Trump zrzucił pożegnalną bombę. Xiaomi na czarnej liście USA

Donald Trump Fot. twitter Fundusz Obrony Wyborów
Donald Trump Fot. twitter Fundusz Obrony Wyborów

Jeden z największych chińskich producentów telefonów Xiaomi trafił na czarną listę USA. Donald Trump postanowił odejść z przytupem.

Wojna handlowa z Chinami weszła w nowy etap. Ustępujący prezydent Donald Trump i jego administracja postanowili odejść nie odpuszczając wielkiej korporacji – Xiaomi.

Xiaomi, to obok Huawei największy chiński producent elektroniki. Jednak w trakcie wojny handlowej firma stała w cieniu, gdy USA skupiło się na Huawei.

Teraz okazuje się, że ustępujący republikański prezydent wpisał Xiaomi na czarną listę. Co więcej, gigant produkujący tanie telefony, znalazł się w jeszcze gorszej pozycji niż Huawei.

Xiaomi zostało bowiem uznane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. W odróżnieniu od Huawei i ZTE, Xiaomi przypięto łatkę „komunistycznej chińskiej firmy wojskowej”.

W efekcie tej decyzji amerykańscy inwestorzy muszą pozbyć się udziałów chińskiego giganta do 11 listopada. Ponadto Xiaomi najpewniej wkrótce zostanie odcięta od usług Google i innych amerykańskich dostawców.

To na pewno odbije się na działalności Xiaomi nie tylko w USA, ale i Europie. Już po ujawnieniu decyzji administracji Trumpa akcje Xiaomi spadły o 9 proc.

Dotyczy to handlu dziennego w Stanach Zjednoczonych – spadki mogą pojawić się także w Hongkongu.

Po tej decyzji Xiaomi wydało oświadczenie:

„Firma przestrzega prawa i działa zgodnie z odpowiednimi regulacjami jurysdykcji w krajach, w których prowadzi swoją działalność. Dostarcza produkty i usługi do użytku cywilnego i komercyjnego. Firma potwierdza, że nie jest własnością, nie jest kontrolowana ani nie jest powiązana z chińskim wojskiem i nie jest „komunistyczną chińską firmą wojskową” jak to definiuje NDAA. Firma podejmie odpowiednie działania w celu ochrony interesów Spółki oraz jej akcjonariuszy. Firma analizuje potencjalne konsekwencje tego wydarzenia, aby uzyskać pełniejsze zrozumienie ich wpływu na Grupę. Jeśli będzie to stosowne, firma wyda dalsze oświadczenia”.

Źródło: Komputer Świat

18 KOMENTARZE

 1. Kojarzycie tego amerykańskiego konstruktora samochodów co jak go korporacje uwaliły to motoryzacja im stanęła w miejscu na 40 lat?

 2. Do tego tuptania brakuje mu tylko muzyki, ale grajkowie powoli wykruszaja sie, wiec slychac tylko kocie miauczenie i zazynanych bykow ryczenie.

 3. Chyba nie macie pojęcia co się dzieje xD I o czym mówił Gen.Flynn wczoraj. To dopiero początek. Pożegnalna bomba xD ale dla demokratów i to na pewno dla niech xD

   • Też się obudź.
    1. na świecie jest kilka mafii, które uzurpują sobie prawo do władzy
    2. bitwa pod Covid-19 nadal trwa
    3. do coraz większej grupy ludzi dociera, że tu chodzi o coś innego
    4. jeszcze czipów nam nie wszczepili
    5. jeszcze nic nie jest przesądzone

    Polecam ciekawą wypowiedź (długa) Roberto de Mattei „Rok 2021 w świetle objawień fatimskich i prawego rozumu” na pch24. Czy ma rację, to tylko Bóg wie.

  • Jak już coś takiego wrzucasz, to dorzuć 2 słowa więcej albo daj namiar na jakim portalu. Próbowałem właśnie się dowiedzieć i w ciągu 10 min. nic sensownego nie wyłowiłem.

 4. To pół biedy, że nie dał rozkazu do wojny z Iranem. Bo iSSrael dwoi i troi się, atakując irańskie cele w Syrii, by sprowokować odwet Persów, który posłużyłby do zmotywowania Trump’a do wojny z Iranem przed zmianą żydo-sługusa w Białym Domu…

 5. a ja właśnie odebrałem najnowszy telefon xiaomi.
  to znaczy że odetną mnie od usług google?
  mapy nie będą działać a google przestanie mnie inwigilować na zmianę z chńczykami?

 6. Korzystam ze smartfona Huaweii z dostępem do sklepu Play i jest supe pod względem możliwości/jakości/ceny. Wkrótce zmieniam i też zastanawiam się na Xiaomi lu Huaweii z ich nowym OS-em już bez sklepu Play i koniecznie bez 5G. Mam w głębokim „poważaniu” na co wypina się i co krytykuje usrael.

Comments are closed.