Idzie „postęp”. Od marca Światową Organizacją Handlu będzie rządzić pani Ngozi Okonjo-Iweala

WHO
Dr Ngozi z prezydentem Nigerii Fot. Wikipedia
REKLAMA

Trudno nie mieć podejrzeń, że spora zasługa w wyborze Ngozi Okonjo-Iweala na szefową WTO odgrywają względy politycznej poprawności. Pierwsza kobieta z Afryki na czele tak dużej organizacji światowej…

WTO mówi zresztą wprost, że „Ngozi Okonjo-Iweala właśnie tworzy historię”. 66-letnia Nigeryjka została wybrana w poniedziałek 15 lutego jako pierwsza kobieta i pierwsza przedstawicielka Afryki na szefową Światowej Organizacji Handlu.

Zielone światło od Bidena

Była ministrem finansów (przez 2 miesiące), a później spraw zagranicznych swojego kraju. Dr Okonjo-Iweala rozpoczęła karierę w Banku Światowym w 1982 r. Pracowała w nim przez 25 lat. Od 2016 roku była prezesem zarządu globalnego sojuszu szczepionkowego GAVI. Została wybrana na prezes WTO dzięki szerokiemu konsensusowi. Jej kandydatura miała poparcie Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej. Zadecydowała jednak zmiana stanowiska Stanów Zjednoczonych. Trump jej kandydaturę blokował.

REKLAMA

„Gratulacje dla mojej przyjaciółki Ngozi Okonjo-Iweali, która została pierwszą kobietą dyrektor generalną @wto. Znam Ngozi od wielu lat. Jej silna wola i determinacja doprowadzą ją do niestrudzonego promowania wolnego handlu na świecie. Przyniesie korzyści ludności. całego świata ”- gratulowała jej inna szefowa dużej organizacji międzynarodowej Christine Lagarde z MFW.

W Brukseli szefowa komisarzy Ursula von der Leyen te z gratulowała i pisała o „historycznym momencie dla całego świata”. Dr Ngozi zaraz po wyborze stwierdziła, że WTO „stoi przed wieloma wyzwaniami, ale pracując razem możemy wspólnie uczynić WTO silniejszą, bardziej elastyczną i lepiej dostosowaną do dzisiejszych realiów”.

Jeszcze w ub. roku ubiegająca się o urząd Ngozi Okonjo-Iweala formułowała jako najbliższe priorytety ustalenie subsydiów dla rybołówstwa oraz odbudowę trybunału WTO, który rozstrzyga spory handlowe. Jego rola została zminimalizowana przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

Wyprowadzić WTO z paraliżu

WTO jest od lat instytucją marginalizowaną nie tylko przez USA. Dodatkowo jej znaczenie zmniejszyło się w czasach pandemii Covid-19. Czy Afrykanka odbuduje i wzmocni tą instytucję? Specjaliści wskazują, że dr Ngozi nie jest specjalistą od handlu, a jej wybór jest „bardziej polityczny”.

Na razie przyszła szefowa WTO zabrała się za krytykę „szczepionkowego nacjonalizmu” i wyliczyła, że „opóźnienie szczepień w krajach ubogich może kosztować światową gospodarkę 9 bilionów dolarów, a połowę kosztów poniosą kraje bogate”.

WTO utworzono w 1995 roku. Ma swoją siedzibę w Genewie.

Źródło: AFP/ PAP

REKLAMA