Ukradli partię Hołowni? Zarejestrowali Polskę 2050 przed gwiazdą TVN

Szymon Hołownia. Źródło: PAP
Szymon Hołownia. Źródło: PAP

Szymon Hołownia może zostać zmuszony do zmiany nazwy swojego projektu politycznego. Nazwa Polska 2050 została już zajęta.

Jak ujawniła „Rzeczpospolita” Szymon Hołownia wpadł w tarapaty. Tuż przed zarejestrowaniem partii Polska 2050 inne ugrupowanie polityczne zmieniło nazwę na Polska 2050 i ubiegło gwiazdę TVN.

– Wkrótce po wyborach prezydenckich, w których zajął trzecią lokatę, Szymon Hołownia zarejestrował stowarzyszenie Polska 2050. 3 listopada do sądu trafił z kolei wniosek o rejestrację partii politycznej. Jednak Hołownia dał się ubiec. Kilka dni wcześniej inna partia oficjalnie zmieniła nazwę na Polska 2050 – wyjaśnia dziennik.

Partia, która przejęła nazwę Polska 2050, to Jeden-PL. Mało znana partia z siedzibą w Kościanie jest jedną z niemal 90 zarejestrowanych w Polsce.

Większość z nich nie ma większego znaczenia politycznego, a wręcz praktycznie nie działa. Prezesem Polski 2050 z Kościana jest Włodzimierz Zydorczak.

Zydorczak nie ukrywa, że jest to „partia zamrożona”. – Traktujemy ją jako narzędzie prawne, które przed wyborami ułatwia rejestrację komitetu – mówi polityk.

Zydorczak próbował kandydować na prezydenta w 2015 roku. Natomiast jego partia już kilka razy zmieniała nazwę.

Przed Polską 2050 i Jeden-PL nazywała się Obywatelska Rzeczpospolita Polska. Polską 2050 oficjalnie stała się 26 października 2020 roku – jej nazwę zatwierdził na posiedzeniu niejawnym Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sam Zydorczak broni się, że nie chciał działać „przeciw Hołowni”. – Kilka miesięcy temu przyszli do nas ludzie, którzy odeszli od Szymona Hołowni, z propozycją, by zarejestrować partię pod tą nazwą. Zmieniliśmy nazwę po to, by oni nie zrobili tego sami, bo byłoby to wymierzone w Hołownię, albo żeby nazwa nie została zajęta przez osoby sympatyzujące z PiS – mówi Zydorczak.

– Zabezpieczyliśmy tę markę dla niego, licząc na współpracę, o czym poinformowaliśmy go e-mailowo – dodał. Jednak sam Szymon Hołownia i jego współpracownicy nie są zainteresowani.

– Nie znamy tego pana. A partia nie jest stolikiem w restauracji, który można zarezerwować – denerwuje się Michał Kobosko, szef powstającej partii Hołowni.

Kobosko zamierza spróbować teraz zarejestrować partię pod nazwą „Polska 2050 Szymona Hołowni”. – Czekamy na decyzję sądu, a w przypadku zaistnienia sporu podejmiemy odpowiednie kroki prawne – podkreślił były dziennikarz.

Źródło: Rzeczpospolita

10 KOMENTARZE

 1. Palikot 2050, Nowoczesna 2050, Kukiz 2050, Hołownia 2050… Etykietki się nieznacznie zmieniają, ale ściema dalej ta sama.

 2. Partyjnictwo powinno zostać zdelegalizowane i karalne. Powinni rządzić wykształceni we właściwych kierunkach technokraci oraz ludzie biznesowego sukcesu. Trzeba też ustalić wiek, bo to nie jest zabawa dla dzieci, ani życiowych nieudaczników szukających odskoczni i sposobu na życie. Rodziny kandydatów powinny zostać prześwietlone co najmniej do trzeciego pokolenia wstecz, aby byli to rodzimi Polacy. Rząd musi być Narodowy.

  • Teoretycznie, sama racja.
   Praktycznie, polityka to dzisiaj scena negatywnej selekcji.
   Politycy to łatwo sterowalne przez lobbystów sługusy, którzy zrobią wszystko, aby pozostać przy korycie.

   Im większy tępy ch. albo cip., tym większe szanse na polityczny sukces.
   Im większy tępak, tym większa determinacja, aby walczyć o swoje rewiry.
   Można nawet powiedzieć, że jest to rodzaj negatywnej, społecznie destruktywnej inteligencji.

   Zobacz sobie tych wszystkich łebków. Takiego Hołownię…

   • Tak niestety jest z tą negatywną selekcją. Z reguły, regularnie wygrywa łajdactwo i zło. Dobro zatraciło siłę przebicia. Co do ostatniego zdania: Hołownia – duży łeb przeciążony „mózgiem”, ale w środku „hujownia”.

 3. Dlaczego nie mogą się zarejestrować jako Polska 2049? Szansa iż Polin ,jeszcze’ będzie istniał
  jest raczej iluzoryczna,więc niewiele rydzykują.Kto ich będzie za 28 lat rozliczał.Ot zwykłe gruszki na wierzbie.Ale za to GMO.

 4. Istny cyrk, ale Hołownia może zmienić swój kabaretowy zespół na Polska 2051, niby niewielka zmiana, dobitnie pokazuje jej kabaretowy charakter!

Comments are closed.