Grzesiowski: „Szybkiego powrotu do dawnej normalności nie będzie. Czas najwyższy przestać akceptować wyparcie”

Grzesiowski
Dr Paweł Grzesiowski. / foto: YouTube
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dr Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie, oświadczył, że „szybkiego powrotu do starej rzeczywistości nie będzie”. Podkreślił również, że WHO już w 2018 roku przewidziała pojawienie się nieznanej choroby odzwierzęcej.

Grzesiowski w rozmowie z Martyną Śmigiel z „GW” kreślił obraz postpadnemicznego świata. Jak mówił, jutro wcale nie będzie lepsze. – Jak słyszę, że jutro będzie lepiej, to jest mi źle, bo myślę, że ludzie naprawdę nie rozumieją tego, co się dzieje wokół nas. Jutro może powstać nowy wariant wirusa, który wszystko wywróci do góry nogami – grzmiał.

Mimo że rządy niemal na całym świecie zapewniają, że „jutro będzie lepiej”, to Grzesiowski im nie wierzy. Twierdzi, że koronawirus nie zniknie ot tak, a optymistyczne przewidywania mogą się nie sprawdzić. – Wirus sam nie zniknie po kolejnych obostrzeniach. Trzeba zakasać rękawy i powiedzieć ludziom prawdę. Kraje Dalekiego Wschodu, które doświadczały wcześniejszych epidemii, już się z tym pogodziły – mówił.

Ekspert wyjaśniał również, jaki wpływ na funkcjonowanie w dobie mniemanej pandemii ma nasze nastawienie. – Jak pani porozmawia z psychologiem, to on to pani pięknie wyłoży, że odrzucenie, negacja zagrożenia to naturalny odruch ludzkiego mózgu. Ale czas najwyższy przestać akceptować to wyparcie, bo pandemia jest faktem i im szybciej to zaakceptujemy, tym sprawniej przystosujemy się do nowej sytuacji – twierdził Grzesiowski.

Jego zdaniem wrócimy w końcu do restauracji, barów czy szkół, jednak biologicznie jesteśmy już w innym miejscu. – Minął rok i w końcu musimy to sobie powiedzieć: mamy nową rzeczywistość i czas do niej dorosnąć. Szybkiego powrotu do dawnej normalności nie będzie – twierdził Grzesiowski.

WHO już w 2018 roku przewidywała pojawienie się w najbliższym czasie nieznanej choroby X, której jeszcze nie było. Eksperci Organizacji przewidywali, że będzie to „choroba odzwierzęca, wywołana przez wirusy, ze śmiertelnością na poziomie 1-5 proc. Dwa lata później zdiagnozowano Covid-19.

Źródło: Gazeta Wyborcza

22 KOMENTARZE

 1. Kiedy więc będzie następna pandemia?
  Soro who matakich wspaniałych wrozbitow postuluje wybić wszystkie nietoperze i będzie spokoj

 2. I dlatego koleżko trzeba cie zamknąć do ciupy razem z who. A tak swoją drogą to przyznaj się ile hajsu przyjąłeś i od kogo za to piedolenie? I proszę bez odrzucenia i negacji, które są naturalnym odruchem osoby skorumpowanej, powiedz prawdę! Już!

 3. No i kolejne „kopiuj-wklej” z jakiejś gadzinówki… Kuźwa, jak będę chciał poczytać wypociny Wyborczej to sobie otworzę Wyboczą… Nie po to wchodzę na Nczas, żeby czytać artykuły żywcem skopiowane z MGŚ (bez żadnego komentarza redakcyjnego…). Co to jest? Ten portal to jest tylko maszynka do nabijania wyświetleń???

  • Ten portal to tragedia.
   Co gorsza, Sommer swym poziomem korumpuje zapraszanych do rozmowy gosci w Extra. Braun, Modrzejewski, Piton… rozmieniaja na drobne slusznie zarobione powazanie wsrod polakow znizajac sie do poziomu Sommera. O Michalkiewiczy juz nie wspomne, bo az zal dupe sciska.

   Sommer to cienki geszefciaz i te strone i swoje Ekstra trzyma najwidoczniej tylko dla reklamy swojego papierowego magazynu.

 4. to Grzesiu i tak jest niepoprawnym optymistą, przecież egzekutywa z warszawy zapowiedziała, że powrotu do normalności nie będzie, stąd hasełko na jakie cudem wpadły wszystkie europejskie rządy „nowa normalność”

 5. Powrót do normalności będzie możliwy jak pozbeziemy sie takich Grzesiów z przestrzeni publicznej i nie pozwolimy im sobą pomiatać.

 6. lochdown dla covid-gangusów – i po pandemii… (pan-demia – panic demos – panika ludów – jakby ktoś był ciekaw etiologii tej „choroby”)

 7. No pięknie . Gazeta wyborcza + Grzesiowski to nic dobrego. Niech pan doktor weźmie się do pracy aby do takiej sytuacji nie dopuścić. Na razie to kreuje się na guru pandemii – oczywiście nie za darmo.

 8. Akurat z tym że powrotu do starej rzeczywistości już nie będzie to bym się z tym bolszewikiem zgodził, nie po to mordechaje niszczą klasę średnią i przedsiębiorców by później pozwolić im to odbudować

 9. A gdybym był Grzesiowskim,
  ze szczepionką w polin szalał,
  to co byś powiedziała,
  czy coś byś przeciw miała.
  Miałabym, miała.

 10. Myślę że w ostatecznym rozrachunku o tym jaka bedzie przyszłość zadecyduje nie ideologia a ekonomia. System obecnie forsowany jest niewydajny i jako taki musi upaść.

 11. Aldonka jak Ty się zmieniłaś od samego czytania artykułów na tej stronie :) Tylko tutaj – nawet trolle prejrzą na oczy, kwestia czasu :) Nawet nic nie trzeba robić, wystarczy, że mamy rząd na wolności hahahah

 12. Kolejny celebryta z parciem na szkło, lobbysta koncernów szczepionkarskich, dr Jaśkowski już lata temu publikował listy opłacanych przez koncerny lobbystów z Grzesiowskim na czele.

 13. O czasach normalności musimy zapomnieć i z tym się pogodzić.Normalnie to już było,w miarę.Teraz należy wszystko robić,aby jeszcze gorzej nie było.Aborcjonistki znów w akcji
  Gdyby tak do nich dołączyć i zrobić tak żeby pióra w powietrzu fruwały.

 14. Człowieku czy tutaj ktoś ciebie zaprasza?.Idz do koszernego Adasia tam wszystko jest okey.
  Bez żenady i ohydy poczujesz się wśród swojaków.Tam za każde wejście pobierana jest ‚tacka’.

 15. No tak na choroby odzwierzęce chorują tylko zwierzętopochodni, zapewne to przedstawiciel Najwyższego Rabinatu WHO

 16. Należy jednak zaznaczyć, że o wiele większe spustoszenie niż pandemia powoduje samo koronazidiocenie.

Comments are closed.