Grzegorz Braun składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie Niedzielskiego, Szumowskiego, Horbana i Simona [VIDEO]

Grzegorz Braun oraz minister Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki. / foto: PAP (kolaż)

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun złożył do prokuratury 15 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez głównych zarządzających „pandemią” w Polsce. Chodzi o ministrów Niedzielskiego i Szumowskiego, a także ich doradców prof. Horbana i Simona.

O złożeniu zawiadomień do prokuratury poinformowali podczas konferencji prasowej rzeczniczka Konfederacji Korony Polskiej Marta Czech oraz asystent posła Grzegorza Brauna Sławomir Czech.

Zawiadomienia dotyczą przestępstw ściganych z urzędu i zostały one złożone przez posła Grzegorza Brauna do 5 prokuratur okręgowych 17 lutego.

Prof. Horban

Zawiadomienie do Prokuratury w Warszawie dotyczy prof. Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych i doradcy premiera, który miał dopuścić się niedopełnienia obowiązków służbowych w zakresie zapobiegania korupcji.

Jest to czyn z art. 231 KK, tj. „funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3„.

Niedzielski i Szumowski

Prokuratura Okręgowa w Warszawie została również powiadomiona o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu przez ministrów zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Adama Niedzielskiego – powiedział Sławomir Czech.

Ministrowie mieli dopuścić się przestępstwa nadużycia sprawowanej funkcji publicznej poprzez nieusunięcie prof. Horbana ze stanowiska krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych.

Czyn ten, podobnie jak wyżej wspomniany, został opisany w art. 231 KK. Warto nadmienić, że w przypadku działania sprawcy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega on karze co najmniej roku pozbawienia wolności, a górna granica kary to 10 lat.

Konsultanci wojewódzcy

Prokuratury Okręgowe w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie zostały również powiadomione, że konsultanci wojewódzcy w dziedzinie chorób zakaźnych Krzysztof Simon, Aleksander Garlicki, Aneta Bartczak, Miłosz Barczewski, dopuścili się niedopełnienia obowiązków służbowych w zakresie zapobiegania korupcji – dodał Czech.

Mądrość etapu? Rok temu Simon przestrzegał przed straszeniem stosunkowo niegroźnym wirusem. „Zachowajmy normalność i spokój” [VIDEO]

Zawiadomienie dotyczy również wojewodów dolnośląskiego, małopolskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego o to, że wojewodowie dopuścili się przestępstwa nadużycia funkcji w postaci niedopełnienia obowiązku usunięcia ww. konsultantów medycznych w zakresie chorób zakaźnych – powiedział asystent posła Brauna.

CBA

Poseł Grzegorz Braun zawiadamia również prokuratury o tym, że dyrektorzy delegatur CBA we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Szczecinie i Warszawie dopuścili się niedopełnienia obowiązków służbowych w zakresie zapobiegania korupcji – dodał Czech. Jak podkreślił dotyczy to jedynie sytuacji, gdyby wyżej wymienieni dyrektorzy utrzymywali z tego stanowiska dochody.

Podwójne zaniedbanie

Warto podkreślić, że mówimy tutaj o obowiązkach rangi ustawowej, których niedopełnienie jest ścigane z urzędu. Właśnie usłyszeliśmy nazwiska tych osób, które tych obowiązków nie dopełniły – dodała Marta Czech.

Warto też wspomnieć, że art. 304 par. 1 Kodeksu Postępowania Karnego wyraźnie stwierdza, że „każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa z urzędu”, a o takich mówimy, „ma społeczny obowiązek zawiadomić o nim prokuraturę lub policję” i Pan Poseł Grzegorz Braun z tego obowiązku się właśnie wywiązał – podkreśliła.

Wspomnę też o ustawie o konsultantach medycznych, która jednoznacznie wymaga złożenia stosownego oświadczenia w kontekście ewentualnych powiązań z wszelkimi organami zajmującymi się działalnością leczniczą, handlową, dystrybucyjną, ale też dopuszczającą dane preparaty do obiegu, a także opiniującą specyfiki medyczne – dodała.

Jak przypomniała Czech mamy rządowy program zapobiegania korupcji, który miał spowodować zapobieganie wystąpienia tego typu sytuacji, a te jednak się wydarzyły. – Mamy do czynienia z podwójnym zaniedbaniem obowiązków – stwierdziła.

