Akcja #otwieraMY rozkręca się. Już straszą przedsiębiorców konsekwencjami

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Coraz więcej polskich przedsiębiorców zapowiada wypowiedzenie posłuszeństwa władzy i otwieranie biznesów pomimo nakazów i zakazów nałożonych w imię walki z koronawirusem. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zagroził zbuntowanym właścicielom, że albo nie da (oczywiście nie ze swoich), albo zabierze pieniądze.

Firmy łamiące obostrzenia sanitarne w zw. z COVID-19 nie otrzymają pomocy z finansowej z PFR – oświadczył Borys.

Dodał, że jeśli PFR dowie się o tym, że firma łamała obostrzenia, a otrzymała pomoc z Funduszu, będzie ją musiała zwrócić.

Jeśli chodzi o kwestię możliwości korzystania z subwencji finansowych PFR przez firmy, które nie przestrzegają reżimów sanitarnych, to mówię bardzo jasno – takiej możliwości nie będzie – zapowiedział w czwartek na konferencji Borys.

Prezes PFR dodał, że regulamin programu wsparcia dla mikro, małych i średnich firm jasno przewiduje, że wymogiem otrzymania pomocy finansowej jest przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

Nie może być tak, że z jednej strony firmy otrzymują bezzwrotną pomoc, bądź w istotnej części bezzwrotną, a z drugiej strony stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia nie przestrzegając wymogów związanych z restrykcjami sanitarnymi – zaznaczył.

Prezes poinformował ponadto, że w przypadku jeśli dany przedsiębiorca otrzyma wsparcie, a następnie do PFR dotrze informacja z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, iż łamie on reżim sanitarny, to Fundusz będzie występował do tych firm o zwrot przyznanych wcześniej środków.

#otwieraMY Polskę. Powstała interaktywna mapa. Sprawdź, kto już działa

Źródło: PAP/NCzas

18 KOMENTARZE

 1. Otwierać biznesy! Pieprzyć pusty dodruk pieniadza. Wasza pisowska pomoc to jest koło ratunkowe z betonu co utopi cały kraj!

 2. Prawdziwi przedsiębiorcy nie chcą pomocy z funduszy (fundowanych de facto z podatków współobywateli), ale chcą pracować i uczciwie zarabiać.
  Problem w tym, że tzw. władza nawet tego nie zrozumie, bo żaden z panów (i pań) na posadce nie przepracował „na swoim” ani dnia.

 3. Czy można karać ze nieprzestrzeganie bezprawnych zakazów? Prawnikiem nie jestem ale jak coś jest bezprawne to nie obowiązuje.

 4. Niech ktoś, kto otrzymał ową „pomoc” sprawdzi, czy faktycznie w regulaminie jest wymóg przestrzegania zasad sanitarnych, czy tylko ten ktoś straszy.

 5. teki dureń jak Borys nie pomieści w tej swojej pustej łepetynie że dla przedsiębiorcy mającego np oddać milion kredytu jest obojętne czy dostanie 5 tysięcy od łaskawcy Morawieckiego i czy też łachmyty z sanepidu dołożą mu jeszcze kolejne 30 tysięcy kary bo to wszystko i tak musi skończyć się postronkiem założonym na szyję

 6. Jaki wybór ma restaurator zatrudniający parę osób, dostał 5 tyś, pod warunkiem że nie zwolni pracowników a tu mu zrobili drugi lockdown na pół roku

 7. Jakie wypowiedzenie posłuszeństwa władzy? Jaki bunt? Te firmy działają legalnie. Zgodnie z prawem. To tzw. rząd łamie prawo. Na potęgę. Morze by tak redakcja trochę zmieniła narrację. Tu się nikt nie buntuje. No chyba że władza. Oczywiście ta banda będzie próbowała nękać ludzi. Tu jest pole dla Konfederacji. Pomagać nękanym.

 8. Zabronili działać, doprowadzając tym na skraj bankructwa. Rzucili jakiś ochłap, obiecując powrót do latem normalności. A teraz trzymają za twarz. Jak nie będziesz grzeczny to i nie pozwolisz się zniszczyć powoli, to każemy oddać tę „pomoc” i zniszczymy cię od razu. Sytuacja nie do pozazdroszczenia.

 9. „– Firmy łamiące obostrzenia sanitarne w zw. z COVID-19 nie otrzymają pomocy z finansowej z PFR – oświadczył Borys.”

  Oni mają w d…. te skradzione Polakom pieniądze..

 10. Zabrać majątki, zesłać do obozu dla szurów, foliarzy i teoretyków spiskowych. Ludzie! Koronawirus to śmiertelne zagrożenie. Wiem, bo sama byłam chora! 3 moje sąsiadki umarły na covid-19. To jest śmiertelna zaraz z Chin. Ufajmy naszemu premierowi Morawieckiemu i Ojcu Świętemu Franciszkowi.

 11. Szanowni państwo oni znowu manipulują. Przedsiębiorcy otworzą działalność i zastosują się do Konstytucji i do środków dezynfekcji. Do prawnika po poradę i nie dać się ! Przygotować sobie argumentację słowną i na papierze ! Wasze obywatelskie nieposłuszeństwo to sprawa wyższej konieczności – sprawa podstawowego bytu.

Comments are closed.