Restauracja Magdy Gessler otworzyła się mimo zakazu. Może mieć kłopoty. Słynna restauratorka komentuje obywatelskie nieposłuszeństwo [VIDEO]

Magda Gessler/Fot. Instagram
Magda Gessler/Fot. Instagram

W Polsce, w ramach różnych akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa, na coraz większą skalę otwierają się prywatne biznesy. Na Podhalu działalność wznowił lokal sygnowany nazwiskiem słynnej restauratorki Magdy Gessler. Może mieć kłopoty.

Przedsiębiorcy masowo otwierają swoje biznesy mimo wciąż trwających rządowych zakazów wprowadzonych w imię walki z koronawirusem.

Mamy już wiele inicjatyw obywatelskiego nieposłuszeństwa. To m.in. Góralskie Veto, Bałtyckie Veto, Jurajskie Veto czy #otwieraMY. Część lokali nie przypisuje się do żadnej z akcji, a i tak się otwiera. Albo nawet działa od dłuższego czasu.

Wśród otwartych od kilku dni restauracji jest także „Schronisko Smaków Magda Gessler” w Bukownie Tatrzańskiej.

„Długo debatowaliśmy, ale postanowione… #OTWIERAMY! Nie możemy patrzeć, jak na naszych oczach umiera wszystko, co kochamy. Kolejne obostrzenia rujnują gospodarstwa zarówno mieszkańców Podhala, jak i całej Polski. Niedługo po prostu nie będzie czego ratować!” – napisano na Facebooku restauracji.

Otwarcie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony gości.

„Bardzo dziękujemy za dzisiejszy dzień! Cieszymy się, że na nowo mogliśmy gościć Was w naszych progach, restauracja znów tętniła życiem. Pokazaliśmy, że można pogodzić wszystko i działać bezpiecznie. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za stosowanie się do panujących w restauracji zasad sanitarnych. Ten sukces to w głównej mierze Wasza zasługa” – napisano w mediach społecznościowych.

Bukowina Tatrzańska. Kontrole policji i sanepidu

Otwarcie cieszyło się także zainteresowaniem ze strony policji oraz sanepidu. Nie wpadli oni jednak do „Schroniska Smaków”, by coś zjeść czy napić się ciepłego (lub zimnego) napoju.

Celem ich wizyty była kontrola, szukanie, do czego można by się przyczepić, a także wlepianie mandatów.

Policja legitymowała gości, a tym, którzy nie mieli maseczek – wystawiała mandaty.

Sanepid natomiast wszczął postępowanie administracyjne wobec właścicieli lokalu. Wiążące decyzje na razie nie zapadły.

Zobacz także: #otwieraMY Polskę. Rośnie liczba otwieranych biznesów. Sprawdź, kto działa i wspieraj przedsiębiorców [MAPA]

Do sytuacji odniosła się sama Magda Gessler. Podkreśliła, że nie stała za decyzją o otwarciu pomimo lockdownu, tylko pozostawiła właścicielom lokali „wolną rękę” w tego typu sprawach. Ona sama bowiem głównie użycza nazwiska. Zadylak (faktyczny właściciel) miał podjąć decyzję bez konsultacji z Gessler.

Gessler komentuje obywatelskie nieposłuszeństwo

Obecna sytuacja jest tak dramatyczna dla restauratorów, tak niewyjaśniona, tak nieklarowna, i tak osierocona przez państwo, że ja absolutnie rozumiem, że ludzie muszą coś zrobić, żeby rząd zaczął myśleć o ludziach – skomentowała Gessler przed kamerami TVN24, a film z tej wypowiedzi zamieściła na Instagramie.

A jak wyglądało otwarcie restauracji, interwencja służb, co sądzą o wszystkim goście i właściciele – w poniższym reportażu „Tygodnika Podhalańskiego”.

 

 

19 KOMENTARZE

 1. Trzeba pracownikom tych biznesów, które się otworzyły, powiedzieć, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy, jak oni swoim postępowaniem szkodzą krajowi. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem – tym lepiej dla sprawy. To musi być atmosfera pokazywania na nich jak czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle na świecie chodzą. Maseczki i szczepionka!

 2. „Art. 4. Konstytucji RP: Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.” – Więc!? Z czym pracownicy Narodu Polski mają problem?

 3. To nie jest żadne „obywatelskie nieposłuszeństwo”, ale zwykły bandytyzm połączony z idiotyzmem – bandytyzm, bo skończy się to zwiększoną liczbą zgonów i utratą zdrowia przez wielu ludzi, a idiotyzm, bo pies z kulawą nogą nie przyjdzie w czasie pandemii do restauracji, więc to całe „otwieranie” jest psu na budę.

  • Tak! Jest zwiększona ilość zgonów tylko dlatego, że NIE LECZĄ chorych ludzi na wiele innych chorób! HIV, lekoodporna gruźlica, choroby nieznane w Europie a które przywlekli ze sobą NIELEGALNI ludzie z Afryki i wielu, wielu innych bardzo niebezpiecznych już oszołomy nie boicie się!? Idiotyzmem galopującym to jest wierzyć jeszcze tym kłamcom rządzącym!

  • Jeśli dojdzie rzeczywiście do przestępstw to zgoda. Ale tutaj mamy do czynienia z kontrowersyjną pod kątem prawnym sytuacją – nawet sprzyjająca rządowi TV Trwam nie popiera zupełnie tego lockdownu.

   • Panie Dawidzie, lockdon (swoją drogą, dlaczego nazywamy to „lockdown”, a nie uwięzienie?) popierają tylko najgłupsi i najsprytniejsi, więc to środek z racji tego, że ma jeszcze jakieś pieniądze, zapłaci za tą całą „balangę”…

 4. Jeden policjant, a reszta to banda zamaskowanych przebierańców, która chciała wyciągnąć dane osobowe, więc Rodo. Nie zachowanie dystansu, 2 metry, co stwarza duuuze zagrożenie dla gości restauracji, nie wiem po co były te panie z sanepidu, chyba dla reklamy, bo powinny interweniować i wlepić mandat tym przebierańcom w czarnych kombinezonach, chyba że też należą do tej samej bandy.
  Gdzie jest policja w tym prawo i sprawiedliwym kraju?

 5. Uczynki miłosierne względem ciała

  1. Głodnych nakarmić

  2. Spragnionych napoić

  3. Nagich przyodziać

  4. Podróżnych w dom przyjąć

  5. Więźniów pocieszać

  6. Chorych nawiedzać

  7. Umarłych pogrzebać

 6. Jakiego zakazu, nie ma formy prawnej to nie ma zakazu. Szaleństwo co się dzieje w tym kraju, ludzie są już tak zniewoleni że boją się żyć jak im polityk nie pozwoli bo zastraszy ich swoimi instytucjami działającymi w sposób nielegalny.

Comments are closed.