Daniel Obajtek straci posadę prezesa Orlenu? Rzecznik rządu zabrał głos

Daniel Obajtek. / fot. PAP
Daniel Obajtek. / fot. PAP

Nad Danielem Obajtkiem zbierają się czarne chmury. Czy prezes Orlenu straci stanowisko?

Rzecznik rządu Piotr Müller na antenie TVN24 był pytany o sprawę zarzutów wobec prezesa  Obajtka po publikacji „Gazety Wyborczej”.

„W tym momencie nie widzę potrzeby działań ze strony premiera, natomiast prokuratura musi podjąć działania niezbędne w takiej sytuacji” – powiedział rzecznik.

Dopytywany, przyznał, że „nie ma wiedzy”, czy w momencie powoływania Daniela Obajtka na stanowisko prezesa Orlenu premier Mateusz Morawiecki wiedział o zarzutach wobec niego i nagraniach.

„Takiej wiedzy nie mam i nie chcę mówić o czymś, czego nie zweryfikowałem. Podejrzewam, że gdyby taka wiedza była, byłaby inna sytuacja” – zaznaczył.

„Jeśli chodzi o rewelacje ‚Gazety Wyborczej’, zostawiam to właściwym organom, w tym momencie nie widzę żadnych przesłanek, żeby dokonywać zmiany na stanowisku prezesa Orlenu” – mówił Müller.

„Taśmy Obajtka”

„Gazeta Wyborcza” pod koniec lutego napisała, że w czasach, gdy obecny prezes Orlenu był wójtem Pcimia (w latach 2006-15, od 2007 r. jest też członkiem PiS), chciał wykończyć firmę swojego wuja. Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką TT Plast. Według dziennika, dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje; padają na nich wulgaryzmy, także pod adresem wuja.

W ubiegłą środę „GW” napisała, że ujawnia nowe nagrania, które mają potwierdzać, że Obajtek – jako wójt Pcimia – wydawał dyrektorowi handlowemu firmy TT Plast o imieniu Szymon polecenia, jak zdobywać kontrahentów, dyktował ceny i marże – de facto kierował spółką. Co więcej, jak podkreśla „GW”, zeznając przed sądem w grudniu 2014 r. skłamał pod przysięgą, że nie miał żadnych kontaktów biznesowych z TT Plast. To był proces o wyłudzenie unijnych dotacji przez jego wuja Romana Lisa, współwłaściciela konkurencyjnej spółki Elektroplast, z którym Obajtek był skonfliktowany.

We wtorek pełnomocnik Obajtka mec. Maciej Zaborowski poinformował, że prezes Orlenu w wezwaniu przedsądowym domaga się od „Gazety Wyborczej” i jej dziennikarzy przeprosin, zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia materiałów zawierających nieprawdę i wpłaty 200 tys. zł na Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourettea.

„Taśmy Obajtka” – czytaj więcej

12 KOMENTARZE

  • To on ciągle prezesuje orlenowi????
   Przecież obajtek został wystarczająco zdemaskowany, żeby nie być godnym nawet sprzątania stacji paliw!! Gnida co nawet rodzinie biznes niszczy powinna zostać przymusowo deportowana do Izraela. Do takich jak on!

 1. Jeśli do tego dojdzie,potwierdzą się metody zapożyczone z Usraela,które posłużyły do ubicia Trumpa.Dla koszernych,każdy o IQ> 90 to wróg.CBDO

 2. jest skutecznym managerem i zrobił swoją robotę więc już niepotrzebny?. Teraz można wsadzić miernego ale wiernego aby sobie dorobił kilka milionów. A cóż takiego było na tych taśmach, że niby skłamał czy „po łacinie” dobrze mówi? śmiechu warte. Ministrowie z premierem na czele non stop kłamią i robią gorsze rzeczy ludziom i nic się nie dzieje!! Wkrótce zobaczymy jak to rozegrają

  • o czym bredzisz?, w państwowej spółce o pozycji monopolisty można małpę na prezesa obsadzić, i będzie równie „skuteczna”. O pozycji ex-sołtysów decyduje zdolność akumulacji państwowego majątku na rzecz rządzącej kamaryli. A gdy mamy do czynienia z kumulacją władzy z różnych państwowych podmiotów pod egidą pupilka genseka, na rzeczy będzie twierdzenie, o likwidacji pomniejszych wewnątrz partyjnych koterii, które uwierają kulasa, z zawiści, strachu? nie wiem..🐱‍👤

 3. Zestawiając „taśmy Morawieckiego” z pamiętnej restauracji z „tasmami Obajtka” z pcimskiego podwórka uzyskujemy niezwykle pasjonującą, cechująca się wzajemnym zrozumieniem i synchronizacją pojęć, rozmowę dwóch mężów stanu Rzeczpospolitej Polskiej o stanie jej gospodarki i przyszłości Narodu.

 4. Znowu debilne komentarze nudzących się internetowych przygłupów. Napisali o Obajtku a ci kretyni: b, Willgraf, Wstyd!, patriotka-idiotka, Jacek Holbrn-etatowy przygłup, hdxfg-bełkot, kaloo-pacan z mikrocefalią szczekają dla samego ujadania!

Comments are closed.