Były szef GIS się wygadał? Pinkas: „Wirus to głównie socjologia. Miałem święty obowiązek mówić dokładnie tak samo, jak ECDC i cała UE”

Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny fot. PAP/Paweł Supernak
Jarosław Pinkas były Główny Inspektor Sanitarny fot. PAP/Paweł Supernak
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Jarosław Pinkas, były już Główny Inspektor Sanitarny, a obecnie pandemiczny doradca premiera był gościem Marcina Zaborskiego. Na antenie RMF FM padło wiele interesujących sformułowań. Pinkas przyznał, że „miał święty obowiązek” mówić „dokładnie tak samo”, jak ECDC i cała Unia Europejska w sprawie mniemanej pandemii.

W RMF FM Zaborski zapytał Jarosława Pinkasa o jego słowa z 30 stycznia 2020 roku. Były szef GIS w „swoich” prognozach rozminął się z rzeczywistością.

– Ten wirus jest w tej chwili w Chinach. Mamy całkiem daleko do Chin. Mam nadzieję, że będziemy krajem wolnym od koronawirusa. Jestem optymistą. Znacznie większym problemem jest dla nas coroczna epidemie grypowa, która dotyka Polskę – mówił wówczas Pinkas.

– Pomyliłem się tak, jak wszyscy eksperci na całym świecie, ponieważ wtedy już było wiadomo, jaki to jest wirus, jaki ma genom. I 80 proc. tego wirusa to jest taki sam genom, jak wirusa SARS, z którym sobie świat poradził – skomentował swoje słowa Pinkas.

Dziennikarz jednak wypominał dalej. Przypomniał rozmowę ówczesnego szefa GIS z „Gazetą Polską Codziennie” z 1 lutego 2020 roku. – Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Polsce nie grozi żadna pandemia – stwierdził wówczas.

Pytany o te słowa Pinkas stwierdził, że „nie ma zdolności profetycznych”. – Jeśli nie ma pan zdolności profetycznych, to po co było mówić takie rzeczy? – dociekał dziennikarz.

– Dlatego, że moim obowiązkiem w tamtym czasie i także teraz jest zachowanie daleko idącego spokoju, i pokazanie, że jesteśmy krajem, który jest sobie w stanie poradzić. Bo z tym wirusem można sobie poradzić tylko wtedy, kiedy zachowujemy spokój, mamy perspektywę, że ludzie będą rozsądni, ponieważ ten wirus, to już w tej chwili oczywiście wiemy, to jest głównie socjologia – przyznał Pinkas. Warto przypomnieć, że jeszcze jako szef GIS, mówił także o „wygenerowaniu emocjonalnego zapotrzebowania na szczepionkę”.

– ECDC i cała Unia Europejska mówiła jednym głosem. Ja miałem święty obowiązek mówić dokładnie tak samo. W tym samym czasie wszyscy eksperci w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie mówili dokładnie to samo – dodał Pinkas.

„Przygotowanie mentalne”

Dziennikarz RMF FM przypomniał również słowa ministra Michała Dworczyka sprzed roku. – Jesteśmy przygotowani na koronawirusa, niezależnie od skali ewentualnych zachorowań – mówił wówczas szef KPRM. – Pan wie najlepiej, jak dobrze byliśmy przygotowani dokładnie rok temu. Np. jak były przygotowane służby sanitarne, które panu podlegały. Przecież wy nawet telefonów komórkowych nie mieliście w sanepidzie, panie profesorze – skwitował Zaborski.

Z rozbrajającą szczerością Pinkas odparł, że ichnie przygotowanie jest „przede wszystkim mentalne”. – To takie przygotowanie, że musimy sprostać. To przygotowanie polegające na tym, że nie jesteśmy od siania defetyzmu, tylko od robienia rzeczy ex tempore i szybkiego działania – dodał.

Źródło: RMF FM

30 KOMENTARZE

  • 100/100 z tego co pamietam byl juz skazany,ale wszystkie zwierzeta sa rowne,a swinie rowniejsze

 1. Tak sie rozmazylem…

  A gdyby to nagranie bylo podstawa do wszczecia sledztwa przeciwko rzadowi dzialajacemu na szkode narodu polskiego….

  Ale by bylo fajnie…

  • dobry pomysł, ale czy Konfederacja to wykorzysta, zaraz powiedzą, że sąd nie dopuści to jako dowodu

  • ad „Wujek Dobra Rada” : Marzenie piszemy przez „rz” buraku pastewny. „Rozmazysz” się w Chinach (z anusu), gdy tam pojedziesz. JESZCZE NIE ZA PÓŹNO – weź korepetycje od polonistki, w tej podstawówce wieczorowej, gdyż nazbyt wiele wagarujesz przez te narady w Ministerstwie Ofiar Przemysłu Gumowego.

