Biden rozmawiał z Putinem. Zabrał głos ws. Nord Stream 2

Joe Biden. Foto: PAP/Newscom
Joe Biden. Foto: PAP/Newscom

Nowy prezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wśród tematów – jak przekazał Biały Dom – był m.in. układ rozbrojeniowy nowy START, Ukraina oraz cyberatak na amerykańskie instytucje. Biden rozmawiał też z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.

Zgodnie z komunikatem Białego Domu przywódcy „omówili gotowość obu krajów do przedłużenia nowego START-u o pięć lat”. Zespoły USA i Rosji mają pracować nad tym do 5 lutego.

W rozmowie z Putinem gospodarz Białego Domu „potwierdził zdecydowana poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Ukrainy”.

Poruszył także kwestie ubiegłorocznego cyberataku na amerykańskie instytucje, doniesień o wyznaczaniu przez Kreml nagród za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, ingerencji w wybory w USA w 2020 roku oraz otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

„Prezydent Biden jasno dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji, które szkodzą nam lub naszym sojusznikom. Obaj prezydenci zgodzili się na utrzymanie przejrzystej i stałej komunikacji w przyszłości” – czytamy w komunikacie Białego Domu.

Stanowisko ws. Nord Stream 2

Wcześniej we wtorek prezydent USA odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, zapewniając go o tym że Waszyngton jest zaangażowany w Sojusz i zbiorową obronę.

„Prezydent Biden potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zbiorową obronę zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i podkreślił swoje zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego” – relacjonowała rozmowę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Przywódca USA zapewnił także Stoltenberga o swojej intencji konsultowania i współdziałania z sojusznikami „w całym spektrum podzielanych obaw w sferze bezpieczeństwa, w tym dotyczących Afganistanu, Iraku oraz Rosji”.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu Psaki oświadczyła, że Biden niezmiennie uważa, że mający połączyć Rosję z Niemcami gazociąg Nord Stream 2 jest złym projektem dla Europy. Jak dodała, nowa administracja dokona przeglądu działań, które podjęto w związku z rurociągiem.

Duch paktu Ribentroop-Mołotow ciągle żywy. Będą kontynuowali budowę Nord Stream 2

Źródło: PAP

12 KOMENTARZE

 1. Chciałbym tylko przypomnieć, że prawdziwym ojcem chrzestnym obydwu Nord Streamów jest Lech Kaczyński. Tak bardzo mu zależało żeby kawałek planowanego gazociągu puścić przez Ukrainę, żeby mogli podkradać gaz, że kompletnie zapomniał jakiego kraju był prezydentem i o czyje interesy powinien dbać. Ruscy bez jego pomocy nie wpadliby na pomysł położenia rury na dnie morza. Tradycyjny gazociąg zawsze będzie tańszy. Polska, poprzez specjalne ceny ruskiego gazu, współfinansuje NS…

  • A dodatkowo mając rurę na swoim terytorium mielibyśmy kontrolę nad przesyłem gazu do Niemiec i tym samym bezpieczeństwo gazowe. Poza tym zyski z przesyłu gazu i lepszą pozycję przetargową w negocjacjach ceny tego surowca. Lepsze stosunki z Rosją spowodowałyby, że nie nakładalibyśmy sankcji na swój kraj np. eksport owoców do Rosji byłby niezakłócony. Itd., itp. Wniosek: dopóki nie zmienimy systemu będzie jak jest.

   • Po części macie rację, LK nie będę bronił. Ale NS2, gdziekolwiek by nie leciał, nie jest projektem (ściśle) ekonomiczny. Inna ważna sprawa – być może nasza pozycja byłaby inna.

 2. Ciekawe, czy Biden będzie trzymał twardo na smyczy Niemców, no i czy wstrzyma ostatecznie Nord Stream II – budowę naszych przyjaciół Niemców i Rosjan!

  • kazdy amerykaniec bedzie trzymal niemcow na smyczy, ale jak bedzie slaby to sie urwa. a oni juz sa przygotowani ze jak sie urwa to szybko musza dzialac. 70 lat okupacji amerykanskiej nie zostanie zapomniane.

  • Sklerotyk bidon to może sobie wstrzymywać lanie w pampersy. Rurki bałtyckie to geszeft rebe Kantora kumpla rebe Putina (Szełomowa – Epszteina).

 3. Dlaczego omc ,polscy’ dziennikarze cytują bzdury typu: NS II jest zły dla Europy, zapominając dodać,że jest zły dla Ameryki.I to jest ważne.Powstanie rurociągu spowodowałoby ,dobrowolne’ odcięcie się Europy od szantażu Usraela i ew potanienie eksportu.A jeśli Biden dotrzyma słowa i ograniczy wydobycie gazu głupkowego metodą szczelinowania?Wtedy dopiero Polska obudzi się wraz z rusofobami z ręką w nocniku. Zwłaszcza gdy zniszczy swoje górnictwo.

 4. Przypominam, że synalek Bidena zagrabił 25% ukraińskich gazociągów i kiedy prokurator generalny Ukrainy zaczął się pytać w jaki sposób, to Biden kazał go Poroszence zwolnić w ciągu 6 godz.! Nord Stream spowoduje, że zagrabione gazociągi synka Bidena będą stały puste… :-)))))))))))))

Comments are closed.