Cyberbezpieczeństwo w Polsce to mit? Policja nie radzi sobie z hakerami

Obrazek ilustracyjny/Foto: pexels
REKLAMA

W 2020 roku w Polsce popełniono 55 tysięcy cyberprzestępstw – podaje „Rzeczpospolita”. Polska policja nie radzi sobie z hakerami.

50 tys. cyberprzestępstw w 2020 roku to aż o połowę więcej niż 4 lata wcześniej. Liczba cyberataków nieustannie rośnie natomiast, jak twierdzą eksperci, spada ich wykrywalność. Jeśli chodzi np. o ataki na bankowość elektroniczną, to w zeszłym roku udało się wykryć zaledwie 10 proc.

Problem pogłębia pandemia. Z powodu lockdownu i takich wynalazków reżimu jak np. „narodowa kwarantanna”, duża część życia obywateli Polski przeniosła się do sieci. Ta transformacja działa na korzyść hakerów.

REKLAMA

– Tymczasem przestępcy są coraz sprytniejsi i uczą się na błędach poprzedników, a policja wciąż boryka się z brakiem funduszy, które są potrzebne na szkolenia i które mogłyby przyciągnąć do policji ekspertów z rynku prywatnego – komentuje Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl.

„Większość stwierdzonych cyberprzestępstw to ataki typu ransomware: złośliwe oprogramowanie blokuje dostęp do plików, a za jego przywrócenie przestępcy żądają okupu” – informuje rp.pl.

Główne działania podejmowane w takich przypadkach to odzyskiwanie plików. „Dopiero potem zajmują się ustaleniem, kto jest sprawcą. Tymczasem złośliwe oprogramowanie jest coraz częściej skonstruowane w taki sposób, że zaciera za sobą ślady” – czytamy.

– Gdy sprawa zostanie zgłoszona organom ścigania, często brakuje nawet poszlak – potwierdza Mateusz Pastewski, ekspert z Cisco.

Głośna była sprawa cyberataku na największego polskiego producenta gier CD Projekt. Również Urząd Marszałkowski w Krakowie padł ofiarą hakerów o czym pisaliśmy TUTAJ.

Częstymi ofiarami cyberprzestępstw są także niewielkie przedsiębiorstwa z sektora MŚP.
– Aż 30 proc. wszystkich przypadków naruszeń cyberbezpieczeństwa pochodzi z wewnątrz organizacji i jest wynikiem uświadomionych bądź przypadkowych działań personelu – podkreśla Jolanta Malak, dyrektor firmy Fortinet w Polsce.

Skala problemu zestawiona z nieporadnością policji poraża. Okazuje się, że tak naprawdę cyberbezpieczeństwo w Polsce to mit.

Źródło: rp.pl

REKLAMA