 2. Ale co znaczy COVID 19? Certificate Of Vaccination, IDentificator 19.
  CORONA- 6 liter, suma ich jest 66. Mamy 666.

 3. Nagranie prosto do prokuratury proszę przesłać. No i teraz zamknięci przedsiębiorcy mają dowód na bezpodstawne działanie rządu, sanepidu, milicji…

 4. Oni dobrze wiedzą, że to lipa, wiedzą też, że, cytując klasyka: „ciemny lud wszystko kupi”.

  • Albo „rżnięciem głupa”. Co mylnie interpretowane jest przez głupów, jako udawanie takowych – a oznacza de facto : orzynanie słuchacza (czytelnika, widza)…

  • Przeczytaj jeszcze raz artykuł że zrozumieniem zanim zaczniesz pisać! Bo widzę że nic nie zrozumiałeś z tego

 5. Jeśli wtedy wszyscy jednym głosem uspokajali (jakoś tego nie mogę sobie przypomnieć oprócz słynnej pani Jadzi), to kto teraz, do qurvy nędzy, jednym głosem od roku sieje panikę?

 6. Dlaczego szanowni forumowicze wieszacie na w/w ,,psy”?! Przecież,do teraz,tylko ten facet mówi prawdę o tzw.,,pandemii”,a horbany,guty, simony,sutki i inne ,,eksperty”-tylko łżą w żywe oczy,a wspomagaja ich tzw.celebryty typu aktory,sportowcy,hojnie opłaceni z naszych podatków.
  Nie ma potrzeby krytykować tego gościa.

  • Szanowny Panie „tak myślę”, My nie wieszamy psów na tym durniu bo na głupotę nie ma lekarstwa. Jak się ktoś durniem urodził to i durniem umrze. Wypominamy tylko temu durniowi, że w Marcu w ubiegłym roku mówił zupełnie cos innego…

  • Bo mu się wypsnęło, jak Szumowskiemu. Ten przyznał przynajmniej, że nie ma żadnego zagrożenia, bo wykonuje polecenia służbowe i ogłupia Polaków. Tyle, że za tym nie idzie pokuta i postanowienie poprawy, powiedzenie nam w TVP1 o 20, że kłamią, tylko dalej w to brnie.

  • Ten squrwiel Horban twierdzi iż gdy wchodzi do sali z chorymi, to czuje, że ktoś umiera.
   Odwalanie kity jest wyrażeniem alegorycznym. Kieruje domysły na kitę lisa lub wilka, a realia śmierci są bardziej prozaiczne i czujemy kitę z anusa. Taką kitę i kity „ekspertów”, niech wreszcie poczują laicy vel czytelnicy NCz, zamiast pisać o wypsnięciu się czegoś u wymienionych ekspertów…

 7. Człowieku, jaka pandemia? Czytałeś ten artykuł i nic nie zrozumiałeś, przykre. Powtórzę za panem Pinkasem „ponieważ ten wirus, to już w tej chwili oczywiście wiemy, to jest głównie socjologia” i drugi cytat: „ECDC i cała Unia Europejska mówiła jednym głosem. Ja miałem święty obowiązek mówić dokładnie tak samo”. A maseczki to też cytat z tego pana, są po to, aby ludzie pamiętali, że jest pandemia

 8. Wyszło, że dobrze opłacani urzędnicy pozorują swoje funkcje, mają jedynie powtarzać to co kazali starsi i mądrzejsi. Po prostu mamy kiepski teatr a nie państwo.

 9. najgorsze to ze tyle ludzi wierzy telewizorowi. Normy CO2, pod masewczka przekroczone tak z 1000 razy, siedlisko bakterii.Ciekaw jestem lktory nauczyciel w szkole polnuje by masewczka byla przepisowo zdejmowana i wymieniania co 20 minut. Jak z kosztami utulizacji?

  naswet za olkupacji niemieckiej niemcy mordowali P:Olakow alew nie wym,agali by ich kochano. Tera wl morduje w tempie rok tyle co Majdanek 2 4 lata i karze sie kochac

 10. Z jednej strony dobrze, że ten kretyn nie ma mocy decyzyjnych, ale ma doradczą, poza tym u nich taki co drugi czy nawet każdy…

Comments are closed.