Wiatrowycz przyrównał Polskę do III Rzeszy. „Nie wydaje się wam, że to już zbyt wiele?”

Wołodymyr Wiatrowycz.
Wołodymyr Wiatrowycz. (PAP)

Były szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz, wciąż uprawia antypolską propagandę. Deputowany do Rady Najwyższej z ramienia Solidarności Europejskiej byłego prezydenta Petra Poroszenki skomentował zaproszenie polskiego Konsula Generalnego w Łucku na konferencję naukową dotyczącą „europejskiego” Wołynia.

„Z okazji 100. rocznicy utworzenia w ramach II Rzeczpospolitej województwa wołyńskiego, Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak serdecznie zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Wołyń w europejskiej przestrzeni geopolitycznej i kulturowej”” – napisano na Facebooku polskiej placówki.

Wpis ten rozsierdził Wiatrowycza. „Niedyplomatyczne chamstwo dyplomaty – konsul zaprasza do świętowania setnego „jubileuszu” polskiej okupacji Wołynia” – skomentował. W swoim wpisie oznaczył szefa ukraińskiej dyplomacji Dmytra Kulebę oraz jego zastępcę Wasyla Bodnara. Były szef ukraińskiego IPN pytał ich, czy „nie wydaje się wam, że to już zbyt wiele? Polscy dyplomaci na pewno zareagowaliby na zaproszenie od niemieckich kolegów na rocznicę utworzenia w 1939 r. Generalnego Gubernatorstwa”.

Ukraiński historyk porównał więc pośrednio II Rzeczpospolitą do III Rzeszy. Z jego dalszych wynurzeń wynika, że zrobił to umyślnie. Pytany bowiem przez internautów, co wspólnego ma Generalne Gubernatorstwo z województwem wołyńskim, Wiatrowycz odparł: „oba twory administracyjne były rezultatem ustanowienia reżimów okupacyjnych”. Zdaniem historyka zrzeczenie się przez Petlurę ziem Ukrainy Zachodniej było wielkim błędem, co jednak „nie usprawiedliwia zdrady Piłsudskiego”.

Na łamach dorzeczy.pl ukrainista Maciej Pieczyński wykazał jednak manipulację, jakiej dopuścił się były szef ukraińskiego IPN. „Okupacja oznacza przejęcie pod zarząd wojskowy części lub całości terytorium obcego państwa. Tymczasem, jak przyznał sam Wiatrowycz, przywódca jedynego, istniejącego na początku lat dwudziestych państwa ukraińskiego (czyli Ukraińskiej Republiki Ludowej) zgodził się oddać Polsce ziemie na zachód od rzeki Zbrucz, czyli Galicję i część Wołynia. Zgoda ta została oficjalnie ujęta w tzw. umowie warszawskiej, podpisanej przez przedstawicieli Piłsudskiego i Petlury. «Zdrada Piłsudskiego» dotyczyła ziem na wschód od Zbrucza. Polska «sprzedała» Ukrainę w Rydze, wycofując poparcie dla URL i podpisując traktat z Ukraińską Socjalistyczną Republiką Sowiecką” – wskazał.

Jak podkreślał, zarówno Galicja jak i Wołyń wchodziły w skład przedrozbiorowej Rzeczpospolitej. Te drugie ziemie weszły w skład Polski w wyniku unii lubelskiej z Wielkim Księstwem Litewskim.

Źródło: dorzeczy.pl

31 KOMENTARZE

 1. No i ma rację. Są różnice pomiędzy III RP a III Rzeszą w tym tylko że Hitler podobno widział Ewę Braun a, miał armię i przemysł a Kaczyński nie ma ani armii ani przemysłu a goła baba to dla niego senny majak. I socjalizm i narodowy to po niemiecku nazizm. No i Piłsudski to też francowaty socjalista!! Oszukał Petlurę ale i Polaków. Szemrane towarzystwo.

 2. O nazi banderowcach w stylu UPA, OUN, SS Galizen nie wspomina tak jak o tym kto wspiera to podobnie wcześniej jak 3 Rzeszę że to rządząca USA, UK, Watykanem, dzicz chazarska, anglosasi, sataniści. Tylko ten Jezus nie chce wrócić i zrobić porządku może dla tego że nigdy nie istniał. Polska / Lechia i inne państwa są niszczone, pchane do chaosu, terroru przez Watykan, Waszyngton DC, City of London. Fałszywa pandemia, plan 3 wojny Alberta Pike, wojna na B. Wschodzie, wojna domowa w USA …

 3. Najciekawsze jest to, że faktycznymi okupantami tych terenów byli najpierw Sowieci a potem Niemcy i z oboma tymi okupantami Ukraińcy ochoczo kolaborowali prześladując i mordując najpierw Polaków za Sowietów a następnie Polaków, Żydów, Czechów, Ormian czy Cyganów za Niemców. Ale oczywiście ze strony „polskiej” nikt tego Ukraińcom nie wypomni bo to mogłoby ugodzić w ich wrażliwość historyczną:)))

 4. Ukraina jako byt państwowy istnieje dopiero dopiero od teraz, też za naszą polską sprawą, bo sami ukraińcy to tylko bandyci bez żadnych zdolności państwotwórczych a ich ‚waleczność’ najlepiej uwidoczniła się w czasie wielkiego głodu. Drugi przykład waleczności to SS Galizien. No i to by było wszystko, to mordujący tchórz!

