Izraelski paszport dla zaszczepionych. „Do wykorzystania także za granicą”

Szczepionka i ortodoksyjni żydzi/Fot. Pixabay/YouTube (kolaż)
Szczepionka i ortodoksyjni żydzi/Fot. Pixabay/YouTube (kolaż)

Izrael rozpoczął akcję wyszczepiana osób od 50. roku życia. Tamtejszy resort zdrowia przestawił także precyzyjny plan wydawania „zielonych paszportów”, które będą dla zaszczepionych przepustką do nowej normalności. Umożliwią bowiem posiadaczom m.in. udział w imprezach kulturalnych czy sportowych.

Od 27 grudnia w Izraelu trwa lockdown. Według tamtejszych mediów, rząd ma zacząć wydawać paszporty, gdy zacznie łagodzić obecnie obowiązujące koronarestrykcje.

Zgodnie z założeniami izraelskiego Ministerstwa Zdrowia, zielony paszport ma być ważny przez sześć miesięcy od tygodnia po podaniu drugiej dawki szczepionki. Posiadacze tego koronadokumentu będą zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny i nie będą podlegali ograniczeniom ruchu podczas lockdownu. Paszport będzie można pobrać z internetu – w języku hebrajskim i angielskim – ponieważ ma być do wykorzystania także poza Izraelem.

Izraelski resort zdrowia utrzymuje, że celem dokumentu jest przyspieszenie otwarcia gospodarki i umożliwienie powrotu do życia sprzed mniemanej pandemii. Zielony paszport ma być też marchewką, zachęcającą obywateli do poddania się wyszczepieniu.

Koronapaszport nie ma być jednak respektowany w placówkach edukacyjnych, zakładach pracy, ulicznych sklepach, komunikacji miejskiej czy miejscach modlitwy. Na kolejnych etapach ma umożliwiać wejście do restauracji, centrów handlowych, hoteli czy siłowni i basenów.

Co więcej, możliwa do uzyskania ma być także tymczasowa wersja „zielonego paszportu”. Osoby, które uzyskają negatywny wynik testu na Covid-19, będą mogły otrzymać koronapaszport ważny przez 72 godziny. Umożliwi im on m.in. udanie się do kina czy teatru.

Izraelski lockdown ma się zakończyć 21 stycznia. Urzędnicy jednak straszą, że zostanie on ponownie przedłużony, ponieważ w kraju odnotowano rekordowe statystyki, jeśli chodzi o pozytywne wyniki testów na koronawirusa oraz pacjentów w ciężkim stanie.

Akcja wyszczepania trwa w Izraelu od 19 grudnia. Zaszczepiono już 2 mln z 9,3 mln mieszkańców, czyli ponad 20 proc. obywateli. To najwyższy wskaźnik na świecie. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w marcu liczba zaszczepionych i ozdrowieńców będzie oscylować w granicach 6 mln.

Źródła: RMF FM/PAP/nczas.com

14 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobre rozwiązanie. Popieram całym sercem! Jednego czego się boję to brak zdecydowania ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości. Covid-19 jest niewątpliwie groźną chorobą i w takim czasie rząd nie powinien cofać się przed żadnym rozwiązaniem ograniczającym rozprzestrzenianie się wirusa. Uważam, że po masowych szczepieniach problem się zmniejszy, ale nie zniknie. Rządowi eksperci już dawno obalili wszystkie bzdury szczerzone przez Grzegorza Brauna.

  • Stanowczo protestuję przeciwko podszywaniu się pode mnie. Moja babcia umarła w wieku 101 lat na covid-19 i proszę nie robić sobie żartów z tragedii mojej i milionów ludzi na całym świecie.

   • To może babcia była żółwiem, więc rzeczywiście współczuję, bo gdyby nie covid to może by pożyła kolejne 100 lat.

 2. Czy to nie dziwne, że w kraju o najwyższych wskaźnikach wyszczepień ostatnio „odnotowano rekordowe statystyki, jeśli chodzi o pozytywne wyniki testów na koronawirusa oraz pacjentów w ciężkim stanie”? Taka zagadka.

 3. O, kupno takiego lewego paszportu to już coś. Niech no kto spróbuje zakwestionować izraelski paszport szczepionkowy to dopiero poczuje skąd mu nogi wyrastają. Kiedy u nas wprowadzano 200-złotówki to zastanawiałem się czy fałszywki będą już tego samego dnia czy dopiero następnego. Pomyliłem się. Fałszywe banknoty były wydrukowane PRZED wprowadzeniem prawdziwych do obiegu. Myślę, że nad rynkiem paszportów szczepionkowych to się każda mafia pochyli.

 4. „odnotowano rekordowe statystyki, jeśli chodzi o pozytywne wyniki testów na koronawirusa oraz pacjentów w ciężkim stanie”
  To nic nie warty fakt gazetowy.
  Jak powszechnie wiadomym jest w Izraelu nie ma już chorych wśród pierwszych zaszczepionych, wszyscy są zdrowi a statystyki ozdrowiałych wyszczepieńców są powszechnie dostępne. Skuteczność szczepionki okazała się być niemal stuprocentowa a momentami nawet wyższa niż 200%.

 5. czyli skoro paszport ważny jest na sześć miesięcy, to będzie trzeba się szczepić co pół roku.
  Niech żyje powrót do normalności.

Comments are closed.