Szczepionkowy kryzys w Niemczech. Merkel zwołuje szczyt, a Niemcy oskarżają producentów

Ursula von der Leyen i Angela Merkel/fot. PAP/DPA
Ursula von der Leyen i Angela Merkel/fot. PAP/DPA
REKLAMA

Problemy w kampanii szczepień przeciw Covid-19 skłoniły kanclerz Angelę Merkel i premierów krajów związkowych do zwołania na poniedziałkowe popołudnie szczytu kryzysowego. Przed posiedzeniem pojawiają się postulaty „sporządzenia narodowego planu szczepień” i krytyka pod adresem firm farmaceutycznych. Politycy niemieccy oszczędzają Ursule von der Leyen, choć wiadomo, że Komisja Europejska nie poradziła sobie z zakontraktowaniem szczepionek.

Burmistrz Berlina Michael Mueller wezwał przed spotkaniem w liście do kanclerz Merkel, aby „sporządzono w krótkim czasie narodowy plan szczepień”. Dla osiągnięcia celu, jakim jest złożenie oferty szczepień wszystkim chętnym do zaszczepienia się do 21 września, niezbędna jest konkretna mapa drogowa” – dziennik „Bild” cytuje fragment listu. Mueller, który jest przewodniczącym Konferencji Premierów, domaga się „przeglądu potencjałów i potrzeb w zakresie zwiększania zdolności produkcyjnych” szczepionek.

Współprzewodniczący SPD Norbert Walter-Borjans przed szczytem ostro skrytykował producentów szczepionek. – Jestem zszokowany brakiem wrażliwości i poczucia odpowiedzialności wśród niektórych producentów – powiedział portalowi RND. – Działania producentów szczepionek głęboko mnie irytują. Jakimi są menedżerami, skoro w środku kryzysu społecznego cofają obietnice bez mrugnięcia okiem? – pyta Borjans.

REKLAMA

Lewicowy działacz nie chce jednak przyznać, że winę za szczepionkową katastrofę w całej Unii ponosi Komisja Europejska, na czele z przewodniczącą Niemką Ursulą von der Leyen.

Federalny Minister Zdrowia Jens Spahn nie ma jednak pewności, czy na dzisiejszym posiedzeniu uda się podjąć konkretne decyzje.

Wartością samą w sobie jest wspólne działanie rządu federalnego i rządów krajów związkowych, wspólne zrozumienie, wspólny cel, wspólny realistyczny pogląd na to, co działa, a co nie – powiedział minister Spahn dziennikowi „Bild”.

W wideokonferencji wezmą również udział przedstawiciele producentów szczepionek oraz Komisji Europejskiej. We wszystkich państwach Unii są opóźnienia w szczepieniach. Unia zakontraktowała za mało szczepionek i teraz nie może4 ich dokupić, bo są inni nabywcy. Ponadto producenci jak Pfizer zmniejszyli dostawy tłumacząc to przygotowaniami do zwiększenia produkcji.

REKLAMA