 5. Po co takie podchody chazara? Od razu powiedz ,ze Polacy wywolali wojne i sa winni mordom zydow w gettach i gazowali cyklonem z traby powietrznej . POniewaz to narod glupi i naiwny to wezmie to tez na swoje plecy historii jako krzyz , zaplaci i przebaczy jeszcze wrogowi.

 6. Hahłacki debil, nie wie, że Wołyń był w Rzeczypospolitej od XV w. A, o czymś takim jak Ukraina nikomu się jeszcze nie śniło. Tępy, prostacki mużyk podnosi łeb. A w mordę go !

 7. Nacjonalista Wiatrowycz zapomniał komu służyli bandyci z UPA? Czyżby to taki współczesny rizun? Chciałby znowu ” rizat, Lachiw, Żydiw, i żydowski komuni”?

 8. A „polski” rząd i ten na nartach w tym względzie w permanentnym lockdownie reakcyjnym stąd ta niemota i przyklepywanie podsypywane dobrocią z naszych kieszeni. Za to mają dużo do powiedzenia o jakimś Nawalnym i białoruskich rewolucjonistach – tu zamknięcie umysłowe się przebija. Antypolskość to najwidoczniej niezbędna pikantna przyprawa do relacji międzynarodowych. Świat musi iść z postempem z elytami na czele.

 9. Takie są efekty antypolskiej, haniebnej, służalczej polityki Andrzeja Dudy, lewizny i POPiS-u wobec miłośników i czcicieli ludobójczych zwierząt z oun/upa bandery/suhevyca!

 10. Duda i POPiS haniebnymi wasalami wiatrowiczowych miłośników ludobójczych zwierząt z oun/upa bandery/suhevyca. Wszyscy precz za Zbrucz.

 11. a wiecie, że Bandera podobno był żydem? a co ciekawe: kiedyś czytałem, że jego nazwisko pochodzi od żydowskiego słowa „burdelmama”. Ale tak nawiasem nasi politycy powinni konsultowac takie akcje, bo mimo tragicznej historii to teraz ich tereny.

 12. …”Świat musi iść z postempem z elytami na czele”…Miałaś Kowalska na myśli iż postemp to po (po) tempie , chyba że znowu się jorgnęłąś w pisaniu ortograficznym?

 13. BANDEROWSKI ŚMIEĆ członek zorganizowanej nazistowskiej grupy przestępczej na terenie Polski zwanej Związkiem Ukrainitów znowu obraża Polskę – czas na Denazyfikacje i likwidację tej bandyckiej organizacji w Polsce i rozstrzelanie banderowskich prokuratorów na usługach wiatrowicza

 14. Do bęcwała. Elity wymordowali nam okupanci i po wojnie kontynuowali ich krwawą robotę ich czerwoni polskojęzyczni pomagierzy. Tak więc mamy w III RP elyty, wpędzające nas w postemp. Nawet za Gierka było lepiej, nie mówiąc już o II RP a energia ludzka nietłamszona przyniosła ogromne inwestycje i rezultaty – wtedy to był postęp Można zerknąć do Wikipedii. W III RP elyty pookrągłostołowe miały co wyprzedawać i likwidować – robią to do dzisiaj łamiąc najlepszym naszym rodakom ich ciężką pracę.

  • Kowalska się jorgnęłaś…
   Piszemy postęp, po polsku, a nie postemp!
   Wymordowali ci w rodzinie inteligentów?

 15. Coś jednak jest na rzeczy.Nie nosimy coprawda gwiazd Dawida na ramieniu, ale zmuszani jestesmy do noszenia szmat namordnych.Nie mamy Getta, ale zaraz zamkna nas w domach.Nie mamy jeszcze ob.koncentracyjnych, ale będą.Dla nie wyszczepionych.

 16. benc pęc kurzy móżdżek: po wieczorowej szkole podstawowej czuje się tuzem gramatyki i uważa się za yntelygenta który ma prawo pouczać i jako „taki” yntelygent sieje wrogość , niechęć i złośliwość z powodu, że koś napisał np. u zamiast ó. Takie jego dogryzania z błahego powodu w sieci, jest na rękę różnym trollom internetowym, aby dopiec Polakom i zniechęcić do komentowania. Kurzy móżdżek pilnie potrzebne leczenie

Comments are closed.