozew zbiorowy przeciwko wprowadzanym przez rząd obostrzeniom zabraniającym funkcjonowania. Kilkaset obiektów z całego kraju będzie domagać się wysokich odszkodowań.

To drugi tego typu pozew zapowiedziany w Polsce. O pierwszym informowała kilka miesięcy temu Kancelaria Dubois i Wspólnicy, która reprezentuje branżę turystyczną.

Pozew zbiorowy za obostrzenia. Branża fitness się buntuje

W Polsce rośnie bunt przeciwko restrykcjom, obostrzeniom, nakazom i zakazom wprowadzanym przez rząd w imię walki z ogłoszoną pandemią koronawirusa.

Polska Federacja Fitness uznała, że skoro rząd najpierw nakazał siłowniom, klubom fitness itp. całkowicie zamknąć działalność, potem ją dopuścił w ograniczonej formie, a od połowy października ponownie zamknął, to teraz złożą pozew o odszkodowanie.

„Po kilkutygodniowych analizach prawnych, spotkaniach z licznymi kancelariami oraz dokładnej weryfikacji potencjalnych szans – ponownie uruchamiamy projekt pozwu przeciwko obowiązującym restrykcjom i kwestii odszkodowawczej” – informuje Polska Federacja Fitness.

Druga próba

Wskazuje, że projekt pozwu zbiorowego funkcjonował już podczas pierwszego, wiosennego lockdownu, ale wówczas ostatecznie zgłosiło się zbyt mało przedsiębiorstw. Teraz sytuacja wielu z nich jest znacznie gorsza.

„Na ten moment mamy zgłoszonych kilkaset obiektów do w/w inicjatywy, gotowych do podjęcia walki” – czytamy w oświadczeniu.

Federacja zachęca kolejne podmioty, by dołączyły się do pozwu. Przypomina, że coraz więcej spraw w sądzie kończy się na korzyść obywateli. Podaje niedawny przykład z Opola, gdzie WSA stanął po stronie fryzjera.

Czytaj więcej: Polak wygrał z opresyjnym państwem. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił karę sanepidu dla fryzjera

„Z oficjalnych informacji przekazywanych przez rząd, otwarcie branży może nastąpić na przełomie marca i kwietnia… ale i ten termin nie może być pewny. Nikt z Nas nie może dłużej czekać, dlatego podjęliśmy decyzję dot. pozwu” – podsumowuje Polska Federacja Fitness i załącza instrukcje, jak dołączyć do pozwu zbiorowego (instrukcja poniżej).

Dziambor przypomina słowa premiera

Inicjatywie kibicuje poseł Konfederacji Artur Dziambor. Na Twitterze przypomniał słowa premiera Mateusza Morawieckiego, które padły na konferencji prasowej przed decydującą turą negocjacji z Unią Europejską ws. budżetu.

Warto przytoczyć ten podstawowy prawny, prawniczy argument. Nie może prawo wtórne omijać prawa pierwotnego. To tak, jakby nad konstytucją polską postawić jakąś ustawę albo rozporządzenie. Tego u nas w porządku prawnym nie przewidujemy – mówił Morawiecki.

Tymczasem wszelkie obostrzenia, restrykcje, nakazy i zakazy w Polsce są wydawane właśnie na podstawie rozporządzeń. W tej kwestii rządowi nie przeszkadza, że prawo wtórne omija prawo pierwotne.

13 KOMENTARZE

 1. Tylko trzeba jeszcze znaleźć sędziego co ten pozew rozpatrzy. W naszym kraju zdanie sędziego jest ważniejsze niż jakieś tam prawo.

  • Wbrew pozorom niesprawiedliwe wyroki nie są zawsze powodem złej woli czy kryminalnej energii sędziów. Najczęściej powodem krzywdzących wyroków jest brak kompetencji oraz inteligencji większości sędziów. Nie potrafią interpretować treści ustaw ani często zrozumieć istoty toczonego sporu, ze względu na komplikację i specjalność procesowanej materii.

   U mnie w liceum połowa klasy to były dzieci prawników i lekarzy. Oczywiście obrały tę samą drogę, co rodzice. To były największe cymbały w klasie

  • Personifikacje kujona. Odpisywały od nas z matematyki i fizyki. Nawet z polskim mieli problemy w zakresie logiki formalnej.
   Uzyskali dyplomy, bo rodzice mieli wtyki na uczelniach albo w sądach.
   Teraz są niestety adwokatami, sędziami oraz lekarzami. Niejako na drodze dziedziczenia.

   Nie chciałbym na któregoś z nich trafić. Ani w sądzie ani w szpitalu.

 2. Turystycy mają już przewalone, bo wybrali kancelarię Dubois, partnera Giertycha, który przewala każdy proces jak leci.
  Siłownicy powinni zaangażować teraz samego Pegaza Temidy, to będą mieli te przesrane, a rząd zaoszczędzi kupę pieniędzy.

 3. Tylko jak wygrają, to Pinokio za to nie zapłaci, tylko podatnik. Trzeba sprawić, żeby wybulił Pinokio. Niech sprzeda te działki, które przepisał na żonę.

 4. Nie moze najglupszy sort decydowac o czy kolwiek bo zamiast zamknac restauracje w sejmie to zamkneli nam fitnesy. Wara z ta holita, precz z najglupszym sortem.

 5. No ale od kogo to odszkodowanie ??? Od obywateli ??? Może jednak bardziej konkretny ten pozew i odszkodowanie z prywatnych pieniędzy posłów PiS.

 6. Morawiecki zlamal prawo wydajac rozporzadzenuie bez podstawy prawniej., To jest prekroczenie opbowiazkow sluzbowych przerz funkcjinariusza panstwowego .I Ziobro doskonale zdaje sobie sp[trawe ze jego szef jest przestepcą.
  Nie spdzieqwm sie by bandyci po pop[rosxrniu by p[rxerdytxrgsli prases nasgl;r xsvxns go prxrsdstrzegac.
  To dowod Ze p[anstwo nie istnieje i czas zrobic nowe.

 7. A partie polityczne, mające przed wyborami cudotwórcze programy uzdrowienia gospodarki, w ramach społecznego zachowania odpowiedzialności pozbawione zostaną części z zaklepanych, przypisanych sobie subwencji? Nie potrafią realizować magii swoich opowieści/deklaracji z brutalną rzeczywistością, domiarami podatkowymi, niech – dla oczu, pozorów zrzekną się choćby 10% z gwarantowanego „należy się”.

 8. Wszystkie zamknięte branżę powinny to zrobić.Najwyższy czas aby ta banda rządząca poniosła tego konsekwencje.

Comments are closed.