Stało się! Nowy Sącz ma rondo im. legendarnego austriackiego ekonomisty Carla Mengera. „Jego związki z Polską są istotne”

Petycja ws. upamiętnienie Carla Mengera.
Petycja ws. upamiętnienie Carla Mengera zakończona sukcesem - zdj. ilustracyjne. (Fot. mises.pl)

Rada miejska, po burzliwej dyskusji, postanowiła nadać imię Carla Mengera rondu u zbiegu ulic Hallera, Barskiej i Sucharskiego w Nowym Sączu. Upamiętnienie legendarnego austriackiego ekonomisty zainicjował Instytut Misesa. Powstała petycja, pod którą zebrano 1000 podpisów.

Podczas posiedzenia rady miejskiej Nowego Sącza prezes Instytutu Misesa podkreślał, że postać Carla Mengera jest w Polsce wciąż niedoceniania. Austriak był m.in. twórcą tzw. rewolucji marginalistycznej.

– O tej rewolucji uczą się studenci na każdym uniwersytecie, na całym świecie. Niestety świadomość tego, że jego związki z Polską są istotne, ponieważ nie tylko urodził się i dorastał w Nowym Sączu, ale też swój doktorat obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim, wciąż jest moim zdaniem niesatysfakcjonująca – wskazał Mikołaj Pisarski, prezes Instytutu Misesa.

We wrześniu 2020 roku Mikołaj Pisarski spotkał się w sprawie upamiętnienia wybitnego Austriaka, urodzonego w Nowym Sączu, z prezydentem miasta Ludomirem Handzlem. Celem spotkania było podpisanie listu intencyjnego ws. podjęcia współpracy na rzecz upamiętnienia Carla Mengera.

„Zwróciliśmy się z prośbą do Radnych Miasta Nowego Sącza o nadanie nowo powstałemu rondu u zbiegu ul. Kunegundy i ul. Grodzkiej nazwy imienia Carla Mengera.

Carl Menger urodził się w Nowym Sączu. W przyszłym roku przypada podwójna rocznica: 100-lecie śmierci oraz 150-lecie publikacji najważniejszej książki Mangera: Zasad Ekonomii. To najlepszy czas na przypomnienie o tej postaci!

Zrobiliśmy już pierwszy krok i złożyliśmy formalnie petycję z naszą prośbą. Zainteresowanie postacią Carla Mengera jest tak ogromne, że postanowiliśmy umożliwić złożenie podpisu każdemu z Was!” – pisali organizatorzy inicjatywy. Ostatecznie zakończyła się ona sukcesem, choć imieniem Austriaka nazwano inne rondo.

Pomysł Instytutu Misesa popierał także Krzysztof Bosak. „Dobra inicjatywa. O ile mam dystans do wielu współczesnych «austriaków» to pierwsze pokolenie, między innymi właśnie Carl Menger, zasługuje na upamiętnienie. Nie wiedziałem, że jest z Nowego Sącza!” – pisał na Twitterze.

Urodzony 23 lutego 1840 roku w Nowym Sączu Carl Menger to założyciel austriackiej szkoły ekonomii, której w późniejszym czasie przedstawicielami byli m.in. takie legendy, jak Friedrich von Wieser, Friedrich von Hayek, Murray Rothbard czy Ludwig von Mises.

Źródła: rdn.pl/Facebook/Twitte/nczas.com

10 KOMENTARZE

  1. Powinni mu dać ulicę a nie rondo. Nikt nie patrzy na nazwy rond. A nazwa ulicy zapadnie w pamięć przynajmniej jej mieszkańcom.

  2. Handzle Mengerom pomniki w ‚polsce’ stawiają. W końcu jeśli w Wiedniu jest pomnik Sobieskiego, to trzeba się zrewanżować. Że nie ma pomnika? No trudno, a rewanżować się trzeba.

    • To nieważne czego dokonał, byle tylko był „swój”? To może postawić pomnik „mamie Madzi” w końcu to prekusorka „opóźnionej aborcji”? A w Austrii mało kto wie kim był Menger, tak że to żaden „rewanż”

  3. Nie dziwne, że najlepsza jakościowo substancja ludzka z Polakowa wypływa lub bywa, że jest mordowana przez sąsiadów. Przez ten dopust historyczny mamy nadmiar karierowiczów, złodziejaszków, przkrętasów, banksterów, itd.

  4. I bardzo dobrze. Choć też i nie, bo lewica zaraz powiąże postać tego człowieka z faszyzmem itp. i wnioskować będą o zmianę na „prawa kobiet”.

  5. Rzeszowska masoneria nazwała drugi pod względem wielkości wiszący most w PRLu bis imieniem Tadzia Mazowieckiego a na końcu ulicy dobiegającej do onego mostu jest rondo (tfu) Kuronia. Jak tabliczka z napisem tego ostatniego ginęła lub była zamalowywana, masoni umieścili ją na wysokości II piętra i dzięki Bogu jest nieczytelna.

Comments are closed.