Ostatni rozdział 40-letniej historii, czy walka trwa nadal? K2 zdobyte zimą!

Szczyt K2 w Karakorum.
K2 w Karakorum - jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. (Fot. Pexels)
REKLAMA

Grupa Szerpów dotarła w sobotę na szczyt K2, jedynego na świecie ośmiotysięcznika niezdobytego zimą. To druga najwyższa góra na Ziemi. Na razie nie wiadomo, ilu dokładnie Nepalczyków przeszło do historii i czy zrobili to bez tlenu.

Na Facebooku różnych ekspedycji zamieszczone są zgodne informacje, że na szczycie w sobotę stanęła grupa dziesięciu Szerpów.

Wiadomo, że w ataku szczytowym wzięli udział: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gaylje, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

REKLAMA

Dopóki nie zejdą, nie będzie też potwierdzonej informacji, czy udało im się wejść bez tlenu. Nie jest tajemnicą, że Szerpowie planowali atak z użyciem butli z tlenem, ale przynajmniej jeden z nich miał nie korzystać z dodatkowego „dopingu”. To bowiem dodatkowe wspomaganie, które ułatwia wspinaczkę.

„Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2❄. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?” – napisał na Twitterze Adam Bielecki, jeden z najlepszych polskich himalaistów.

Atak szczytowy

W sobotę nad ranem pojawiła się w mediach społecznościowych informacja, że grupa Szerpów minęła tzw. Szyjkę Butelki (Bottleneck). To wąskie gardło zlokalizowane na Żebrze Abruzzi. Znajduje się ono 400 metrów przed szczytem – na wysokości 8200 m n.p.m.

Znany portal AdventureStats podaje, że 13 z ostatnich 14 ofiar śmiertelnych na K2 zginęło właśnie w okolicy tego miejsca.

Dzień wcześniej czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m n.p.m.) w Karakorum połączyli siły i dotarli do 7800 m, co było już zimowym rekordem wysokości na ostatnim niezdobytym ośmiotysięczniku o tej porze roku.

Próby wejścia na K2

Dotychczas zimowy rekord na K2 należał do uczestników polskiej ekspedycji. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem i jej trzej członkowie: Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko dotarli do 7650 m, zakładając obóz IV.

W składzie ekipy, która teraz zdołała założyć obóz IV wykorzystując okno pogodowe, są wspinacze z zespołu Nepalczyka Nirmala Purji (w 2019 r. w ciągu 189 dni zdobył z tlenem wszystkie 14 ośmiotysięczników), ekipy Mingmy Gyalje Sherpa (także zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum) oraz komercyjnej wyprawy organizowanej przez agencję Seven Summit Treks.

Polacy pod K2 tej zimy

W tej ostatniej uczestniczy także Magdalena Gorzkowska. 28-letnia Polka, była lekkoatletka, jak wynika z jej czwartkowego wpisu na portalu społecznościowym, także wyruszyła z bazy i chce osiągnąć obóz III. Gorzkowska zdobyła do tej pory trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest (2018), Makalu (obydwa z tlenem) i Manaslu (2019).

Przez ponad tydzień załamanie pogody i huraganowe wiatry uniemożliwiały akcję powyżej bazy. Po ustaniu ekstremalnych zagrożeń i pierwszym rekonesansie kilku grup himalaistów okazało się, że obozy powyżej 6000 m zostały zniszczone, m.in. namioty i pozostawiony sprzęt zdmuchnął porywisty wiatr. Obecnie trwa akcja ich ponownego zakładania i doposażania.

Do tej pory K2, nazywane w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori („Rozległa góra”), a przez Chińczyków – Qogir („Wspaniała Góra”), próbowało zdobyć zimą siedem wypraw. Po raz pierwszy atakowano ją na przełomie 1987 i 1988 roku. Kierownikiem międzynarodowej grupy był pionier zimowego himalaizmu Andrzej Zawada.

Zdobycie K2 oznacza, że kończy się 40-letnia historia pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Większość z nich zdobyli Polacy.

Pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki:

  • 17 lutego 1980 – Mount Everest (8848 m): Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Narodową wyprawę poprowadził Andrzej Zawada; pierwsze w ogóle wejście zimą na szczyt ośmiotysięczny;
  • 12 stycznia 1984 – Manaslu (8156 m): Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Kierownikiem zakopiańskiej wyprawy był Lech Korniszewski;
  • 21 stycznia 1985 – Dhaulagiri (8167 m): Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka. Wyprawą Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego kierował Adam Bilczewski;
  • 12 lutego 1985 Cho Oyu (8153 m): Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Kierownikiem polsko-kanadyjskiej ekspedycji był Andrzej Zawada. Trzy dni później tą samą drogą weszli: Zygmunt Heinrich i Jerzy Kukuczka;
  • 11 stycznia 1986 – Kangczendzonga (8598 m): Krzysztof Wielicki i Jerzy Kukuczka. Szefem wyrawy Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego był Andrzej Machnik;
  • 3 lutego 1987 – Annapurna (8091 m): Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka (kierownik wyprawy);
  • 31 grudnia 1988 – Lhotse (8511 m): w noc sylwestrową stanął na szczycie Krzysztof Wielicki. Kierownikiem polsko-belgijskiej ekspedycji był Andrzej Zawada;
  • 14 stycznia 2005 – Shisha Pangma (8027 m): Piotr Morawski i Simone Moro (Włochy). Kierownik wyprawy: Jan Szulc;
  • 9 lutego 2009 – Makalu (8463 m): Simone Moro i Denis Urubko (Kazachstan);
  • 2 lutego 2011 – Gashebrum II (8035 m): Simone Moro, Cory W. Richards (USA) i Denis Urubko;
  • 9 marca 2012 – Gasherbrum I (8068 m): Adam Bielecki, Janusz Gołąb. Kierownik wyprawy: Artur Hajzer;
  • 5 marca 2013 – Broad Peak (8051 m): Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski, Artur Małek. Śmierć ponieśli Berbeka i Kowalski. Szef ekspedycji: Krzysztof Wielicki;
  • 26 lutego 2016 – Nanga Parbat (8126 m): Simone Moro (Włochy), Alex Txikon (Hiszpania) i Muhammad Ali Sadpara (Pakistan).
  • 16 stycznia 2021 – K2 (8611 m): Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.
REKLAMA