W Szwecji lokalnie zabraniają noszenia maseczek

maseczki Czy karanie za niezasłanianie nosa i ust aby na pewno jest legalne? Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

W Polsce na szczytach pandemicznej władzy trwa spór o to, czy wprowadzić nakaz noszenia konkretnych rodzajów maseczek. Tymczasem Szwecja zakazuje ich stosowania. Różne instytucje dostają w tej sprawie wytyczne, które diametralnie różnią się od światowych trendów.

Szwecja od początku mniemanej pandemii idzie drogą inną niż reszta świata. Dotyczy to także maseczek – niektóre miasta nawet zakazują zasłaniania ust i nosa.

Władze gminy Halmstad zakazały noszenia maseczek czy przyłbic w szkołach. Zakaz ich używania dostali również bibliotekarze w mieście Kungsbacka. Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego także nie rekomenduje maseczek jako formy ochrony przed koronawirusem.

REKLAMA

Szwedzi wskazywali, że nie jest to skuteczne rozwiązanie, co więcej – może być nawet potencjalnie szkodliwe. Na stronie agencji pojawił się nawet zapis, że obywatele mogą nie używać maseczek prawidłowo. Później jednak zniknął z witryny.

Maseczkową strategię Szwedzi zmodyfikowali w grudniu 2020 roku, gdy liczba zakażeń skoczyła do 360 tys. przy 8 tys. zgonów. Jednak zalecenia nadal nie były tak restrykcyjne jak w innych krajach. Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego nakazała bowiem zasłanianie nosa i ust w środkach transportu publicznego.

Jednak dotyczyło to tylko osób urodzonych w 2004 roku i starszych w dni robocze pomiędzy godz. 7 a 9 oraz 16 a 18 – i to jedynie w przypadku, gdy nie zarezerwowały sobie miejsca siedzącego.

Jest to podejście radykalnie wyróżniające na tle innych państw. W Polsce najpierw ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdził, że maseczki nic nie dają – by zaledwie kilka dni później nakazać ich noszenie nawet na wolnym powietrzu. Potem utrzymywał, że sam nie nosi, bo nie ma objawów.

Z kolei amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że ludzie powinni nosić nie jedną, a dwie maseczki naraz. Jednocześnie przestrzegali, by nie zakładać już trzech.

Źródła: medonet.pl/nczas.com

REKLAMA