– Z jednej strony konsultanci nie dopełnili formalności i nie złożyli stosownego, ustawowo wymaganego, oświadczenia. Z drugiej strony ci którzy ich powołują, w przypadku prof. Horbana minister zdrowia, a w przypadku konsultantów wojewódzkich wojewodowie, zaniedbali sprawdzenia dopełnienia wszystkich formalności przez kandydatów, których powołali – wskazała Marta Czech.

21 KOMENTARZE

 1. Z całym szacunkiem dla Pana Grzegorza ale to nic nie da, bierni, mierni ale wierni prokuratorzy wyślą, to w niebyt, ten ustrój jest tak dziurawy, że ujdzie im to na sucho. Chyba żeby tylko w mediach coś powiedzieli to rzeczywiście może jakiś efekt będzie

  • Artykuł 44 konstytucji się kłania. Jeżeli prokuratorzy od Zera i grubej świni z Będzina nie dopełnią swoich obowiązków, tzn. nie będą wszczynali postępowań to po zmianie władzy lecą na ryj z prokuratury prosto do kryminału.

  • Gdyby Kaczyński kazał smarować swoim wyborcom mordy gównem to smarowaliby (już smarują), a wyborcy Konfederacji nie.

  • Rośnie to dług publiczny i niedługo nie będziesz miał co do gara wrzucić to szybko zmądrzejesz jestem tego pewny na sto procent 😂😂😂

 2. zawiadomienie o korupcji?! a dlaczego nie zawiadomienie o narażaniu człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, albo ludobojstwa!!! juz 100tys ludzi przez nich umarlo!!! a tu zawiadomienie o korupcji. Czyzby Konfederacja to teatrzyk dla gojow? a co z Morawieckim?

  • pomyśl, te oskarżenia, o których piszesz, Ty musisz udowodnić itd, zanim się za to wezmą, wejdziemy w 3 tysiąclecie, a te oskarżenia mają być ścigane z urzędu, co i tak najprawdopodobniej nic nie da, bo ciężko jest wyleźć z urzędu i jeszcze ścigać, a nie dostojnie chodzić

  • Fundacja Tesli złożyła akty oskarżenia wobec polskich urzędników za naruszenie Praw Norymberskich. Więcej na ich stronie.

  • Wszystko w swoim czasie. Osobiście mam zaufanie do poczynań Konfederacji i jestem pewien, że jest to konsultowane z przyzwoitymi prawnikami. Przypominam, że Al Capone trafił za kratki za przestępstwa fiskalne.
   Czy ja mam nadzieję? Na dwoje babka wróżyła, zależy jak powieją wiatry. Ale coś mi się wydaje, że mina im rzednie, że już nie są tacy pewni siebie.
   Nie wiem dlaczego tak bardzo zakładacie, że nic się nie zmieni w najbliższym czasie. Właśnie nadarza się okazja przemian.

  • Do oskarżeń trzeba załączyć dowody, pamiętaj o tym. To o czym mówisz, jakkolwiek mając rację musisz poprzeć dowodami a zebranie ich nie będzie łatwe bo statystyki w szpitalach są okrutnie fałszowane. Dowody trzeba będzie zbierać od indywidualnych świadków bezpośrednio poszkodowanych czy ich krewnych w przypadku śmierci. To długi proces.

 3. Serdecznie, Panie Grzegorzu, dziękujemy :-))
  O to chodzi – oni nas nękają, to i my musimy to robić.
  Modlitwę ma Pan zapewnioną :-)

 4. I to jest ruch słuszny. Dzisiaj ci ludzie są wprawdzie bezkarni ale wiatr się może zmienić. Oni to wiedzą i gdzieś z tyłu głowy może zaświta im myśl, żeby nie przeginać. Słaba to nadzieja, ale droga słuszna do temperowania totalitarnych zapędów.

 5. Trzeba rozliczyć prokuratorów, którzy umarzają śledztwa ! To tak, jakby w banku, bankster defraudował pieniądze i złapany, że kradnie miliony to „musi odejść”. Nie! on musi „siedzieć”. Tak samo powinno być z prokuratorami i sędziami. Nikt jednak z Bandy Czworga nawet nie przebąkuje o odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Brawo panie Braun!

Comments are closed.