Cztery osoby zmarły w Szwecji po przyjęciu szczepionki na COVID-19. „Nie widzimy związku”

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay

W Szwecji cztery starsze i schorowane osoby zmarły po przyjęciu szczepionki na Covid-19. Łącznie zgłoszono podejrzenie wystąpienia 96 niepożądanych skutków u 38 zaszczepionych osób – poinformowała Szwedzka Agencji ds. Produktów Medycznych.

„Zmarłe osoby miały jakąś formę choroby podstawowej. Na razie nie widzimy związku przyczynowego między szczepieniem a śmiercią. Chcemy jednak dokładnie sprawdzić te przypadki” – oświadczyła Veronica Arthurson ze Szwedzkiej Agencji ds. Produktów Medycznych.

Szczegóły dotyczące dwóch zgonów zostały upublicznione. Region Uppsala poinformował o śmierci 97-letniej osoby, będącej pensjonariuszem domu opieki, dzień po przyjęciu szczepionki.

Podobne zdarzenie miało miejsce w Kalmarze i dotyczyło 85-letniego mężczyzny mającego wiele chorób. Zmarł on z powodu niewydolności serca.

Według szwedzkich władz działania niepożądane w większości przypadków są spodziewane i łagodne. „To na przykład bóle głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze i gorączka” – sprecyzowała Arthurson.

Prawie połowa zgłoszonych przez służbę zdrowia lub osoby prywatne niepożądanych objawów (42) została określona jako „poważne”. Wśród nich jest przypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, a także paraliżu twarzy.

W sumie 24 działania niepożądane zostały zakwalifikowane jako „poważne i nieznane”, ale – według Arthurson – nie zaobserwowano klastrów tego samego typu skutków ubocznych.

Dotychczas w Szwecji przeciw Covid-19 zaszczepiono ponad 80 tys. osób. preparatem Pfizer/BioNTech. Wśród nich są przede wszystkim starsi mieszkańcy domów opieki, a także niewielka część personelu medycznego. W tym tygodniu spodziewana jest dostawa szczepionek Moderny.

Ojciec domaga się wyjaśnień. Sonia zmarła dwa dni po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19

Źródło: PAP

23 KOMENTARZE

 1. To moze w takim wypadku kodeks drogowy poprawic. Gosc bez nog bedzie sie czolgal przez przejscie dla pieszych, przejedzie po nim pojazd,to napisza w zgonie,ze wina jest brak konczyn.

 2. Przed szczepieniami wszyscy umierali na covida, nawet jak mieli 90 lat i białaczkę.
  Po szczepieniach wszyscy umierają nawet na sraczkę. Ale nie na covida. Broń boże.

 3. Do wszystkich szurów z tego forum: mam nadzieję, że nasz rząd użyje siły fizycznej, żeby was wyszczepić. Nie będziecie narażać mojego życia i życia moich dzieci! Covid-19 to okropna choroba!

 4. 97 lat, dom starców — tam zaczyna się depopulacja, jak mówiłem, nie chcąc się nawet reklamować jako wielki prorok.
  Najpierw wytną starców, chorych, bezdomnych i biednych.

  To jest plan Klubu Rzymskiego, od pamiętnego i nieszczęsnego roku 1968. Aż się dziwię, że tyle czasu potrzebowali aby wpaść na pomysł covida?!

 5. Teraz wiecie dlaczego seniorzy są w grupie 0. Pisowscy przestępcy wtórujący Gatesowi i firmie pfizer z przyjemnością oczekują takich wydarzeń.

 6. Przez 40 lat na wirus HIV nie wynaleźli SKUTECZNEJ szczepionki, chociaż już to OGŁASZALI. A tu nagle w rok pięć firm równocześnie ma możliwość zarobienia kilku miliardów dolarów, bo znaleźli skuteczne szczepionki na wirusa. Przypadek?

Comments are closed.