Częściowy lockdown w Polsce od poniedziałku. Co i gdzie się zmieni?

Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
REKLAMA

Od poniedziałku 15 marca kolejne dwa województwa zostaną objęte surowszymi obostrzeniami, restrykcjami, nakazami i zakazami wprowadzonymi oficjalnie w imię powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Co i gdzie się zmieni?

Obecnie w tzw. twardym lockdownie znajdują się województwa warmińsko-mazurskie oraz pomorskie.

Od 15 marca do tego grona dołączą województwa mazowieckie oraz lubuskie. Twardy lockdown będzie tam obowiązywał przynajmniej do 28 marca. Oczywiście z możliwością przedłużenia.

REKLAMA

Dodatkowe restrykcje dla woj. mazowieckiego i lubuskiego

Twardy lockdown oznacza, że zamknięte będą: sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna; kluby fitness i siłownie; hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu); baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej); stoki narciarskie.

Ograniczona będzie działalność galerii handlowych. Będą mogły tam działać sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. Usługi świadczyć mogą fryzjerzy, optycy, bankowcy czy też pralnie.

Zamknięte zostają kina, teatry, filharmonie, opery, muzea, galerie sztuki, biblioteki, ośrodki kultury. Możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online.

Nauczanie w klasach I-III odbywać się będzie w trybie hybrydowym. W praktyce oznacza to, że część uczniów z danej szkoły będzie uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie (tydzień na tydzień). Starsze roczniki pozostają na edukacji zdalnej.

W pozostałych kwestiach, niewymienionych powyżej, obowiązują ograniczenia wydane dla całej Polski.

Obostrzenia w pozostałych województwach

W pozostałych 12 województwach obowiązują dotychczasowe obostrzenia, restrykcje, nakazy i zakazy.

Oznacza to m.in. zakaz organizacji wesel, komunii, przyjęć okolicznościowych.

Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Klasy I-III uczą się stacjonarnie, starsze roczniki zdalnie.

W centrach i galeriach handlowych obowiązuje ścisły reżim sanitarny. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m kw. – w sklepach do 100 m kw.; 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.

W całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Hotele mogą przyjmować gości w ścisłym reżimie sanitarnym i do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Ograniczenia w liczbie miejsc obowiązują także w kinach czy teatrach.

Powyższe obostrzenia obowiązują do 28 marca z możliwością ich dalszego przedłużenia.

REKLAMA