Niedzielski tłumaczy poparcie rządu dla paszportów szczepionkowych: „Jest tu pewna niefortunność”

Adam Niedzielski.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski. / foto: PAP

Na antenie Polsat News Bogdan Rymanowski pytał szefa pandemicznego resortu zdrowia, Adama Niedzielskiego, o „paszporty szczepienne”. Minister zapewniał, że określenie to jest wyłącznie „pewną niefortunnością”, a sam cyfrowy paszport nie będzie wpływał na swobodę przekraczania granic.

Jak informowało wcześniej RMF FM, rząd warszawski poparł w Brukseli „paszporty szczepionkowe”. Sceptyczne wobec nich są m.in. Holandia czy Francja. Państwa te upatrują w ich wprowadzeniu lekko tylko zakamuflowanego przymusu szczepień. Przedstawiciele tych państw podkreślają, że osoby, które z różnych powodów nie przyjmą szczepionki, doświadczą dyskryminacji.

– Dlaczego Polska poparła projekt paszportu szczepiennego? – pytał dziennikarz Polsat News. – Chodzi oczywiście o taki cyfrowy paszport – doprecyzował. Rymanowski podkreślił również, że m.in. rząd belgijski zaprotestował, uznając, że „nie powinno być mowy o łączeniu szczepień ze swobodą przemieszczania się”.

– Rzeczywiście jest tu pewna niefortunność w używaniu słowa „paszport”, bo paszport jest dokumentem, który pozwala przekraczać granice. A to, co ma być przygotowane na poziomie standardu europejskiego, to jest tylko jak ma wyglądać pewien certyfikat potwierdzający zaszczepienie – tłumaczył Niedzielski.

– Ten błędny dobór słów może wprowadza też pewne nieporozumienie, bo to nie jest dokument, który będzie pozwalał, czy warunkował przekraczanie granic. To będzie po prostu międzynarodowy standard potwierdzania faktu szczepień – przekonywał minister zdrowia.

Rymanowski dopytywał, czy do wyjazdu za granicę nie będzie niezbędna „pieczątka, że zostałem zaszczepiony”. – Na pewno władze państwowe przy przekraczaniu granic nie będą tego wymagały, jako warunku przekroczenia. Raczej będzie to ewentualnym warunkiem dla zwolnienia z kwarantanny. Jeżeli taki obowiązek będzie do kraju, do którego się udajemy, obowiązywał – zapewniał Niedzielski.

Źródła: Polsat News/nczas.com

8 KOMENTARZE

  1. jak bym słyszał pana guillotina
    nomen omen lekarza
    jak zachwalał swoją maszynę do separowania głowy od tułowia

  2. Niedzielski, odsyłam do Ministerstwa Zdrowia Izraela. Doucz się, jak to działa. Wkrótce nawet pracy nie dostaniesz bez szprycy. Chyba, że już wiesz i łżesz – jak ktoś tu powiedział – jak bura suka.

    • Tak, to prawda – Ap. 13:16-17. To paszport w jedna strone. Ale dla duszy. Dla kilku chwil marchewki na kiju. Przeciez oni sie nawet nie kryja z tym, ze nie kupisz ani nie pojdziesz do pracy bez tego. Dlatego pozniej nie bedzie wytlumaczenia przed Bogiem, ze zostalismy oszukani itp. Jest taki dostep do informacji, ze KAZDY moze to sprswdzic. Jezeli ktos jeszcze uwaza, ze wrocimy do ‘normalnosci’ jaka znamy sprzed poltora roku, to pozostaje sie tylko modlic i wspolczuc..

Comments are closed.