Izba amerykańskiego stanu zakazuje przymusu maseczek. Twórca ustawy nazwał to „diabelską głupotą”. CDC ma inne zdanie

Noszenie maseczek to
Noszenie maseczek to "diabelska głupota?" Foto: Pixabay

Izba Reprezentantów amerykańskiego stanu Dakota Północna uchwaliła ustawę, która zakazuje ustanawiania nakazu noszenia maseczek. Musi ją jeszcze zaakceptować Senat.

Ustawa przeszła stosunkiem głosów 50-44. Teraz trafi do Senatu stanu.

Ustawa to odpowiedź na decyzję gubernatora Dakoty Północnej Douga Burgumy, który nakazał w całym stanie noszenie maseczek w imię walki z koronawirusem.

Burgum sam wcześniej był sceptyczny ws. maseczek i bardzo długo sprzeciwiał się ich obowiązkowemu noszeniu, ale zmienił zdanie w listopadzie ub.r., gdy w całym stanie odnotowano zwiększoną liczbę wyników dodatnich na SARS-CoV-2.

Przedstawiciel Izby Reprezentantów z ramienia Republikanów Jeff Hoverson sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu. Nakaz noszenia maseczek nazwał „diabelską głupotą”. Sugerował nawet, że to celowe działanie „bogatych biurokratów, którzy okradają nas z wolności i utrwalają kłamstwa”.

Hoverson przygotował ustawę, która zakazuje nakazywanie przez władze stanowe, lokalne, szkoły czy firmy noszenia maseczek.

Izba Reprezentantów ustawę przegłosowała wspomnianym stosunkiem głosów 50-44. Aby ustawa zaczęła obowiązywać, musi ją jeszcze zaakceptować stanowy Senat.

Przeciwnicy tej ustawy wskazują, że po wprowadzeniu nakazu noszenia maseczek liczba pozytywnych wyników testów w kierunku SARS-CoV-2 spadła.

Gazeta „Grand Forks Herald” przywołuje jednak wypowiedzi ekspertów z komisji zdrowotnych, którzy wskazują, że spadek zakażeń to kombinacja wielu czynników, a nie tylko noszenia masek.

Niektórzy Republikanie z Dakoty Północnej podczas dyskusji nad ustawą przekonywali, że nie ma dowodów wskazujących na to, że maseczki rzeczywiście zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ani że to maseczki przyczyniły się w jakikolwiek sposób do spadku zakażeń w Dakocie Północnej.

Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) stwierdziło jednak niedawno, że wirusa może powstrzymać noszenie dwóch maseczek – najlepiej materiałowej na chirurgicznej/medycznej. Ewentualnie zaleca noszenie jednej maski chirurgicznej/medycznej, ale idealnie dopasowanej do twarzy.

Kalifornia i Floryda, lockdown kontra zdrowy rozsądek. Co przyniosło lepszy efekt?

Źródło: grandforksherald.com/NCzas.com

8 KOMENTARZE

  1. Prawidłowo powinno się nosić maskę bawełnianą 3-warstwową, na nią maskę chirurgiczną, na nie maskę FFP2 i na to wszystko maskę ppgaz i wtedy na pewno nikogo nie zarazimy wirusem, bo martwi nie zarażają.

  2. „Po wprowadzeniu nakazu noszenia maseczek liczba pozytywnych wyników testów w kierunku SARS-CoV-2 spadła”. Po wzroście z reguły mamy spadek. Po fali dolinę, itd. Przy następnej „fali” pozytywnych testów SARS-CoV-2 proponuję wydać rozporządzenie rządowe, o nakazie … hm…, chodzenia w melonikach. Stawiam dolary do orzechów, że odnotujemy spadek.

  3. W firmie w której pracuje jest grupa osób które są zwolnione z noszenia masek z powodów zdrowotnych. Żadna z tych osób od wielu miesięcy nie zachorowała(kilka z tych osób robi codziennie testy i zawsze wszystko jest ok), w przeciwieństwie do tych którzy maski noszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here